bugün

sonunda gerçekleşen olay. tişikkirler
görsel

öyleyse dans.
görsel
Harika haber. Haftaya Mozambik e 2 haftalık bir tatile giderim. Zaten her sene 2 ülke arasında 4 milyon insan sirkülasyonu oluyordu. iyi oldu vize meselesinin çözülmesi.
Of be süper olmuş.
Yıllardır gitmek istediğim bir ülkeydi.
Çok sorun yaşıyoduk ailecek.
Allah razı olsun hükümetimizden.
harika haber. akşam arkadaşları toplayıp bunu kutlamamız lazım. kaç zamandır bu haberi bekliyorduk.
Ptt 1. lig ekiplerinin gözlemcilerini sevindiren haber. Gidip mozambikten zenci forvet getirebilirler.
yüzyıllardır beklediğim haberdir. şuan uçaktayım mozambik'ten yazarım.

enteresan.
haftaya mozambiğe gitme planım vardı iyi oldu bu...
Mozambikli kardeslerimiz akın akın solugu burada alacak demektir bu.

Güzel haber. turizm coşacak yani Ekmek satışları patlayacak.
Şu sıkıntılı günlerde içimize su serpen gelişme. Afrika nın yükselen değeri mozambik te tatiller geziler artık bir başka güzel olacak.

O halde ne diyoruz? Hepimiz mozambik e!

Teşekkürler uzun adam.
kalkmasa ne eksiğimiz olurdu

becerebiliyorsan ab ile kaldır

veya

mozambikle uğraşacağına ekonomiye el at.
negzel lan, sahile uzan karşında madagaskar miss!

istanbul'da kol saati fiyatları düşer ama uyarayim, diğer siyahi arkadaşları.
ülkemizi şahlandıracak olan harika bir gelişmedir.

böylece teknoloji ve gelişim konusunda tüm dünyaya kendini kabul ettiren mozambik' ten gelecek bilim insanları, ülkemizde en üst seviyede eğitim veren imam hatiplerde yetişen üstün zekalı bilim insanlarımız ile bir araya gelerek dünyanın hamına koyacaklardır.

yersen.

olm buna kim jong un bile götüyle güler.

alkışlayın çomarlar.. başkanınız çok büyük iş yaptı.
iki üçüncü dünya ülkesinin aralarında yaptıkları bir anlaşmadır. malum davul dengi dengine. ha bir de avrupa ile kayseri pazarlığı yapmıştık. vizeler kaldırılacaktı. ne oldu ona?
Herşeyimiz tamam bir fıstığı yeşilimiz eksikti dedirtir.
kalkmayaydı iyiydi.
mozambilkli din kardeşlerimizi önce imam hatip sonra ilahiyata yerleştirip

üzerine bir de vatandaşlık verdik mi ? akabeye en az 5 seçim banko garanti oy demek.
Karşılıklı kaldırmak kötü lan.
Saatçi esnafı panikte.
insani Gelişme Endeksi 0,461 olan (türkiye´ninkisi 0,759) bir ülke mozambik.
hayir, kücümsenildiginden felan degil. oysa güzel ülkedir. 1975 yilindan beri portekiz´den bagimsiz yasar.
simdi tatile gitmek icin "hadi kalk hanim, mozambik´e gidiyoruz" desen, seni cifteyle vursa yeri.

insani gelisme endeksi ne icin önemli?
tatil icin kusadasi´na gidince bile turistlere yapilanlari görebilirsiniz. bu gelismeyle, mozambik´e giden turistlere neler yapilmaz siz düsünün.

demek ki turizm amacli degil.

ekonomik boyutu?
unicef´in verilerine göre 1,5 milyon yetim var. bu yetimlerin cogu aids´ten dolayi yetim kalmis.
bir cogu calistirilmakta. yani cocuk isciligi ön planda olan bir ekonomiye sahip bir ülke. cocuklarin neredeyse hepsi tecavüze ugramis ve horlanmis durumda.

mozambik´te yasayan yetiskinlerin %66´si okuma yazma bilmiyor.

altin, gümüs, elmas, grafit, bakir, mermer gibi madenlere sahip bir ülke.

bu madenlerin cogu türkiye´de de var. belki de türkiye, dünya capinda altin, gümüs ve bakir madenlerini yönetmek istiyor olabilir. bunu da ülke olarak cocuklari madenlere sokarak, siyanürlere bulayarak ve calistirarak ise baslayabiliriz.

Belkide egitimve kültür dostlugu icin yapilmistir?
Mozambik'te toplasan iki elin parmaklarini gecmeyecek sayida üniversite bulunur. Okuma yazma bilmeyenlerin sayisi malum.
kültür dostlugu desek; arada binlerce km fark var, dolayisi ile ne dil benzerligi ne tarihte bir birlerine kiz alip verme durumu yok (Belki olmustur ama literatürde denk gelmedim). Din kardesligi desen; yaklasik 30 milyon insan yasiyor. Toplasan bunlarin en fazla %15'i müslümandir. Cogunlugu hristiyandir. (Lan yoksa?)

sonumuz mozambik gibi olmasa bari.
Karşılıklı kaldırmak kötü lan.
Saatçi esnafı panikte.
türk tüccarlar ne üretiyo ki ne satsın?
aydın doğan : komutanım yasaklardan yapacak haber kalmadı.ne kadar sizi övsek de ana haber bülteninde 10 dakikalık boşluk kalıyor.acaba diyorum CHP ye mi yer versek biraz da ? Pazara insek zam,kaza haberleri ve kedi videoları da rating düşürüyor.

RTE: saçmalama bana bırak.bir daha duymayayım böyle şeyler.
harika bir haberdir. yarın ailecek mozambik'e gitmeyi düşünüyoruz.
Ekonomimize can verecek gelişme.
Bütün yazarlara benden 1 er porsiyon mozambik pasta.
Pardon Mozambik ülkeymiş ve vizeler kalkmış.
mozambik e vize mi vardı dediğimdir.Bu arada mozambik nüfusunun yüzde 20 ya yakınının aids olduğu düşünülünce pek bir anlam ifade etmeyendir.