bugün

(bkz: cristiano ronaldo vs lionel messi)
görsel
Messi dünya kupası farkı ile öndedir.
halla messi. bana göre hala dünyanın en iyisi.
tabikide messi. kıyas gereksiz. bir tarafta dünyanın en teknik futbolcusu. takım oyunu desen var. kontra atak desen var. uzun top var. ara pas var. son vuruş var. serbest vuruştan atabiliyor.....
dier tarafta ise şişirilmiş bir balon.
gol attı diye takım arkadaşıyla kavga eden şahıs.
messi messi messi!
messinin boatengi totoustu oturtmasindan sonra tsrtismaya gerek yoktur .
Ronaldo havalı bir tiptir, messi daha mütevazı.
ronaldo'nun fiziğiyle alacağı versustur.
alır evet ama neyi alır.
ölümle biten bir tartışmaya konu olmuştur.

http://www.hurriyet.com.t...smasi-olumle-bitti_futbol
C.ronaldo real e geldigi gun bu versus messi nin lehine olarak bitmistir.

Ronaldo hazırci olmustur.
Resmen isminin arkasina siginip kolayciligi secmistir.

Messi ise amator ruhundan hic ayrilmayip gollerine ve asistlerine devam ediyor.
ronaldo düz oyuncudur. kendisini izlerken zevk almam. ergenler alıyor zira onlar şov seviyor. ancak messi bambaşkadır. amacı şov değildir. koskoca la liga'nın gelmiş geçmiş en fazla gol atan ve en fazla asist yapan oyuncusudur. daha ne olsun? ayrıca ronaldo gibi çocukça hareketleri de yok. onu izlemekten keyif alıyoruz.
ronaldo 1 kişiyi geçmek için 50 tane hareket yapıyor. messi 5 kişiyi geçmek için tek hareket yapıyor.

http://www.youtube.com/watch?v=1QB2V4PVn9w
Ronaldo real'de hazıra alıştı gibime geliyor. Daha çok tek vuruş yaparak goller atıyor pozisyonu hazırlıyor orta saha ve kanatlar ronaldo tamamlıyor. Manu'daki performansı olsa kesinlikle ronaldo derim. Kendini daha çok belli ediyordu orada sonuçta premier lig zirve için 5-6 takım mücadele ediyor ama la liga'da işler öyle olmayınca ezici üstünlük kurdular. United performansında paul scholes, ryan giggs gibi ustalarında takımda bulunması ronaldo için artılardandı.

Günümüz futbolun en iyisi kesinlikle messi. saha kontrolü, tekniği, oyunu okuması muazzam. Eskisi gibi 3-4 oyuncunun arasına girip fantezi denemiyor daha reel bir futbol oynuyor. Messi neymar ve suarez'in performansını da zirveye çıkardı. Milli takımda başarısız olduğunu düşünmüyorum yanındakiler oldukça beceriksiz. Bir de milli takım baskısını maradona kuruyor sanırım kendisini geride bırakacak diye endişeli.
Adamlık olarak ronaldo, oyun olarak messi.
ronaldo diyen adamı kaale almadığım versus. çekil lan şurdan derim ben o adama. pes13'de ronaldoyu tek forvet yapıp, kendi kalesinin ceza yayından arapasla ronaldo'yu kaleciyle karşı karşıya bırakan adamlardır onlar.

olum messi dediğin adam, 2011-12 sezonunda lig, kupa, avrupa maçları genel toplamında 60 maça çıkıp 73 gol atıp 35 asist yapmış bir yaratık. ama ben senin bana gelip '' omo mosso onoosto vo çovoylo oynoyodo'' diyeceğini bildiğimden hazırlıklı geldim.

peki ronaldo, hürriyet gücer'le mi oynuyodu aq ? sanki ronaldo'nun oynadığı takımların sol beki hasanali, yedeği tarık çamdal'dı.

şu, messi şunlarla oynadı ronaldo bunlarla oynadı kıyasını bi geçin artık. bide, aq ronaldo israil'li futbolcuyla forma değiştirmedi diye ronaldo daha iyi diyen insanlar var. bu adamları bireysel başarı, istatistikleriyle değerlendiriyoruz kendinize gelin. çünkü bu futbol. dets dı futbol. is dı futbol.

az önce yukarıda belirttiğim istatistik, messi'nin yaratıklığının sadece bir kısmı idi. diğer sezonlarda da attığı gol ve yaptığı asistler oynadığı maç sayısının üstünde zaten. barcelona'dan başka bi yerde oynasında görelim diyenleri duyar gibi oldum bi an. ya arkadaşım, bu adam şampiyonlar ligi'nde kime karşı oynuyor aq nac breda'yla mı oynuyolar her sene. adam, zamanın taş gibi milan'ına karşıda oynadı gattuso'lar nesta'lar varken. manchester utd. ile de oynadı zebellah gibi savunma oyuncularına karşı.

