1. 1.
  kutsal kitap'in eski ahit kisminda bulunan, cogunlugu davut tarafindan yazilmis ılahı ve sıırlerın bırarada bulunduğu bolum.
  ... stratosfer
 2. 2.
  (bkz: mezmur)
  1 -1 ... oneqeno
 3. 3.
  Kutsal kitabın eski antlaşma bölümüne dahil olan Zeburun 1. bölümüdür.
  Mezmurlar (Zebur diye de bilinir) ilahi ve dua kitabıdır. Uzun bir süre için­de farklı yazarlar tarafından yazılmıştır. israilliler bu dua ve ilahileri kendi tapınmalarında kullanıyorlardı.

  Bu ilahileri birkaç sınıfa ayırabiliriz: Övgü ve tapınma ilahileri, ağıtlar; yardım, korunma ve kurtuluş için edilen dualar; bağışlanmak için yalvarış­lar; Tanrı'nın kutsamasına karşı şükran ilahileri; düşmanın cezalandırılma­sı için dilekler. Bu dualar kişi ve ulus adına edilirdi. Bazıları kişinin en derin duygularını yansıtırken, bazıları da Tanrı halkının duygu ve gereksinimlerini dile getirir.

  Mezmurlar şiir kitabıdır. ibrani şiirinin en belirgin özelliği paralelizmdir. Paralelizm birinci dizedeki konuyu ikinci ya da üçüncü dizelerde de farklı bi­çimlerde tekrarlamaktır. ikinci ve üçüncü dizeler aynı konuyu karşıt biçimde geliştirir, tasvir eder ya da doruğa ulaştırır.

  9+10,34, 37,111,112,119 ve 145. mezmurlar akrostiş biçimde yazılmıştır, yani ayetler sırasıyla ibrani alfabesinin harfleriyle başlar.
  1 -1 ... esther
 4. 4.
  zeburun 1. bölümüdür ayrıca j.grangé nin koloni kitabında mezmurlardan sıkça alıntı yapılmıştır.
  ... cokta seyapmamak lazim
 5. 5.
  (bkz: zebur)
  2 ... turkmen balasi
 6. 6.
  bir neşideler neşidesi değildir.
  1 ... selia