bugün

hepimizin bildiği gibi sözlük ve klonlarında iki tip kullanıcı mevcuttur. moderatörler ve standart kullanıcılar.
mod ların görevi kullanıcıların kurallar vasıtasıyla konsepte uygun yazı yazmasından ibarettir. bu bağlamda bir kişi mod olacak ise peşinen bunu kabul etmelidir. onun görevi kendi görüşüne ya da beğenisine uygun olmayan yazıları silmek değildir. bu bariz bir cehalet ve moderasyon bilgisi olmamasından kaynaklanmaktadır. nihayetinde sözlüğü ayakta kılan yazarlar ve bunların iradeleri hür bir biçimde dile getirmeleridir. elbette ki konsept dışı yazılar silinecek, gerekirse yazarların üyelikleri iptal edilecektir. ancak bunu faşizan bir biçimde kendi dostları ve şahsını öncelikle tutarak yapması kendi belirlediği hukuk kurallarını çiğnemesinden ibarettir.

yukarıda sözünü ettiğimiz moderasyon keyfiyeti malesef bir çok sözlük klonunda mevcuttur. uludağ sözlük te olup olmaması ise subjektif bir fikir olarak kullanıcıların yorumuna bırakılmıştır.
en iyi ornegi icin (bkz: kirmizi merkep)
uludag sozlukteki ciddi bir problemdir. Sozluk formatıyla uzaktan yakından alakası olmayan entrylere dokunulmaması ve bazı yazarların entrylerini silmek için bahane bulunma derecesinde sebepler ortaya sürülmesinin örnek olarak gösterilebileceği konu.

Hakkında girdiğim entry nin formata uygun olmasını diledigim baslik.
kahvenin sekerinin az olması nedeniyle entry silme hakkı tanıyan keyfiyettir
tüm yazarlarının keyfiyetini son derece ön planda tutan değerli kişilikler.
sorunlara anında çözüm sağlayan, yardımsever insan topluluğudur. hiçbir soru, sorun cevapsız kalmamakla beraber çözüm bulur.
(#197539)
onay bekleyen entry sayısını çoktan doldurmuş bi sürü çaylak olduğu halde hala onay vermeyen keyfiyet. ayrıca (bkz: faşist yönetim)
yaklaşık 4 bin e yakın kullanıcıya 5 moderatör düşmesine bakılırsa işini gayet iyi yerine getiren ama yazar alımlarını sözlük yol geçen hanına dönmeden durdurması gereken ve üçüncü nesil alımlarına kadar açmaması gereken keyfiyettir.
(bkz: dünyayı yok et butonu)
son birkaç gündür akla "acaba" sorusunu getiren durumdur.
ama sanmıyoruz, yapmazlar öyle şey. *
hakkında söylenecek o kadar çok şey olan;
fakat cesaretimin olmadığı başlık.

(bkz: korkuyorum sozluk) *
öyle keyiflidirler ki çaylak statüsünde bekleyenleri bekletmekten, entryleri ne kadar kaliteli olursa olsun yazar yapmamaktan zevk alırlar.. yine öyle keyiflidirler ki, anket/forum tarzı başlık açılma sayısı dakika cinsinden 1/2 gibi bir oranken dokunmazlar hiçbirine.. hatta öyle keyiflidirler ki, yazım hatalarıyla dolu bir entryi düzeltmek yerine hemencecik patlatıverirler.. kelimelerin yetmeyeceği kadar keyiflidir kendileri; tüm bunları yaparken üstüne bir de entry girecek zamanı bulurlar sözlükte.. moderasyonun keyfiyeti böyle bişeydir işte.. ve eminiz ki bu kadar keyifle yaptıkları işleri birgün mecburen bırakmak zorunda kalsalar, zaten keyfi hareket ettikleri için kimse sahip çıkmayacaktır.. sözlük yazarların sözlüğüdür ne de olsa.. ama sözlüğün başına en ufak bişey gelse sorumlu yine o keyfince eylemlere giren moderasyon olacaktır! pek gariptir her türlü haliyle her şey.. ben açıkça söyleyim, bu sözlük benim sözlüğüm değil kardeşim.. ne kurulurken para verdim, ne de olur da başına herhangi bişey gelince yardım edebilirim.. burda bulunmaktan zevk aldığım için burdayım ve de entrylerimi giriyorum kurallara uymaya çalışarak.. bu sözlük hepimizin gibilerinden triplere girmeye hiç niyetim yok, silinen entryimde de mutlaka bir hata vardır.. ha şunu da söylemem gerek, görevi kendi menfaati için kullanan moderatörler de çıkmıştır kesinlikle.. onlar da eninde sonunda bulmuşlardır cezalarını ve yine bulurlardır.. onları da havale ediyoruz zaten gereken yerlere..****
espiri anlayışından yoksun olanların da olduğu kurulun hissiyat bütünüdür. **..yazarla moderasyon arasında girecek; "entry silinme" sebebinden başka konu yoktur. ya silin!! polemik yaratacak sallantıda olacak başlıkları silin! hiç gocunmam. spor ile ilgili cart curt..hatta anlatım bozukluğu varsa yine silin.
ama silinme sebebi olarak soru sormak nerden çıktı!

