bugün

"Rab gönlü kırıklara yakındır,
Ruhu ezikleri kurtarır."
[34:18]
"Acı bana, ya rab, sıkıntıdayım,
Üzüntü gözümü, canımı, içimi
Kemiriyor." [31:9]

"Gönülden çıkmış bir ölü gibi
Unutuldum,
Kırılmış bir çömleğe döndüm." [31:12]
"Alçakgönüllüleri kurtarır,
Gururluların başını eğersin."
[18:27]
"Nedir uluslar arasındaki bu kargaşa,
Neden boş düzenler kurar bu halklar?"
[2:1]
devlet mezmuru olup sırtını devlete dayamaya çalışırlar...
"Yeni bir ezgi söyleyin rab'be!
Ey bütün dünya, rab'be ezgiler söyleyin!
Ezgi söyleyin, rab'bin adını övün,
Her gün duyurun kurtarışını!
Görkemini uluslara,
Harikalarını bütün halklara anlatın!"

96. Mezmur 1-2-3
görsel
görsel
zebur'un hristiyanlardaki adı.

hz. davud yazmış. anlamı ''övgüler''.

görsel
Zeburun diğer adı.
"Kim yaşamdan zevk almak, iyi günler görmek istiyorsa dilini kötülükten dudaklarını yalandan uzak tutsun. Kötülükten sakının iyilik yapın."

Mezmurlar (Zebur)
"Rab ezilenler için bir sığınak, sıkıntılı günlerde bir kaledir. Seni tanıyanlar sana güvenir çünkü sana yönelenleri hiç terk etmedin ya RAB."

Mezmurlar (Zebur)
Zebur. Bazı ayetleri bana değişmiş gibi gelse de okuduğumda bazı yerlerinde etkilendiğim günümüz yahudi kitabı. Sanırım hristiyanlarda itibar ediyor.

RAB'be hamd edin, ey sizler, O'nun melekleri, O'nun sözünü dinleyen, söylediklerini yerine getiren güç sahipleri! RAB'be hamd edin, ey sizler, O'nun bütün orduları, isteğini yerine getiren kulları!

Sen RAB'bi kendine sığınak, Yüceler Yücesi'ni mesken kıldığın için başına kötülük gelmeyecek, Çadırına felaket yaklaşmayacak. Çünkü Allah meleklerine buyruk verecek, gideceğin her yerde seni korusunlar diye.
bir forum sitesi.
bir kabalist olan kral davut'un yaratan'a giden yolunun haritasıdır.

(bkz: teilim)
(bkz: zebur)

bir şiir kitabıdır. ibrani şiirinin en belirgin örneklerini barındırır. akrostiş biçimde yazılmıştır ve ayetler sırasıyla ibrani alfabesinin harfleriyle başlar.
Yüreğimde kötülüğe yer verseydim,
Rab beni dinlemezdi. Oysa Tanrı dinledi beni, kulak verdi duamın sesine. Övgüler olsun Tanrı'ya, çünkü duamı geri çevirmedi. Sevgisini benden esirgemedi
66: 18-20
Ne mutlu o insana ki, kötülerin öğüdüyle yürümez,

Günahkârların yolunda durmaz,

Alaycıların arasında oturmaz.

Ancak zevkini RAB'bin Yasası'ndan alır

Ve gece gündüz onun üzerinde derin derin düşünür.

Böylesi akarsu kıyılarına dikilmiş ağaca benzer,

Meyvesini mevsiminde verir,

Yaprağı hiç solmaz.

Yaptığı her işi başarır.

Kötüler böyle değil,

Rüzgarın savurduğu saman çöpüne benzerler.

Bu yüzden yargılanınca aklanamaz,

Doğrular topluluğunda yer bulamaz günahkârlar.

Çünkü RAB doğruların yolunu gözetir,

Kötülerin yolu ise ölüme götürür.

güzel ilahi kitabı anlatmak için bu dizeler yeterli...
herkese renkli günler
Baştan sona okudum zamanında.
zeburun 1. bölümüdür ayrıca j.grangé nin koloni kitabında mezmurlardan sıkça alıntı yapılmıştır.
Kutsal kitabın eski antlaşma bölümüne dahil olan Zeburun 1. bölümüdür.
Mezmurlar (Zebur diye de bilinir) ilahi ve dua kitabıdır. Uzun bir süre için­de farklı yazarlar tarafından yazılmıştır. israilliler bu dua ve ilahileri kendi tapınmalarında kullanıyorlardı.

Bu ilahileri birkaç sınıfa ayırabiliriz: Övgü ve tapınma ilahileri, ağıtlar; yardım, korunma ve kurtuluş için edilen dualar; bağışlanmak için yalvarış­lar; Tanrı'nın kutsamasına karşı şükran ilahileri; düşmanın cezalandırılma­sı için dilekler. Bu dualar kişi ve ulus adına edilirdi. Bazıları kişinin en derin duygularını yansıtırken, bazıları da Tanrı halkının duygu ve gereksinimlerini dile getirir.

Mezmurlar şiir kitabıdır. ibrani şiirinin en belirgin özelliği paralelizmdir. Paralelizm birinci dizedeki konuyu ikinci ya da üçüncü dizelerde de farklı bi­çimlerde tekrarlamaktır. ikinci ve üçüncü dizeler aynı konuyu karşıt biçimde geliştirir, tasvir eder ya da doruğa ulaştırır.

9+10,34, 37,111,112,119 ve 145. mezmurlar akrostiş biçimde yazılmıştır, yani ayetler sırasıyla ibrani alfabesinin harfleriyle başlar.
(bkz: mezmur)
kutsal kitap'in eski ahit kisminda bulunan, cogunlugu davut tarafindan yazilmis ılahı ve sıırlerın bırarada bulunduğu bolum.
güncel Önemli Başlıklar