bugün

Roma tarih ve kültür cennetiyken milano kokoş cennetidir.
Keyifli.
Ara sıra giderim. italyanın amerikası gibi. Kapitalizmin korkunc yüzü, bir sürü insan cenazesi var sokaklarda yasayan bagımlılar. Öte yandan müthiş bir zenginlik yan yana.
italya'nın en estetik şehirlerinden birisidir.
aşıklar şehri. elbet bir gün.
alışveriş için tercih edilen kokoş yuvası.
Hayatın corso buenos aires bulvarında aktığı şehir. Gece ortamı fena.
hiçbir kentte bu kadar taş kız bir arada yoktur.
italya'ya bağlı il.

Enlem: 45° 27' 49¨ N Boylam: 9° 11' 17¨ E
görsel
Böyle müthiş bir galeriye sahip güzel ve zengin bir şehir.
(bkz: Galleria Vittorio Emanuele II)
2 ay önce bulunduğum şehir, gittiğim yerler hakkında da yazılar yazmaya başladım, gitmek isteyenler için kesinlikle faydalı olacaktır.

https://www.azcokgezdim.com/milano

--spoiler--
GÖRÜLMESi GEREKEN YERLER

Milano Katedrali (Doumo)
Sforzesco Şatosu
Dante Caddesi
Vittorio Emanuelle II
Leonardo Da Vinci ve La Scala
San Lorenzo Bazilikası ve Sütunları
Naviglio Bölgesi
Brera Bölgesi
Milano Centrale istasyonu
Uni Credit Binalarının bulunduğu yer

--spoiler--
tarihi ve modern yapilarin sasirtici bir bicimde bir araya gelip kaynastigi ender sehirlerden biri olan italyan sehri.
aşık olunası şehir. en azından ben aşığım. her gittiğimde yeniden aşık oluyorum. evet aşığım.
Şu an içinde bulunduğum. Duomo katedrali etrafı çok güzel, nehir kıyısında da 3 tarihi kilise falan var ama buranın 2 tane afedersiniz yarrak gibi özelliği var. Burası it gibi pahalı birader, külahta dondurmayı bile 5 eurodan aşağı bulamıyosun. 2si de saat gece 10 olduğu zaman şehir bir nevi uykuya geçiyor. Saat 10da restoran bulamamıştık duomo çevresinde. Bir tane bulduk ve hayatımın en kötü risottosunu yedim. Gerçi ilk risottosuydu ama.... Nese gençler, bence 2 gün takılmak için ideal bir yer ama daha uzun süre kalınca basar insanı, öyle bir kent. Sorularınız olursa buralardayım.
bir kaç günlüğüne gidecek arkadaşlara nacizane vereceğim tavsiyeler barındıran şehir.

-just cavalli ( gece hayatı için gidilebilecek nezih, elit bir mekan )
-brera ( milano'nun lüks caddesi. sağlı sollu mekanlarda bi'şeyler yer, içebilirsiniz )
-10 corso como cafe ( corso como caddesi üzerinde bulunan hoş, kokteyl'leri güzel mekan (akşam üzeri mis gibi olur.. hele yaz akşamları çok daha mis olur )
-california bakery - malum güzel tatlılar
-luini ( panzerottiyani nam-ı değer pişi. içerisinde mozarella ve domates var sanırım ıspanaklısı da vardı. duomo katedralinin hemen arkasında ) karşısında bir de dondurmacı var oradan da pişi sonrasında dondurma iyi olur.
-venchi ( dondurma demişken vittoria avm içerisinde bulunan hatta havaalanında da mevcut bir şubesi. özellikle kremalı dondurmasını tad'ın derim. )
-navigli - taksim gibi bolcana insan bulunan bi yerdir. yaş ortalaması biraz küçüktür. kış aylarında gidecekler yaz aylarında göreceklerini pek göremeyebilirler.
-pizzeria sponini - salaş pizzacı. ayak üstü kalın mı kalın ve bir çok yer de şubesi bulunan bu pizza'dan bi dilim deneyebilir. (ben pek sevmiyorum)
-aperativo - akşam 6 sonrasında sadece alkollü içeceğinize para verdiğiniz ve mezelerin, yemeklerin açık büfe olarak sunulduğu etkinlik.
-savini - tiramisu ( başta da dediğim gibi bir kaç günlüğüne gidecek olan arkadaşlara verilmiş tavsiyeler barındırdığı için birbirlerine yakın yerlerde yemek, içme'yi denk getirmeye çalıştım. )
-mint garden cafe - kahvaltı için pek sevimli kafe.

