bugün

bursa'nin şirin bir deniz kasabası. içinde tarih, kültür ve doğa barındıran yer. en güzel osmanlı evlerinin örneklerini görebileceğiniz bir ilçedir. bu evlerden en önemlisi mudanya mütareke evi müzesidir.

sahil yolunda gezerken bir yanınız çeşitli restoranlar, çay bahçeleri, bir yanınız da denizdir. zamanın durduğu anlar vardır ya, işte öyle bir yerdir mudanya.
karizmatik ilçe ismi ile tarihi mekanlarıyla ve tarihteki rolüyle ünlenmiş şirin denize sıfır kilometre yazın gençlik kışın yaşlılar mekanı.
adını duyduğumda yabancı bir ülke ismi gibi bir duygu * * yaşamama neden olan güzel ilçe.
en çok ölü veren ilçelerden biridir. emekli amcalar ve teyzeler emeklililiklerini yaşamaya mudanya'ya gelirler ve mudanya'da ölürler. ne de olsa havası güzeldir.

ayrıca 4-10 ağustos 2008 haftası 7 gün 7 gece festivalin olacağı ilçedir. mudanyalı olmamdan mütevelli bir kaç şebnem ferah dedikodusu duydum. bir de tiesto diyolar sözlük hadi bakalım inşallah...

edit : yalan oldu lan..
çekirdek alıp, kayaları üzerinde saatlerce çitlenesi yer.
kızları güzel bursa beldesi. **
dünyanın en güzel havasına sahip ülkemizin nadide güzelliklerinden.
(bkz: korsan kafe)
yazları harika olan, insana moral veren; kışları ise insana kuru gelen ve mutsuzluğa sürükleyen bir ilçe..
kışı mevsiminin mudanya'da 1,5- 2 ay olduğu da unutulmamalıdır.
mudanya'da yağmur altında ıslanmanın da tadı başkadır.
sahilinde şarap içilesi yer.
ama şarap şişeden içilecek,içilen şarabın için de tıpa olacak ve arabada içilecek,arkadaşlar olacak hepsi birbirinden sarhoş olacak *
hayatım boyunca unutamayacağım anılarımı bana kazandıran, gecenin bir vakti allahın soğuğunda sahile inip yürüdüğüm, ev arkadaşımla sahilde banklara oturup kırmızı tuborg eşliğinde memleketi kurtardığım, sevgiliyle, eşle dostla evde toplanıp müstakil evin bahçesinde mangal yaptığım, sabahın beşinde evde tek başıma gitar tıngırdatırken karşı sokaktan polis çağrılmasına tanık olduğum, limanda balıkçı tuna abinin teknesiyle denize açılıp kafa dinlediğim, sınav zamanları can sıkıntısından evden çıkıp mevlana kebapta pide yediğim, tarihi yaşayanlar börekçisinden o inanılmaz lezzetteki böreklerden alabilmek için pazar sabahları erkenden kalkıp sıraya girdiğim, tekel bayi hakan abiden veresiye 5 litrelik fıçı bira aldığım, dostoyevski'nin romanlarının geçtiği yerlerin köhneliğini, orhan veli'nin istanbul hasretini ve özlemini, andy warhol'un eserlerindeki fetişizmi, özgürlüğü, tutsaklığı, aidiyeti, sorumluluk çerçevesinde yaptığım sorumsuzlukları, asla pişmanlık duymadığım ve hep sıcak bir tebessümle anımsayacağım aşklarımı bana yaşatan, öğrenciliğimin son yılını yaşadığım yer.
Bir bursa ilçesi. Şehir merkezine 45 dakika uzaklıkta bulunan bir balıkçı kasabasıdır. eskiden ido* iskelesi burada bulunmaktaydı. fakat şu anda kendisinden 15 dakika uzaklıkta olan* güzelyalı ya taşındı. sabahları imbat* ile uyanabilmeniz muhtemel olan şirin ufak kasaba. yazları izzet kaptan mehtap turları düzenlenir. mütareke müzesi meşhurdur. lider kokoreç ve plajıyla da ayrıca ünlüdür.
imralı ayısı'na ulaşımı sağlayan iskeleyi barındırır. eskiden insanların balık tutup çay kahve içtiği o güzel iskele sivillere kapatılmıştır. bebek katiline tahsis edilmiş o adaya ulaşmak için...
yıldıztepe'ye gitmeden, o güzelliği görmeden dönülmemesi gereken güzel bursa ilçesi. istanbul'a ulaşım da feribotla daha kolay artık. aynı zamanda havası tescillidir. astım hastalarına önerilir.
Ne Mudanya'da ne de başka bir yerde kürtle Türklerle beraber savaşmamıştır. "Kürt Hasan" gibi deyişlerin olması hiçbir şeyi değiştirmez. Büyük ihtimalle güneydoğudan geldiği için kürt zannedilen birisinin o zaman soyadı kanunu olmadığı için lakabıyla birlikte yazılmasından ibarettir. Yoksa kürtlerle türklerin kardeşliği palavrasını bu saate kimse yutmaz.

haa ayrıca evet kürtlerin mudanya ile alakası yoktur. kendileri diyarbakırda, muş ta vs... mezopotamya izbe şehirlerinde görmek isteriz.
AKKÖY
ALTINTAŞ
AYDINPINAR
BALABANCIK
ÇAĞRIŞAN
ÇAMLIK
ÇAYÖNÜ
ÇEKRiCE
ÇEPNi
ÇINARLI
DEDEKÖY
DEREKÖY
EĞERCE
EMiRLERYENiCESi
ESENCE
EVCiLER
GÖYNÜKLÜ
HANÇERLi
IŞIKLI
iPEKYAYLA
KAYMAKOBA
KUMYAKA
KÜÇÜKYENiCE
MESUDiYE
MiRZEOBA
MÜRSELKÖY
ORHANiYE
SÖĞÜTPINAR
YALIÇiFTLiK
YAMAN
YAYLACIK
YÖRÜKALi
YÖRÜKYENiCESi

adlı köylere sahip bir bursa ilçesi.
eski adı dağlık yer anlamına gelen montania'dır. güzel bursanın güzel bir köşesi.
maalesef Zeytinlikleri kesilerek inşaata çevirilmeye devam eden memleketim, çocukluğum.
Uzun süre uzak kalınca bu gözlerin aradığı yer. Poyrazı meşhurdur.
Ferah tan çekirdek alıp sahilde dostlarla çitlemek bir başka güzeldir.
oraya kadar gitmişken, bi 10 km daha devam edilmelidir.
(bkz: trilye)
acıktığımda "yarım adada bir mezgit tava yesem" hayaline ev sahipliği yapan, bursanın güzel ilçesi.
ilçeye bağlı iki belde:

-GÜZELYALı
-ZEYTiNBAĞı
bir başkadır benim memleketim.
marmara denizine kıyısı olan, bursa iline bağlı bir ilçe.ayrıca mudanya için;boyu var eni yok,camisi var cemaati yok,esnafı var insafı yok denir.
sakindir,sakindir,sakindir.

[görsel ]
[görsel ]
[görsel ]
[görsel ]
[görsel ]
[görsel ]
[görsel ]
[görsel ]
[görsel ]
[görsel ]
[görsel ]
[görsel ]
[görsel ]
[görsel ]
[görsel ]
Yazın nüfüsu kabaca yüzbini aşar belki daha fazla, eylül geldi mi kimseler kalmaz yerler sarı yapraklarla dolar. memleketim.