bugün

içine girdiğiniz zaman canlı elektro konser dinleyebileceğiniz zevkli ortam. tuk tuk vilvilvilvil zarzarzarzar.
Başta öyle korkunç sesler çıkarıyor ki. Sonra alıştım diyorsun ki ne alışması anında ses değişiyor.

Beynimin duyduğum bazı sesleri, “ bla, bla” ve “ öyle öyle” yorumlaması zaten çok komik ve saçmaydı. Kıpırdamadan uzan demeselerdi çıkana kadar kahkaha atardım.
kafa şişiren tanılama yöntemi. Klostrofobik deneyimdir aynı zamanda. Hatta yeni nesil cihazlarda arka tarafı açıktır ama yine de çekim yapan kısım özellikle beyin mrıysa baya darlar insanı.
Korkunç geliyor şu an bana. Her an dolmuştan inip gitmekten vazgeçebilirim.
Özel hastanede bile sıra bulamadığım işlem.
açılımı manyetik rezonans olan cihazmış. doktor mr çektir deyince insan bir korkmuyor değil, zaten bu deneyim hakkında iyi bir şey diyen de yok. neyse araştırdım ettim internetten sonomed isimli bir görüntüleme merkezi buldum, aradım görüştüm gayet nazik davrandılar, işlemi anlattılar, beni rahatlattılar. 3 gün sonra randevum var umarım iyi geçer.
Manyetik rezonans. ileri tetkik yöntemidir.

Atomik boyutta bir çalışma mantığı vardır. Bir sürü boncuğu aynı hizaya dizip yerlerini tespit etmek ve bunu sanal bir ortamda oluşturmak gibi düşünün.

Sadece manyetik alan yardımıyla görüntü alınır. Bu makineler çok pahalı ve komplekstir. 2 ila 4 teslalık bir çekim kuvveti sağlarlar. Bu rakam, gezegenimizin standart çekim kuvvetinin oldukça üstündedir. Bu nedenle, mr odasına metal eşya ile girilmez.

Polisi silahından kaldırarak kendine çektiği ya da kişinin kulak memesini yırtarak ziynetini kendine yapıştırdığı vakalar oldukça fazladır.

(bkz: fmrı)
hem astım hem panik atak hem anksiyete bozukluğu teşhisi konulmuş olan ben. ilkinde beceremedim makinanın çıkardığı seslerdende bozuldu zannetdim. şu yanda açık MR var seni oraya alalım daha rahat dediler kulaklık taktılar. ulan gözümü açtım beyin MR olduğu için aynı manzara. açıklığı felan göremiyorsunuz. neyse dedim kapatayım gözümü kapattım güzel şeyler düşündüm. ve tamamladım bir şey çıkmadı. yıllar sonra başa dönmesi mide bulantısı başlayınca durduk yere tekrar girdim. ama bu sefer direk girdim gözümü hiç açmadım. makinada çıkan sesler insanı transa sokuyor zaten. tar tar tar tar ver ver ver ver gülesim geldi. bütün heyecanı unutup az daha gülecektim. 15 dakika felan sürdü ulan diyorum içerde niye bitmiyor bu lanet şey. aslında korkulacak bir şey değil ama hareket edememek kötü.
cesaret, iyileşmek için gayret. geçmiş olsun.
mr: mental retardasyon. (zeka geriliği)

sizin bahsettiğiniz görüntüleme yöntemi ise mrı'dır.
mrı: magnetic resonance imaging.

ayrıca geçmiş olsun.

e:imla.
ingilizcede erkekler için kullanılan ön ad.
panik atak hastası olan ben, halletiğime göre herkes halleder.

daha rahat girmek istiyorsanız, 2 kadeh bir şey içebilirsiniz. herhangi bir sorun teşkil etmiyormuş.
ortasında motor bulunan araçların bulunduğu klasman.

(bkz: toyota mr2)
Magnetic resonance in kısaltılmışıdır.

Źźt źzzt sesleri eşliginde çalışan sinir ziplatan bir makinedir.
Bugün girdiğim ve neredeyse içinde 1 saat kaldığım tabut.

Daracık yerde Hareketsiz kalmak zorunda olmak ayrı dert yüzümle cihazın arasında sadece bir karış olması ayrı dert. işkence gerçekten. Ben de stres anında astım hastaları gibi nefes darlığı yaşıyan biriyimdir. Bugün bu cihazın içinde ölüyorum diye bağıracaktım az daha. Nefes alamıyordum gerçekten çok korkunçtu benim adıma. Tabi bu herkes için geçerli olmaz diye düşünüyorum.

Girecek olan arkadaşlara stres yapmamalarını tavsiye ederim. Stres yapacaklarsa da mrdan bir kaç saat evvel sakinleştirici etkiye sahip bir ilaç alsınlar ya da ordaki görevlilerden rica etsinler.
Yumuşak dokuları gözlemlemekte altın standart olan yöntem. Ayrıca da klostrofobik olanlar için korkutucu bir yöntem.
Canlı canlı tabuta girme eylemini iliklerinize kadar hissettiren manyetik cihaz.
seneler Önce henüz küçükken girmiştim cihazın içine. O zaman korkmadım ve hemen geçmişti, ya da ben öyle hatırlıyorum.
Aman allahım bu akşam tekrar girmem gerekti ve böyle bir korku böyle bir baş dönmesi yok. Girmemle çıkarın beni buradan diye bağırmam arasında 3 saniye falan vardır..
Allah tekrar düşürmesin yolumu...
görür görmez mister diye okudum Allah belamı versin ki.
şuan annemin içinde olduğu alet.çıkardığı sesler o kadar abartıldığı gibi değil ama tabi bide girene sormak lazım. dua edelimde sonuç temiz çıksın.
Şu an bir 45 dakika, “tak, tak, tak” “vvvvuvvvv” sesleriyle zaman geçirmek istediğim cihaz.

Kapatın her yanımı, atın tabuta. Deprem sesleri falan gelsin.
Bir kisaltma. ingilizcede bayim anlamina gelir.
yarın ilaçlı olanından* çektireceğim tibbi görüntüleme amacı. mr'dan değil de, ilaç mevzusu beni tedirgin ediyor.
ilaçlı emar çekildim.çok ateş yaptı ya bu ilaç zararlo bişemi acaba.
röntgenin daha detaylısıdır. vücuda manyetik dalgalar göndererek vücudun tüm bağlarını sinirlerini gösterir filmlerde. geçen gün yırtık olan dizim için emara girdim allahtan sadece belden aşağım içeri girdi başım dışarıdaydı. bütün bedenim girince ölmeden tabuta sokmuşlar gibi hissediyorum bir de onun sesi yok mu müthiş.