bugün

*
metro istasyonlarındaki (izmir) geçilmemesi gereken çizgidir.

efendim mantığı şudur:

akışkanların basıncı kanununa göre hızlı akan madde, yavaş akan madde göre daha düşük basınç yapar. hızla gelen metro da önündeki havayı iktirdiği için (düz mantık) rayların üzerindeki hava basıncı düşer, yolcunun beklediği yerdeki hava basıncı yükselir. böylece boş bulunduğumuz bir anda bilinmeyen bir kuvvetle raylara doğru çekildiğimizi sanabiliriz.
basma isteği uyandıran çizgidir.***
izmir'de bu çizgileri geçtiğiniz an güvenlik görevlilerinin uyarısı ile karşılasırsınız.. ne bilelim biz istanbulluyuz bizi hiç uyarmadılar buralarda..*
ankaray'da sarı, ankara metrosunda beyaz renkli olan şeritlerdir.
geçince karşıdan gelen tramwayın aynası çarpar, ölürsün diye insanları korkuttukları çizgi.
geçildiği taktirde sanki çok büyük bir ayıp yapılmış gibi, insaların size kısık gözlerle bakmasına sebep olan çizgi...
aksaray-havaalanı hattında,insanları uyarma amaçlı,5 dakikada bir anonsu yapılan * ve insanın üstünde yürüyesi gelen çizgicik.
bursaray'ın faaliyete geçtiği ilk haftalarda kendisini pek dile doladığım çizgi. ray yeni açılmış, tabi bursa halkı haklı olarak heyecanlı, mutlu, gururlu. ilk haftalar özellikle, güvenlik görevlileri görülmeye değer, nasa'da çalışıyor sanki dümbükler. bir havalar, bir artistlikler. bir iki eğitim görmüşlerdir muhakkak metroyla ilgili, her boku kendileri biliyormuş gibi bursa halkına gerzek muamelesi yapmalar falan bunlarda: "biletinizin önünde ok var hanımefendi, durun(siz yapamazsınız) ben yaparım, bakın, ok sizi görecek şekilde kartı dik konumda tutup..." oooff, o azimleri görülmeye değerdi ama, gülümsetirdi beni.. ben de canlar bu kadar iş yapma heveslisi olunca her metro beklediğimde yanımdaki arkadaşı çekerdim görevliye doğru;

-ya pervin ya, bu sarı çizgi de ne ola ki, neden koymuşlar acaba bunu, aklım sırrım ermedi?..falan derdim, panter gibi atlarlardı seküriti abiler:
-şimdi o sarı çizgi sizin can güvenliğiiiöööğğğğhhhşşş....
mutlu olurdu lan çocuklar! işte böyle sözlük. uzun bir sarı çizgi oldu değil mi*.
sadece izmir'deki değil tüm metro istasyonlarında geçilmemesi gereken ve de neden sarı diye merak ettiğim çizgidir.
izmir de güvenlik görevlisinin her an ikazına uğrayabileceğeniz,insanda yasak olmasından dolayı basma isteği uyandıran güvenlik çizgisi.
ankara ostim metro istasyonunda iseniz, geçmeniz durumunda metro hoparlörlerinden uyarı alacağınız çizgi
ölümle yaşam arasındaki çizgidir.
ankarada bazı yerlerde sarı olmasına karşın lütfen beyaz çizgiyi geçmeyin anonsuyla afalladığınız ve neyi geçmemeniz gerektiğini sorguladığınız sarı renkli uzuuunca bi çizgi...
ankaray'da sarı olan çizgidir.

insanın yaradılışı gereği sürekli birşeyleri deneyimleme isteği vardır.bu sebeple sarı çizgiye basma,sarı çizginin tam dibinde durmak gibi eylemlerin gerçekleştirilmesi gayet doğal bir mevzudur.

cinslik alametidir.tam çizginin ucuna gelinir. kameradan sizi gözetleyen amcaya bakılarak;
hehe (bkz: hadi uyar lan uyar yiyorsa) bakışları atılır. başka uğraşacak işi olmayıp da sıkılanlar için eğlenceli olabilir fakat ankaray yaklaşırken sarı çizgiden uzaklaşılması her ihtimale karşı tavsiye edilir. * * * *
fena halde geçme istegi uyandıran çizgilerr..
sırf siz geçtiğnizde sizi uyarması için güvenlik görevlisi çalıştırıldığını düşündüğüm çizgilerdir. ama tabiki her zaman çizginin öbür tarafındaki kişi yolcu olmayabiliyor.

y1 : yolcu 1 (kurbagadan kacmistim)
y2 : yolcu 2 (arkadaş)
gg : güvenlik görevlisi

y1 : yasak değil mi arkadaşım niye geçiyorsunuz çizgiyi?
gg : ha ? ne ? ne diyon sen?
y1 : biz geçince uyarmayı biliyosunuz ama değil mi! geçsene lan bu tarafa!
gg : belamısınız lan gelin buraya!
y2 : kaçalım olum geliyo.
propaganda filminden kareler uyandıran çizikler...
tamamen psikolojik bir olaydır. bizzat gördüğüm olayları anlatmak gerekirse;

amcanın bir tanesi sanki hayatında ray görmemiş gibi sarı çizgiyi geçer ve yere bakar bakar bakar. doğal olarak tansiyon, şeker gibi hastalıkta olabilir. ya şeker düşmesi veya tansiyon düşmesi nedeni ile amca kendini raylarda bulur. neyse ki tren uzakta iken durdurulur.

ikinci olayda ise yanındaki kadınlarla çene çalıp duran bir kadının çocuğunun elini bırakır ve çocuk oyuncak tren sanıp sarı çizgiyide geçer raylarada atlar. bunuda önlerler.

bir de şerefsizliğe geçenler vardır geçenlerde genç bir kızmız bok varmış gibi geçer o sarı çizgiyi sabahın erken saati olduğu için genç kızımız kahvaltı falan yapmamıştır. (zayıf kalacak ya) bomboş olan platformda sarı çizgiyi geçmiş ve treni beklemektedir. ve baş dönmesi ile neyse ki kendini hatta değil platform tarafına düşüp bayılmıştır.

sonuç olarak;

bir bok yok sarı çizgiyi geçmekle. ne tren hızlı geliyor orda bekleyince ne trene çabuk binebiliyorsun. ne de çabuk binsen bile oturcak yer bulamıyorsun.
asla geçilmemesi gereken çizgidir, feci bir ölümle yaşamı ayırır.
bakü metrosunda olmayan çizgidir.
varlığıyla yokluğu arasında pek bir fark olmayan çizgidir. metro gelene kadar herşey serbesttir, metro yaklaşırken çizgi kuralı da gelir.
sabahları işe giderken önünde durduğum ve hep metronun geldiği anda onu geçip metro önüne atlama isteği duyduğum sarı çizgi.
her sabah işe gitmekle eve geri dönmek arasındaki kararsızlığınızı afaki boyutlara çıkaran çizgidir. her seferinde iş tarafı ağır basar ve geçersiniz (bkz: paranın gücü)
metro istasyona yanaşmadığı sürece basılmasında sakınca olmayan çizgidir.
üzerinde 6 çizgi vardır.
çizgi derken; çıkıntı.

kör vatandaşlar için.