1. 1.
  oliver twist, the bridge on the river kwai, star wars, the swan, murder by death ve daha birçok filmde oynamış, oyunculuğu yarmış ingiliz aktör.

  ''Oyuncu olduğumu iddia etmekten başka ne yapabilirdim, bilmiyorum.''

  ''Bir filmi bitirdiğimde hiç arkama bakmam, bir daha onu izlemem bile.''

  http://en.wikipedia.org/wiki/Alec_Guinness
  2 ... electro
 2. 2.
  özellikle iki filmdeki; Kind Hearts and Coronets filmindeki sekiz farklı rolü ve Kwai Köprüsü'ndeki inatçı ingiliz Albay Nicholson rolü görülmelidir.
  1 ... true
 3. 3.
  the bridge on the river kwai filmiyle en iyi erkek oyuncu oscar ödülü kazanmış efsanevi ingiliz aktör.
  ... zagortenay
 4. 4.
  star wars episode iv, v, vi 'da efsane jedi obi wan kenobi'yi canlandıran usta aktör.
  ... zagortenay
 5. 5.
  (d. 2 Nisan 1914 - ö. 5 Ağustos 2000), ingiliz tiyatro ve sinema oyuncusu.

  Bir reklam ajansında metin yazarı olarak çalışmaya başladı. Daha sonra oyunculuk dersleri alarak ilk kez 1934'te Londra'daki King's Theatre'da figüran olarak sahneye çıktı. Üç yıl sonra John Gielgud'ın tiyatro kumpanyasına katılarak Richard II (1937), The School for Scandal (1937), Üç Kızkardeş (1937), ve Venedik Taciri (1938) gibi klasiklerde rol aldı. 1938'de Londra'daki Old Vic Tiyatrosu'nda, modern giysilerle oynanan popüler Hamlet uyarlamasında başrole çıktı. 1948'de aynı tiyatroda sahnelenen (Twelfth Night) adlı oyunun yardımcılığını üstlendi. New York'ta ilk kez II. Dünya Savaşı'nda görev aldığı ingiliz Kraliyet Deniz Kuvvetleri'nden izinliyken sahneye çıktı; Flare Path (1942-1943) adlı bu oyundan yıllar sonra aynı kentte The Cocktail Party ve Dylan'da oynadı.

  Guinness sinema oyunculuğuna, Charles Dickens'ın romanından uyarlanan Büyük Umutlar (1946) adlı filmde Pip'in arkadaşı Herbert Pocket rolüyle başladı. 1948'de oynadığı Oliver Twist'ten sonra Ealing Stüdyoları için bir dizi komedi filmi çevirdi.

  Öteki ünlü filmleri arasında En iyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü'ünü kazandığı Kwai Köprüsü (1957), Prens Faysal'ı oynadığı Lawrence of Arabia (1962), yaşlı şövalye Obi-Wan Kenobi'yi canlandırdığı Star Wars (1977) ve Charles Dickens'dan uyarlanan Little Dorrit (1988) sayılabilir.Guinness'e, oynadığı unutulmaz roller için 1980'de özel bir Oscar ödülü verildi.

  Guinness ayrıca Charles Dickens'ın Büyük Ümitler ve Dostoyevski'nin Karamazof Kardeşler adlı romanlarını tiyatroya uyarlamış, The Horse's Mouth (1958) adlı filmin senaryosunu yazmış ve Jonathan Swift rolünü oynadığı Yahoo (1976) adlı oyunun yazımına katılmıştır.Hitler: The Last Ten Days'te (1973) Adolf Hitler'in son 10 gününü canlandırdı. 1960'ta sir ünvanı almıştır.

  https://tr.wikipedia.org/wiki/Alec_Guinness
  ... hasmet ibriktaroglu
 6. 6.
  çok büyük bir aktörmüş rahmetli. huzur içinde uyusun.
  4 ... ataturkcu 20
 7. 7.
  sinek ve oscar avcısıydı.
  ... erecteo