biri dese ki "uludağ sözlük yazarları toptur". evet üstüne alınan yazar toptur. türk halkının %60 ı aptaldır önermesini getirir akla.. ama konu moderasyon keyfiyeti. diyelim ki silinme sebebi sıcak bir şekilde uyarı mahiyetinde yazılmış olsun. "x ya da türevi başlıklara girsek daha iyi olmaz mı?" olmaz tabi! başlık kendi içinde eğlenceli bir başlıktı. başlığın açıklamasını da yaptım sözlük formatına uygun yazdım. tamam da sen kimsin ben sana cevap vermek istiyorum. oraya ismini iliştirseydin belki daha sıcak bir yaklaşım da ben sergilerdim.
"benlen uğraşmayın oğlum" gibi naralar atacak değilim. hatta detay ara oraya yazar olarak scarface yaz. bul o entryleri. sil kardeşim hepsini sil. içimde en ufak yazma isteği bırakmayana kadar. sözlük formatını altı ay boyunca öğrenemediysem ben yazmayım. entry girmeden önce özel mesajla danışıp bu uygun mu diye sormamı istiyorsununz onu da bilmem. benle kişisel sorunu olmadığını biliyorum. her yazar bir değil. bana müsamaha gösterin demek haddime değil. işinizi yapacaksanız iyi yapın. eğer yapamıyorsanız bu işi bırakın sizden iyi bilen biri yapsın.

özeleştiri olarak; gammazla butonun o kadar işe yarasın diye kullanıyorum ki entry kirliliği olmasın daha yazılabilir bir ortam olsun. başlıkların altındaki entrylerin yarısı forum/chat tarzı, soru başlığa cevap olduktan sonra, anket içerikli (bkz: )lar olduktan sonra heyheyleri geliyor insanın. ama benim karşıma iş olsun diye entry silme sebebi gösteriliyorsa o moderatör yazarlığını unutmuş demektir. keşke bir de moderatör gammazla butonu olsa*
şu sözler de burdaki eğlenceli ve bilgi paylaşma ortamını anlatıyor:

ehlikeyfe keyif verir kahvenin kaynaması,
eşeği yoldan çıkarır sıpanın oynaması.

ben oynamaya devam edecem ta ki işin ciddiyetini anlamayanlar anlaşılana kadar.

eğer bu entry de silinirse, burda suçu kendimde arayamam. eleştiriye de açık olmalı, klonu olduğumuz ekşi'yi örnek almanızı tavsiye ederim. oranın sahibine topsun diye şarkı yazan adamlar hala orda sevilip sayılıyorsa moderatör olarak işi kişiselleştirmenin manası yok. bunları sadece eleştiriye kapalı olduğunuz için ve size yalakalık yapan yazarların bu entryi ve beni kötülüyeceğini bildiğimden de korkmam. sizler öcü değilsiniz keyfiyetiniz de görevin önüne geçerse ben ortaya çıkarım.. sebep sadece bu entryinin silinmesi değil o sadece bardağın dolu tarafına bakmama rağmen beni taşıran son olay. Forum'da moderatör olmakla sözlük gibi bir ortamda moderatör olmak arasında ne fark olduğunu hatırlayın. silinecek o kadar entry varken benimkini niye sildiniz demiyorum. görevinizi keyifle yapın!

gibi sözlerin oluşmasına mahal veren kafama göre iş yaparım duygusudur. ***