gazeteci yazar Ali Bulaç ın sözleri.
seyyid kutub un idam edilişinin 40. yılında anmak amacıyla istanbul da düzenlenen sempozyumda "bugün bilgi çok kolay ve ucuz ulaşılabilir bir hale geldi. tıpkı modern kadın gibi. modern kadına da bilgi gibi çok kolay ulaşılabilir" diyen kişidir.

http://www.hurriyet.com.t...9&srid=3047&oid=6
abazan avuntusu laf. otobüs mü lan bu, dingildek.
herhangi bir kadına ulaşamadığı için hırs yapan, herkesi kendi gibi zanneden yobaz sözü.

(bkz: sevgilisi olmayan ve olma ihtimali de olmayan adam)
yobazlıkla alakası olmayan günümüz gelişmiş toplumlarındaki kadının yerini cok iyi anlatan cumle.
ulaşmak derken neyin kastedildiğini sorgulatan cümle.
kadını eşya gibi gören zihniyetin varabileceği en son noktadır. "ucuzluk varmış gelirken aldım üç beş tane evde bulunsun lazım olur" türünde cümlelere konu olacak olan ancak cansız bi varlık olabilir! bunu söyleyen o an ne düşünmüştür, modern kadın kalıbına kendi zihninden ne eklemiştir bilinmez ama kadınlardan dilemesi gereken bir özür vardır eğer farkındaysa tabi! ama farkında olabilecek bir kişi olsaydı böyle birşeyi söyleme hakkını kendinde bulmazdı zaten neyden bahsediyorum ben de..
bu güne kadar yaptığı yorumlar, yazdığı yazılarla, her kesime hitap eden yazılı ve görsel basında kendine iyi bir yer bulan ali bulaç'ın kendinden beklenmeyen gafıdır. bir özür gerektirir. özür neyi geri getirir bilinmez. en iyisi sağlam bir şekilde kıvırmaktır. yok ben öyle demek istemedim diyince belki inanan olur.
şuursuzca söylenmiş, modernliği en kaba kısımlarından anlayan örümcek beyinli bir insanın ağzından çıkmış sözdür.

türkiye' de yaşıyoruz malum... dolayısıyla, 'modern kadın' denilince de akla sex and the city dizisindeki kadınlar gelmiyor. kaldı ki, kimseyi savunmak için söylemiyorum ama, modern kadından anladığımız bu olsa bile, kendi hayatını bir 'erkek gibi' yaşadığı için kadınları suçlamak ne kadar yerindedir, tartışılır.

bunu söyleyen zat-ı muhtereme önce modern kadın nedir, onu açıklamak gerekiyor zannımca.
modern kadın deyince, aklımıza kendi ayakları üzerinde duran, erkek egemenliği ve gölgesinden çıkmış * *, kendine güvenen, hedefleri olan ve bu hedeflerin bir kısmına ulaşmış, kariyer sahibi, akıllı, kendisi ve çevresinde olup bitenler hakkında bilgi sahibi olan kadınlar geliyor.

şimdiiii, be adam, sana sorarım, bu kadın ucuz kadın mıdır? bu kadının kolay ulaşılırlığı nerededir?
(bkz: ben senin modern kolay ulaşılabilir ve ucuz olma ihtimalini sevdim)
zaman gazetesinin azman yazarının derun* vecizesi.
öyle bir vecizedir ki her çevrildiğinde başka bir ocak yanar.

tabi bir de "kolayca ulaşabilmek" ile, "kolayca hakim olabilmek" arasındaki çizgiye ulaşmak gerekir. evet, kolay ulaşabilirsiniz; evet, ulaşmak için harcayacağınız emek az olabilir; fakat hayır, evinize dizdiğiniz dört "karı" ya nazaran her zaman daha değerli, her zaman daha zor hakim olunabilecek ve her zaman daha "kedi" bir kadındır modern kadın.

4 konserve usulü "karı" yerine; insanın dolu dolu hayatını geçirebileceği, göğüs gere gere birlikte gezebileceği açık fikirli gerçek kadından bir tane olsa yeğdir.

turşu kurmuyoruz burada, hayat yaşıyoruz!

