bugün

star wars ta espritüel kaçakçı han solo* nun gemisi.han,gemiyi kumarda yakın dostu lando calrissian dan kazanmış ve kaçakçılık islerinde kullanmak üzere bizzat modifiye etmiştir ki imperial destroyer lardan kaçabilsin.

filmlerde çalışmaması ve hyperspace e geçememesiyle ünlüdür.corellia yapımıdır.
Yıldız Savaşları filminde Han Solo' nun kullandığı uzay gemisinin adıdır.
Millenium Falcon, Yıldız Savaşları filminde Han Solo'nun kullandığı uzay gemisinin adıdır.

Han Solo bu gemiyi kumarbaz olan Lando Carlissian'dan Sabacc oyununda kazanmıştır. Han Solo Jabba the Hutt için kaçakçılık yapmaktadır. Bir keresinde imparatorluk gemisine yakalanmamak için malları bıraktığı için Jabba the Hutt ile başı belaya girer. Han Solo borcunu ödeyebilmek için Obi-Wan Kenobi ile anlaşır. Daha sonrada Han Solo, Luke Skywalker ile Cumhuriyet direniş birliklerine katılır. Millenium Falcon bundan sonra Cumhuriyet donanmasındadır. Donanmanın en hızlı gemisidir. Millenium Falcon'un onarımını kaptanı Han Solo ve yardımcısı olan Chewbacca kendileri yapmayı tercih ederler. Millenium Falcon ışık hızına çıkabilmektedir.

Ayrıca prison break 4.sezon 17.bölümde michael ın annesinin küçükken Michaela aldığı oyuncaktır.
star wars episode iii revenge of the sith'te birkaç saniyeliğine görülebilen gemi.
baltık dibince tespi edilen, tanımlanamayan kıytırık yuvarlak cisimciklerin gazeteler tarafından abartılarak benzetildiği efsanevi ticaret gemisi.
tasarımı klasiklerin arasına girmistir. mustang gibi, camaro gibi, beetle gibi...
bilim kurgu filmleri tarihindeki efsane uzay gemisi.
Kumarda kazanıldığı için en kritik yerlerde arıza yapar.