bugün

mitsu - üç
bishi - elmas
olarak üç elmas anlamındadır, amblemi de bu doğrultudadır.
bir çok sektörde hizmet veren bir japon şirketidir. Türkiyede otomotiv ve klima sektörü ile tanınmakta iken japonyada iğneden ipliğe bir çok sektörde üretim yapmakta ve bir de bankası bulunmaktadır.
mitsubishi motors corporation'ın hisselerinin büyük bir kısmı 2001de yaşadıkları kriz nedeniyle daimler Chrysler tarafından alınmıştır.
(bkz: mitsubishi lancer)
(bkz: mitsubishi lancer evolution ix)
bazılarının yuttuğu marka*
evo serisi inanılmaz, mükemmel, olağanüstü gibi sıfatları hak eden markadır. bu arabayla yapmayacağınız şey yoktur. subarunun imprezası bile yanında secde eder.
(bkz: space star)
jackie chan filmlerinde en yahşi modelleri görülebilecek otomobil markası.
yıllar önce telefon modellerinin baya bi revaçta olduğu marka. türkiye'ye gelmedi sanırım. otomobil alanında da seçkin bir noktadadır. " avrupalı japon " sloganıyla ürettiği carisma modeli ülkemizde iyi satış yaptı. yeni çıkarttığı l200 pikaplarsa süper olmuş. türkiye'de çok az görebileceğiniz bir modeli varki, o da yeni galant * *. eskilerden baya var tabi, ama yenisi ciddi çok kalite. sanırım biraz da pahalı. lüks sınıfına oynuyor. evo serisiyse tamamiyle bir ilah. 10 erkekten 9'unun yanından evo geçtiğinde çıkarttığı seslere, yüz ifadesine bi dikkat edin. küçük orgazm desem yeridir *.
ww2 de japon savaş uçaklarını üreten firmalardan biriydi.zeke savaş uçağı (zero) ile başlayan üretim serüveni,dünyanın dört bir yanına araba satımıyla devam etmekte,kapitalizm saolsun...
klima alanında en pahalı ve en güçlü marka.
araba dışında bir çok sektörü elinde bulunduran kaliteli bir japon şirketi
bi ara tukenmez kalemleri vardı ya görünce dumur olmustum...
Mitsubishi nin üç elması sadece kuru şekil değildir, 3 elmasın altında 3 nasihat yatar. "mesuliyet al", "adil ol" ve "dünya halklarını ticaret vesilesiyle dost kıl"...
ilk ürettikleri ürün buzdolabıdır efendim(toyotan hasır sandalye ile bu işe girmiştir misal)daha sonra uçak motorları filan derken işler büyür ve dünyanın en büyük şirketlerinden biri oluşur.fakat mitsubishi motors 200 yılındaki montero modeli jeeplerindeki süspansiyon sorunu nedeniyle 20.000 otomobili geri çeker.aynı sene bir canter kaza yapar üretim hatası sebebiyle 2 kişi ölür.bunlarla beraber son derece pasif bir design ekibi de başa gelince eclipse ve evo nun kasaları çok fazla yumuşak hatlar barındırır ve mitsubishi çok büyük bir krize girer.krizden hisselerinin çoğunu daimler-chreysler(mercedes) e satarak ve mercedes ile teknolojik ortaklığa giderek kurtarır bu sırada GDI teknoılojosi devrimi yapılır(vw in fsi dediği şeyin temeli budur ve vw icadı değil mitsubishi icadıdır).gdi teknolojisi ile birlikte avrupada volvo s40 ile aynı platformda mitsubishi carisma üretilir hollanda da.velakin şirketin durumu hala iç açıcı değildir özellikle amerika da çok daha fazla araç satması gereklidir fakat kaliteden pek ödün vermeye yanaşmamaktadır firma.
aynı zamanda termik santral gaz, buhar, su türbinleri imal ve inşası ile dünya enerji sektöründe hatırı sayılır bir kariyerleri de mevcuttur. bu konu da türkiye'de de bayağı iş yapmştır.
(bkz: mitsubishi outlander)
2008 model Lancerlarının Türkiye deki bayilere dağıtımı başlamıştır.ayrıca evo 10 içinde temsa yeni bir site yapmıştır.
japonya da devlet eliyle güçlendirilmiş bir ailedir aynı zamanda.

bizdeki örneği için (bkz: koç)
eskiden yayınlanan ''nası bişi bu mitsubişi?'' reklamıyla da hatırlanan firma.
üç kanatlı baklava şeklindeki amblemde, samurai armasından esinlenilmiş.

firmayı kuran iki japon aile, tercih ettikleri amblemin sorumluluk bilincini, centilmenliği ve cemiyetler arası uyumu simgelediğine işaret ediyor.
toyota dan vazgeçen sabancıların en kısa zamanda temsa ile birlikte yatırım yağmurunu tutacağı japon oto.
1993 yılında ümraniye'de bir bilgisayarcıya gidip bilgisayar öğretmeninin yazdırdığı notu dükkandaki zâta okudum:

- maxell marka 5 adet floppy disk, ds-dd 720 kb.
- maxell var elimde ama mitsubishi vereyim, şu ana kadar hiç bozulan çıkmadı...
- biz bir soralım da..
- illâ bu marka olsun dediyse vereyim ama tavsiye etmiyorum ben.
- peki abi mitsubishi olsun...

mitsubishi'nin disket de ürettiğini o diyalog sonunda anlamıştım. 5 yıl yoğun bir şekilde kullandığım bu disketlerden sadece birisinde 32 kb. bozuk sektör oluştu. 1998'den sonra ise pek kullanmadım bu disketleri.

bunlardan bir diğeri ile yıldız teknik üniversitesi'ne ödev vermek zorunda kalmıştım, zîrâ yeni disket almayı ihmâl etmiş idim ve elimde sağlam disket çok az vardı. daha sonra bir kutu disket almış, yüzsüzlük edip asistanın odasına gitmiş ve disketleri değiştirmeyi teklif etmiştim (adam güldü tabi doğal olarak).

yıllardır o bilgisayarcıdan başka bir yerde mitsubishi marka diskete rastlayamadım ve o 4 disketi hâlâ saklıyorum. birinde windmill software'in digger'ı var, diğerinde ms-dos 5-0 açılış disketi ve bazı komut programları, diğer bir tanesinde norton disk doctor, pctools, öbüründe de ibm dos 5.0. o zamanlar piyasa acayip virüs kaynadığından bu disketlerdeki programların byte cinsinden uzunluklarının pek çoğu da aklımdadır. ibm-dos 5.0 command.com 47987, ms-dos 5.0 command.com 47845 byte idi, bu işletim sistemlerinden birinin io.sys'si 33430 byte, turbo basic v1.0'ınki 204320 byte, pctools.exe 171077 byte, format.com şu kadar, sys.com bu kadar, fdisk.exe şu kadar... sonra dos 6, dos 6.22, windows 95 derken ipin ucu kaçtı. bence kaçtığı da iyi olmuş. geçenlerde telefon numarasını hatırlayamadığım arkadaş bu entryi benim yazdığımı bilse oyar beni meselâ.
pajero ismiyle ürettiği sert arazi araçı efsanedir 6'sı üst üste olmak üzere 12 kere dakar rallisini kazanmıştır.
dünyanın en kalabalık 4. ülkesi olan endonezya'dan daha büyük bir ekonomiye sahip otomobil üreticisi.