(turşu kurmak için "hızlandırıcılar" çıkmış. tüm eczanelerde ve her zaman ucuz)*
kedi ulaşamadığı cigere mundar der. o kolay ulaşılabilir dedigi, hayata seyirci kalmayan, camin önünde kismet beklemek yerine calismayi, uretmeyi, bazi konularda fikir sahibi olmayi secmis modern kadinin kendisine selam bile vermeyecegini ve kendisini esir ettirmeyecegini bilir ama isine gelmediği icin mundar demeyi tercih eder.
(bkz: oldu başka derdin!)
mevcut sistem içerisinde muhafazakar şehirlerin * * * * 100 km dışında kurulan hotellerde sabahlayan dinibütün vatandaşlarımızı gördükçe bi tarafımızla gülmemizi gerektiren cümle. eğer modernleşmekten bu gibi yerlerin açılmasını ve işletilmesini anlayan varsa kendilerini batılı modern ülkeleri incelemeye davet ediyorum, bir de doğu'daki arap ülkelerine baksınlar oralarda da aynı bu mekanlardan var mı yok mu...
modern kadına ucuz yoldan ulaşılır evet, sevgi ve saygı duyarak, insancıl olarak ve gerçekten severek. modern olmayan kadınlara ulaşmak ise daha pahalıdır; 100 usd pavyonda, 6 katır 4 danaya köy yerinde, hem de çıtır çıtır 13 yaşında 3'ü bir arada. koş din kardeşim koş!
amcamız itiraf.com da çok takılmıştır belki, tüm kadınları kaşar sanıyor. modern erkek de ucuz demek isterim ona, herşey ucuzladı zaten. insan hayatı bile çok ucuzladı.
modern kadın bugün akşam kocama ne pişirsemden daha farklı şeyler düşünebilen hayata kafa yoran, gündemi takip eden, soran, para kazanan, kendinin kadrini kıymetini bilen, seçen kadındır. Modern kadın ucuz kadın demek değildir, her önüne gelene atlamaz. O istenendir, idealdir ama her ideal gibi ulaşılması insanı korkutur ulaşılmaması tıpkı bu sözde olduğu gibi üstüne çamur atılmasına neden olur.Modern kadın öyle her erkeğin birlikte olabileceği kadın tipi değildir. Sizden daha donanımlı olma ihtimali kuvvetle muhtemeldir, kandıramazsınız, hava atamazsınız, ezemezsiniz onunla birlikte olabilirsiniz sahip olamazsınız çünkü o diğer kadınlara nazaran kadınlığının yanında insanlığının da farkındadır ve ona insan gibi davranılmayan yerde basar gider.Modern kadın zordur öyle her baba yiğidin harcı değildir.
(bkz: muhafazakar kadin kolay dovulebillir ve hakkini aramaz) *
Doğru tespit. Sen önüne her gelene verir, bi de abuk subuk magazin programlarıyla bunu meşrulaştırırsan o adamlar da böyle konuşma hakkını bulur kendilerinde. Tespit çok yerinde olmuş diyor ve 10 üzerinden 46 veriyorum o gazeteci abiye. Agzını da öpmek istiyorum.
tabi tabi canım , modern kadınlar tepside geziyorlardı zaten...aslında ulaşılması en zor kadınlardır onlar öte tarafı züğürt tesellisi.
bu adam herhalde çarşaflı bir kadını da kasanın içindeki hazine olarak görmektedir.
ben zoru severim, kızın güzel mi bari? ile ayar verilesi amca.
radikal islamci bi insandan duyuldugunda pek tabi $a$irilmayan cumle. fakat, modern kadina ula$mak cahil kadina ula$maktan 987 kat daha zordur. uzun yillar suren bu ara$tirmamdan boyle bir sonuc cikmi$tir. modern kadin akillidir. o istemedigi surece "nah" ula$abilirsin. modern kadina sozde "$eyh" ayaklariyla ula$amazsin fakat o seni allahina ula$tirabilir tek kotekle. modern kadin akillidir, kendi ayaklari ustunde durur, bilgilidir, yobazliktan, toplumun cogu konuda sergiledigi o gereksiz baski ve dayatmalardan siyrilmi$, kendini koruyabilmi$ kadindir.

ayrica magazin denen bir ce$it genelev goruntusu ile modern kadin kavramini kari$tirmamak gerekir. modern olmak demek populer kulturle ya$amak demek degildir. her kar$isina cikan erkegin altinda en gec 3. bulu$mada yatmaz modern kadin.
televizyonun beyinlere $iringaladigi goruntuler ile gercek hayat arasinda ki o kalin, 5 $eritli otobani iyi gormek gerekir.

bittabi buram buram polemik kokan bir cumle bu. bazi kesimler icin modern kadin cok buyuk bir tehdittir. bu cumlenin sarfedili$ amaci da bu yonde, modernle$en turk kadinin ba$ini ezip, geli$mesini yava$latmaktir.
"e o zaman ben bi modern kadin alayim, yanina da ayran" dedirten genellemedir.
dinci hatun onden sakincali ama arkadan calisir modelini görmezden gelen beyinlerin safsatası. ağzı da pek hacimlidir bunların.
(bkz: hem şoför koltuğu hem de beş kuruş)
yada su da denilebillir bu baslik eger boyle bir geneleme yapabilliyorsak sunuda yapabilliriz ; muhafazkar erkek modern kadini bulamadigi icin ve ortada sex yapacak kimse olmadigi icin ensest iliskiye baslar. ornekleri coktur.