1. 1.
  çok sık rastlanmasa da, çok şaşırtıcı, enteresan bir psikolojik rahatsızlık. adını baron karl friedrich hieronymus munchhausen'dan alıyor. şöyle ki, bu rahatsızlığı olanlar hasta olmadıkları halde hasta taklidi yapmak ya da bazen kendilerini gerçekten hasta edecek, yaralayacak davranışlarda bulunmak suretiyle hastaneye yatmak istiyorlar. bize açıklaması çok zor gelse de tek istedikleri hastanede kalmak ve doktorlardan, diğer personelden ilgi görmek. münchhausen'ın diyar diyar gezip palavralar atması gibi onlar da hastane hastane gezip olmayan hastalıklarını, şikayetlerini anlatıyorlar (okuduğum bir vakada iskoç bir kadın 600 kadar hastane gezdiğini söylüyordu). üstelik bu insanlar ameliyattan, rahatsızlık verici, acı verici tedavi yöntemlerinden de kaçınmıyor, aksine bundan haz alıyorlar. 30-40 tane ameliyattan geçmiş olanları ender değil. hastalık hastalığından (bkz: hypochondriasis) farklı bu, çünkü hastalık hastaları kendilerini cidden hasta sanırken bu insanlar gayet iyi biliyorlar sağlıklı olduklarını. sağlıklı yollardan elde edemedikleri ilgiyi, şefkati doktorlardan, sağlık kurumlarından edinmeye çalışmak diye açıklanıyor yaptıkları.bir de bunun münchhausen-by-proxy denen türü var ki (gerçi amerikalılar munchausen diye, tek h'yle yazıyorlar), o gerçekten en kötüsü, iç paralayıcısı. bu sefer anne ya da baba çocuğu için aynı şeyleri iddia ediyor, ve hatta onun üzerinde fiziksel tahribat yaratıyor, sırf çocuk hastaneye gitsin diye, ve de bundan tatmin duyuyor (illa çocuk üzerinde olmak zorunda değil bu by-proxy türü, etraftaki herhangi biri olabilir, ama kurban genelde çocuklar oluyor). tedavisiyse, hastanın ya gerçekten çok ağır bir hastalığa yakalanması, ya da başka bir şeyde hayatın anlamını bulmaya başlaması...allah kimseyi düşürmesin diyerek kapıyorum bu klinik psikoloji üstbaşlıklı entryimi...
  2 ... lacrima
 2. 2.
  tedavisi en zor, neredeyse imkansız psikolojik rahatsızlıklardan biridir.. (bir diğeri için (bkz: borderline syndrome)).. sadece munchausen syndrome olduğunda hastanın tüm zararı kendisinedir.. hasta olmadığını kabul etmeyen, kendisine sahte raporlar, sahte belirtile biçen, doktorları manipule eden bu hastalar için "hiçbir şeyiniz yok" diye bir cevap yoktur.. kendisine hasta olmadığını söyleyen doktorları bilgisizlik, beceriksizlik ve ilgisizlikle suçlar, ve sonra o hastaneyi terk ederek başka bir hastaneye giderler..

  yetişkin bir bireyin hastana hastane dolaşmasını engellemenin bir yolu kanunen yoktur.. ayrıca bu hastalar psikyatrik tedavi sürecinde de tedavi olmuş gibi yapıp çünkü yine de işin içinde bir doktor bir hastane vardır bu bittiğinde başka bir hastalığa doğru yol alacaklar veya tam tersine bu doktor ilgisinden faydalanmak için iyileşme sürecini zorlaştıracaktır.. teşhis edilemeyen bir munchausen, eğer yalan uyduramıyorsa çareyi kendisini gerçekten hasta etmekte bulan hasta, kendisine çeşitli kimyasallar enjekte ederek, yara açıp enfeksiyon kaparak, bir yerlerini kırarak bir şekilde hastaneye gitmenin bir yolunu bulurlar.. anjiyo, biyopsi, ameliyat gibi kelimelere bayılırlar, hatta bunları doktorlara bizzat önerirler.. korkunç bir tıp bilgileri vardır..
  1 ... ariza paratoneri