1. 1.
  (bkz: montaigne)
  ... zookeeper
 2. 2.
  kesinlikle
  okumaktan bıkmayacağım kitapların sahibidir kendisi. öyle derin yazar
  ki, siz de bir anda kendinizi deneme yazarken bulabilirsiniz..
  2 -1 ... heaven8
 3. 3.
  Montaigne, 16. yüzyıl Fransız deneme yazarı.

  Ailesi onun iyi bir eğitim almasını sağladı. Alman bir eğitmen tarafından yetiştirildi. Eğitim süresince Yunan ve Latin edebiyatını ve dilini öğrendi. Bordeaux Edebiyat Fakültesi'nde felsefe okudu. Bir süre bulunduğu yörede Belediye Başkanlığı görevini üstlendi.
  ... turkmen balasi
 4. 4.
  Raimond Sebond' un Savunması adlı yapıtından küçük bir parça :

  Bırakınız insan , bana ruhunun gücüyle öteki yaratıklar üzerinde sahip olduğunu sandığı büyük üstünlükleri hangi temeller üzerinde kurmuş olduğunu açıklasın . Bu göksel ,dönüş dinamiğinin , başının üstünde çok yükselerde dolaşan güneş , ay ve yıldızların bitimsiz ışıklarının , o sonsuz okyanusun olağanüstü ve korku verici dinamiğinin , yüzyıllar boyu kendi rahatlığı ve yararı için oluşup süre gitmekte olduklarına onu kim inandırırdı ? Dünyanını bütününe egemen olmak bir yana , en küçük bir parçasını bile bilme gücü olmayan , kendisinin efendisi olmak yerine başka şeylerin haksızlıklarının kölesi olan bu acınacak zavallı yaratığın kendini dünyanın efendisi ve imparatoru diye adlandırmasından daha gülünç bir şey düşünülebilir mi ?
  2 ... tranceenergy
 5. 5.
  Hakkında sözlükte bu kadar az bahsedilmesine şaşırdığım yazardır.
  1 ... bujjy buttson
 6. 6.
  Bir yazar düşünün ölümünden 500 yıl geçsede hatırlanan.Bir yazar düşünün o dogmatik dönemde fikirleriyle insanlığı aydınlatan.işte bu kişi montaignedir.

  Kendisi fransız asıllı deneme yazarıdır.Deneme tarzının bulucusudur ayrıca.

  Kendisi gençliğinde antik yunan ve latin edebiyatı eserlerini okudu.Eserlerinde bolca bu etkileri görüyoruz.

  Kendisi çok zengin birisidir.Refah içerisinde yaşasada insanlık için elinden geleni yapmıştır.O dönemde çokca tepki çekmiştir bazı hareketleri. Avrupalı'ların coğrafi keşiflerde tanıdığı yeni uygarlıkları köleleştirme, yok sayma girişimlerine karşı çıkmıştır. Keşfedilen yeni medeniyetlere ''barbar,yamyam'' nitelemelerine hiddetle karşı çıkmıştır.

  Bu düşünceleri onu "denemeler" kitabını yazdırdı.Klasik kuşkuculuğu yeniden gündeme getirmiştir. Montaigne, Denemelerinde başta insan sevgisi olmak üzere iyimserlik, dayanışma, özgürlük ve okuma alışkanlığı üzerine çok özgün yazılar kaleme aldı. Sürekli eleştirel inceleme fikrini yeniden insanlara tanıttı. Bu yazıları herkesin anlayabileceği sade bir anlatımla okura ulaştırdı.

  Bunun yanında birçok eseride vardır ki kesinlikle okunması gerekir.Kendisi rönesansın büyük ihtimalle en önemli yazarıdır.

  Avrupa'nın aydınlanmasında payı büyüktür.Tek amacı eğitimdi.

  13 eylül 1592 tarihinde 59 yaşında ölmüştür.Bedeni ne kadar ölsede ruhu hala yaşıyor.

  michel de montaigne
  21 ... wilcoo
 7. 7.
  michel de montaigne
  1 ... recomax
 8. 8.
  --spoiler--
  ''Bizim işimiz kitap doldurmak değil, ahlakımızı yapmaktır; savaşmak ülke kazanmak değil, yaşayışımıza dirlik düzenlik getirmektir; En büyük en onurlu eserimiz doğru dürüst yaşamaktır. Geri kalan her şey, başa geçmek, para yapmak, binalar kurmak, nihayet ufak tefek eklentiler, yollardır.''
  --spoiler--

  michel de montaigne - denemeler
  1 ... architectus
 9. 9.
  denemeler sesli kitap:
  https://www.youtube.com/watch?v=Z46lW2K_k8o+
  ... kararverenekadarvazgeciyorum
 10. 10.
  Bunun kadar egoistini daha görmedim.
  Ya tamam felsefeciler kafadan sıyrık evet ama bir insan karınca iken nasıl fil olarak görebiliyor kendini asadjk.
  Olum sen kimsin ya.

  Zekasını öve öve bitiremiyor, kendini övmeyi de gayet normal buluyor.
  Ne diyo bi de: "kendinden söz etmeyi kötü görmek, yasak etmek adet olmuştur çünkü kendinden söz etmek her zaman kendini övmek gibi görünür. "

  Kötü denemeydi monteyn reyiz.
  5 -3 ... essy