tipleriyle kıyaslayıp ronaldo diyenlerde var. tamam messi'den barca formasını çıkar seyyar tatlıcı aq. ayakkabını boyatmazsın boyacı olsa. öyle bişey. ama ronaldo'da bir orlando bloom değil orda bi durucaksın. sporting zamanlarındaki tipini hatırlayın. bir gülüşü vardı, kelebek görse kör olurdu aq. zaten saha dışında (sivilde) bir giyinişi vardı, kıl dönmesinden askeri hastaneye sevke çıkan alt devre aq. bunların meşhur bi fotosu var yeri gelmişken şöyle bırakayım da dünya nasıl evrelerden geçmiş o küresel ısınma nasıl olmuş ozon tabakası nasıl delinmiş görün aq.

görsel

bahse konu resimde; sorin, quaresma ve ronaldo'yu görmekteyiz. yurtseven kardeşler imza günü.

yani ondan diyorum hani tip olarak kıyaslamayın büyük yanılgıya düşersiniz. ikiside meksikalı uyuşturucu kartellerinde, teslimat olurken kapıda gözcülük yapan adamlar aq. ama ronaldo son zamanlar façayı biraz düzeltti. fizik olarak da zaten baya yukarıda ronaldo. makina.

ronaldo tam bir özveri, azim ve çalışma ürünü. o yüzden allah'ı var büyük saygıyı hakediyor. her geçen gün üzerine koya koya ilerledi. ama messi direk skill'ler yüklenerek gönderilmiş. 10 yaşındaki halinin videosu var, şimdi neyse o zamanda aynı. rakibin sağından atıp öte tarafta duran diğer rakibinin solundan geçiyo manyak aq. çıldırmış. videosuda var. eyyorlamamı bahse konu video ile sonlandırıyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=lpaEDWm9Izg

esen kalın.
https://www.youtube.com/w...Qalo&feature=youtu.be

bence çok da tartışmaya gerek yok.
Bu kıyaslamayı hala yapıyorsanız diyecek bir şey bulamıyorum. Ulan messi'yi izlerken hiç demiyor musunuz ulan neden ronaldo diyorum? Diye. Hiç mi göz yok nizam yok ulan?
her zaman ronaldonun galip geldiği/geleceği karşılaştırmadır. bence barcelona iyi iken messi iyiydi. zamanında mancester united takımının ve şimdilerde real madrid in iyi olmasının sebebi ise ronaldodur. aradaki fark bu kadar bariz.

evvelden hep dile getirdim xavi, ronaldinho ve iniesta gibi adamlar varken messi iş yapıyordu. ronaldo ne yanında ne arkasında böyle oyuncular yokken tüm bu başarıları takımlarına kazandırdı. son yıllara bakarsak birisinin yanında suarez ve şimdilerde takımdan ayrılmış olsa bile neymar vardı diğerinin yanında benzema. son 5 senede hangi takım kaç kere kazandı en büyük kupayı..
barcayı severim ama ronaldo'yu m.united zamanlarından beri severim.
cevresinde iyi bir takim varsa cevap messidir, zira hem oynar hem oynatır.

ronaldo ise genelde oynar, takımı oynatamaz. yani koy bugun akhisar belediyenin forvet hattina, 60 gol falan atıp takimi sampiyon yapar. messiyi koysan yine fark yaratir ama genelde ezilir kaybolur.

yani ronaldo salt olarak yumruktur ancak messiden cok daha güçlü bir yumruktur messi beyin+yumruktur.

özetle bu versusun hiçbir zaman kesin bir cevabı olmayacaktır ancak son yillarda ronaldo bir iki adım önde, burası net.
ikisi de takimlari iyiyken dunyanin en iyi futbolcusu olarak gorulur.
Sikerler alinan kupalari vsyi, bunlarin onemi yok.

Versusa gelince...
ronaldo caliskandir, disiplinlidir, hizlidir ve biraz da yeteneklidir.
Messi cok yeteneklidir, coktan da cok hatta.

Ronaldo'yu gay filmi izleyen nonoslar izler, messi'yi ise yeni kurulan tarikatta tanrilarini gormek isteyenler.
Messi futbolun ilahidir. Evet.
messi gibi bir futbol dehasını izlemek bir lütuf bu dünya için.

ronaldo çok çok iyi ama ondan sadece 1 futbolcu daha iyi, o da messi.
David Beckham alır. Çünkü hepsinden yakışıklı. Beyler oynayışı değil tipleri karşılaştıralım lütfen! Bu ciddi bir husus.
güncel Önemli Başlıklar