bugün

bir otolastiği markası, hatta en iyisi..
(bkz: bibendum)
maskotu çok seksi olan tekerlek markasıdır. tekerlek adamdır maskotu ayrıca eskiden kamyonların kaputlarına veya tavanlarına koyarlardı bu maskotu çok alımlı olurdu kamyon.. *
(bkz: never gonna let you go)
fransız lastik üreticisi.pazarda saglam bir yere sahiptirler.en büyük rakipleri japon bridgestone ve good yearfirmalarıdır.
formula 1 de 2006 yılı sonu itibariyle artık lastik saglayıcısı olmayacak firmadır aynı zamanda.2007 yılından itibaren formula 1 de tek bir lastik kullanılacak ve o firma da bridgestone olacaktır.
nedenini çok anlamasam da "mişlen" şeklinde okunan marka.
maskotunun çok ibnemsi bir edası vardır. ayrıca sanki ülker golf dondurmasının maskotu da kendisinden feyz alınarak yaratılmıştır gibime geldi...
her sene yıllık gelirinin yüzde 5'ini ar-ge ye ayıran lastik şirketi.
EN ÇOK DiKKAT çeken unsur sempatik maskotu olan firma. maskotunun adı bibendumdur.

şirket adını 1889 yılında şirkette yöneticilik yapan eduard Michelin'den almıştır. şirketin ilk isimlerinden biri, "michelin ve Cie" dir. michelin sadece ilk kurulan lastik şirketlerinde biri değil aynı zamanda yaptığı yeniliklerle otomotiv sektörüne yön veren kuruluşlardan biridir.

mesela ilk kez bir otomobilde kullanılan havayla şişirilen lastik eclair'ı michelin üretti. dünyanın en tanınmış ve başarısı tescillenmiş maskotu bibendum andra ve eduard michelin kardeşlerin fikri ve poster sanatçısı o'galop'un dehası sayesinde ortaya çıktı. michelin kardeşler bir gün bir fuarda üst üste yığılmış lastikleri görünce, "eğer kolları da olsaydı tam bir lastik adam olurdu" diye düşündü. burada çakan şimşek o'galop'un başarılı çizgileriyle hayat buldu. bu sayede bibendum 1898 yılında doğmuş oldu.

lastik adam bibendum türkiye'de ilk kez 2004 yılında tv'lerde reklamlar vesilesiyle gösterilmeye başlandı.
(bkz: michelin ın lastik adamı)
edouard michelin 1984'te bir fuarda üst üste yığılmış otomobil lastiklerini görünce; "kolları da olsa adama benzeyecek" demiş.
reklamcısına lastiklerden yapılmış bir adam çizimi siparişi vermiş. bibendum adı verilen lastik adam böyle doğmuş.
şeflik ve lokantacılık dünyasının en itibarlı ödülünün sponsorluğunu ve isim hakkını elinde tutan firma. çeşitli ülkelerde yayınlanan Michelin gezi rehberlerinde lokantalara bir, iki ve üç yıldız veriliyor ve üç yıldız bir şefin yükselebileceği en yüksek derece olarak kabul ediliyor.* yıldızın elinden alınması ise bir utanç olarak görülüyor.

(bkz: The Michelin Guide)

http://www.michelinguide.com/us/index.html
reklamları çok güzeldi hatırladığım kadarıyla daha doğrusu reklam müziği. ama derin aramalarıma rağmen şarkıyı bir türlü bulamadım, ulaştığım tek bilgi bu parçanın tom jones parçası olduğu.
2011 sezonu için tekrar formula 1 lastik tedarikçisi olmayı planlayan fransız lastik şirketi. eğer dönerlerse, jant ebatları 13 inçten 18 inçe çıkacakmış. bu demek oluyor ki lastik yanakları incelecek.*
en iyi lastik markasıdır ancak, continental'den sonra.
ödediğiniz paranın her kuruşunu hak eden lastikler üreten firmadır.
En iyi performans lastiklerini üreten firmadır.
Yumuşak, çabuk ısınıp yola vantuz gibi yapışan lastikleri vardır.

Y serisi lastikleri bir numaradır.
(bkz: michelin maskotu şeklinde bebek)
alınmaması gereken lastiklerden. zira kaldırıma çarptım yardım, buz geldi yarıldı. yan yanakları çok kuvvetsiz. aynı kalitede bridgestone var onu öneririm.
eski formula 1 lastik tedarikçisi.
yumuşak ve iyi yol tutuşa sahip lastiktir. bunun yanında türkiye yol şartlarına pek uyumlu değildir. mıcır malzeme lastiği kolayca deforme eder. ama yol gürültüsünü içeri en az veren lastiktir.
leyla ile mecnun'daki michelin göndermesi yüzünden her adını duyduğumda, her reklamı çıktığında güleceğim lastik firması.

http://www.youtube.com/watch?v=lEWUvYgk6Hc 30 dk 28 sn de izlenebilir. ayrıca videosunu bulamadım.
Maskot adamı aşırı derecede (bkz: stay puft man) e benzeyen fransız oto lastik firması.
en yüksek doğal kauçuk kullanım oranına sahip lastik firmalarından biri. ayrıca sempatik maskotlardan birine sahiptir; görsel
fransa menşeli oto lastik firması...
lastiğin kralı...
alpin 5 serisi ile buzda ve diz boyu karda mızmızlık etmemiştir; zincire ihtiyaç bırakmamıştır.
yoğun kar yağışlı bir kış sezonunu rahatlıkla ardımızda bırakabildik çok şükür.