-maruzzella pizzeria ( tamak tadına göre tabiki en iyi kararı değişir fakat bir çok yerinde pizza yemiş biri olarak en iyi pizzacı bu diyebilirim ki bu düşüncemi de bir çok italyan arkadaşta desteklemektedir. daha fazla pizza seçeneği vererek kafa karıştırmak istemiyorum:) )

gidilecek noktaları kayıt etmek ve offline olarak kolaycana bulmak için;

(bkz: maps2go)
bicocca tarafında hostel önerisi olanlar yeşillendirse keşke...
italya'nın istanbulu olduğuna inandırmayan sözde şehir. küçücük yahu.
her köşede bir türk dönercisi bulunur. fakat aynı zamanda bu dönerciler pizza da yaparlar. yediğim yerdeki pizza gayet güzeldi ve italyan restaurantlarına göre daha büyük ve daha ucuzdu.

dönercilerin hepsi, vakti zamanında kaçak gelip, mülteci olarak kabul edilen kürtlerdir. italya o zaman pkk'ya arka çıktığı için, kaçak gelip, pkk'lıyım diyen her kürte sığınma hakkı veriyordu.
abartıldığı kadar güzel olmayan sehirdir. abartıldığından çok daha güzel. evet.
Galleria Vittorio Emanuele ve duomo katedrali haricinde pek de gezilecek yeri olmayan italyan şehri. alışveriş için alternatifi olmasa da fiyatlar inanılmaz derece uçuk. ayrıca hangi restorana giderseniz gidin, kişi başı sizden 5-7€ arasında hizmet bedeli almaktalar.
gideceksin aga gideceksin avrupaya gideeksin 20li yaşlarda. idellerinizin peşinden gideceksin gezeceksin buraları. 35inden sonra gitsen ne yazar ki o heyecan kalır mı. neyse gidilip gòrülesi şehir ha ben gittim mi tabikide hayır ama insan istiyor işte.
pizza yenmesi gereken yerdir.

ne kadar yaratıcı bir tavsiye değil mi.

italya da pizza yiyin.

hey allah ım ya.

meydanda çarşı varmış.

hadi canım yok artık...
çok az gezdim ancak istanbul bin basar. şehir merkezinde büyük bir çarşısı var en hoşuma giden oydu. bir de pizza giyip gidin.
iki takımının da durumu içler acısı.

http://www.mackolik.com/S...gs/Default.aspx?sId=19924
modanın ve alışverişin beşiği. fazlasıyla lüks ve güzel bir şehir. e tabi bu ikilinin getirisi olarak da pahalı.

hava güzel olduğu takdirde yürüyerek gezmenizi tavsiye ederim. ha ben öyle şeye gelemem diyorsanız kredi kartınız aracılığıyla bisiklet kiralayabilirsiniz.

duomo di milanonun dıştan görünen ihtişamıyla yetinilmeyip içi de mutlaka görülmeli. italyadaki çoğu kiliselerde olduğu gibi ziyaret ücretsiz, önündeki korkunç sıraysa düşündüğünüzden hızlı ilerliyor emin olabilirsiniz.

piazza del milanoda katedralin yanında dünyanın ilk alışveriş merkezini göreceksiniz. bizim ülkede çok var deyip geçmeyin, burası biraz farklı. içeride dünyaca ünlü markaların fazlasıyla uçuk rakamlara sattığı ürünleri görüp vay be çekmeden dönmek olmaz. mağazalardaki siyahi korumalar ve ortalıkta dolanan ufak köpekler sizi bir an hollywood filminde hissettirebilir. italyanın diğer şehirlerinin de bir tık ötesinde burada evcil hayvana olan sevgi. 1 euroya köpeğini sevdiren evsizler de var köpeğiyle çılgınlar gibi alışveriş edeni de.

eğer milanoya gelmişken alışveriş yapmadan olmaz diyorsanız katedralin gerisinde kalan alandaki mağazalar daha makul bir tercih olacaktır.

sforza castle öğleden sonrayı geçirmek için ideal bir yer. hem kaleyi görüp birkaç fotoğraf çekinmek hem de çimlere uzanıp güzel manzaranın tadını çıkarmak sadece turistlerin değil yerli halkın da büyük hobisi.*
milanoda süpermarket bulmak biraz zor ve büfelerde bile su fiyatları oldukça yüksek. eğer uzun bir yürüyüş yapacaksanız önceden suyunuzu yedeklemekte fayda var. yiyecek fiyatları da suya paralel elbette. ama endişelenmeye gerek yok, her restoranın kapısında geniş bir fiyat listesi var. gönlünüzce inceleyin. bir sürprizle karşılaşmamak için coperto ücreti alınıp alınmadığını sorun. masa veya servis üzerinden ekstra bir gelir yaratma gelenekleri mevcut tıpkı diğer italyan şehirlerinde de olduğu gibi.

yemek için fazla bütçeniz yoksa mc donalds türevi fast-food zincirlerinden de faydalanabilirsiniz. 1 euroya alınan hamburger de fazlasıyla iş görür. rahat olun, dana eti.

yerel halkı elit olarak tanımlamak pek yanlış olmaz. yardımseverler ve ingilizce bilen biri bulmak da kolay. akşam 10'dan sonra sokaklarda evsizler ve polislerden fazla pek fazla kişi kalmaz. o açıdan gece hayatının bu şehrin en zayıf yanı olduğunu söylemek mümkün.

trenle seyahat ediyorsanız merkeze pek yakın ve fazlasıyla büyük milano centraleyi göreceksiniz. ben her şekil seyahat ederim diyorsanız bölgesel trenleri kullanın. finansal olarak sizi rahatlatacaktır. biraz daha ekonomik davranayım deyip biletsiz trene binmekse pek doğru bir tercih olmaz. bilet kontrolleri her daim yapılmasa da çoğunlukla büyük bir ciddiyetle yapılır.