bugün

1985 yılında doğan kızların yüzde doksanının ismi...
yumuşak taş,tepe,huzura kavuşmak gibi anlamları olan,popüler kültüre yıllarca hizmet etmiş isim...
mekke'de bir tepe. hacer, oglu ismail icin su ararken bir safa bir de merve tepesine gidip durmustur yedi kere. oyle rivayet edilir.
nedense her zaman güzel olan kızların ismi olmuştur... ama özellikle biri çok daha güzeldir...
sanırım ayşe ve fatma dan sonra bu ülkede kız çocuklarına en çok verilen isim. elini sallasan 3-4 tane merveye çarpıyor.
(bkz: msn kızları)'nın genel adlarından biri. diğerleri ezgi, duygu, gamze vs.
hatun ismi.genellikle güzel olurlar.tüm genellemeler yanlıştır...
''yeter lan'' dedirten kız ismi. 10 taneden 9.7 si mervedir.(9.7 cunku bazılarının gobek adı)
cem yilmaz'in sıkca kullandigi bir isimdir.
-hazir misin merve?
-hazirim
-neye hazirsin allahın salağı

ayrica elini sallamasan da carpma tehlikesi bulunur. 85-86-87 dogumlu kizlari anlatmak icin kullanilan bir sifre gibidir.
"bakıyorum bakıyorum bakıyorum her taraf merve" dedirten isim ayrıca tanıdığınız 1 tane merve yoksa gariplik sizde.
çoğunluğu * taş gibi olan hatun ismidir. adı üstünde zaten anlamı çakıl taşı demekmiş.*
(bkz: isme göre karakter analizi)

cok sempatik iyi huylu sevecen olurlar.
genelde ılımlı kızların ismidir. sorun çıkaranlar istisnadır.

(bkz: bana delille gel arkadaşım)

edit 1: o istisnayı buldum.
1991 yılı doğumluları arasında acayip revaçta olan isim.. bir diğeri için (bkz: özge)
butun tanıstıgım merveler,renkli gozluyduler..
her yerde mahallede sınıfta otobuste karsılasılan kız ismi. bunların %70i gıcıktır. hele ismin sonunda gül varsa daha bir kıl olurlar uzak durunuz.. (bkz: mervegül)
isimlerine bir pastaneler zinciri bile ithaf edilmiş olan ve genelde hiç de çirkin olmayan adaş kızlar grubudur. **
erkek kardeşlerinin adı genellikle mehmet ya da sefa olan kızlardır. okulda her zaman bir adaşları bulunur, asla yalnız kalmazlar. o yuzden sınıfta hoca merve soylesin dediğinde "hangi merve hocam?" diye sorarak zaman kazanabilen, sevimli şahsiyetlerdir.
Mekke' de bulunan v kutsal kabul edilen merve, mina, safa dağlarından biri. * *
pek populer, uzakdan sempatik yakından celişkiler yumagi haline gelen insanlara konan bi isimdir. **
elini sallasan çarpacağın sıklıkta kullanılan bir kız ismi. bir de soyadları yılmaz, korkmaz filan olursa "tamam".
bunlar o kadar çok ki;
iddia ediyorum:
her yurdum erkeğinin hayatından bir merve geçmiştir.
tiki kız çocuğu ismi. kızım olsa gülcan adını veririm, yine de bunu vermem ulan. en azından gülcan kırmızı rugan ayakkabıyla yetinmeyi bilir, merve olunca barbour mu ne boksa o tiki montundan, timberland botlardan falan da ister..
(bkz: adı merve olanların kıvırcık saçlı olması)
hayat dolu kızların ismi! evet tanıdığım tüm merve'ler hayat doluydular. evet hepsi olmasa da en azından birisi öyle.