bugün

adana buradan evet daha gelişmiş, Mersin daha karışık bir kent evet.
hatta merkez ilçelerinden akdeniz ilçesi atmosferi batıda sadece istanbul'da vardır, öyle karışık bir yer.

lakin merkezdeki Mezitli ve Yenişehir ilçeleri gerçekten güzel, gelişmiş, kıyı boyu uzanmış yerler..

Kozanlı ve Adanalı biri olarak Adana'yı daha çok sevsem de Adana'da mı yoksa Mezitli yahut Yenişehir'de mi yaşamak isterdim? Mezitli ya da Yenişehir derdim.

ha Mersin Akdeniz söz konusu ise Muş, Bingöl gibi yerleri dahi yeğlerim.
siz düşünün. Mersin Akdeniz bir Şırnak, Hakkari, Tunceli gibi yerlere tercih edilir.
yanan ormanlara 450 milyon kızılçam tohumu ekilecek şehir.
genel olarak iran şia (alevilerinin yaşadığı
bol bol teröristin çıktığı her ne hikmetse
adının pek anılmadığı itici bi ildir.
şu an mersin ile ilişkim olan tarafı sadece sahil beldeleri ya da mezitli, yenişehir gibi elit yerleri olabilir.

ama 2006-2007-2008 gibi mersin'in gettoları akdeniz'de nice günlerim geçti.
türkiye'nin beyrut'u gibi bir ilçe. ne adana, ne antep'te böyle kozmopolit bir ilçe görmemişim hayatımda; türk, kürt, arap nüfusu neredeyse birbirine denk, garip bir yer.

daracık cadde ve sokaklar, 2-3 katlı bakımsız binalar, 30 yılı aşkın süredir ayakta ve birbirine yapışık eski apartmanlar, hepsi korkuluk demirli pencere ile balkonlar..
sarı yol aydınlatmaları..

kaldırımlarda, balkonda yüksek sesle müzik açıp dinleme apaçiliğimiz..
karşı balkonda da bir kız vardı, karşılıklı şarkı açar dururduk. ama konuşmazdık, böyle de atılgandık. *

getto dediğime bakmayın, getto gibi olsa da eski çarşı da (şimdilerde yeni çarşı pozcu-çiftlikköy tarafları) bizzat içinde.
hareketli de bir ilçe. bu 52 katlı kule vb burada.
ve kendimi muş'ta, elazığ'da vb daha güvende hissederdim buraya kıyasla ama yine de rahat takılırdım.

birkaç sene içinde toplam 3-5 ay da olsa getto denecek seviyede yaşadığım tek ilçe oldu akdeniz.
akdeniz'e geldiğimde ruh halim, karakterim değişiyordu bildiğin. dönünce normale dönüyordum. *

umarım akdeniz ilçesinin ismi değişir; şevketsümer, nusratiye, üçocak gibi bir isim alır.
akdeniz ismi de mersin'in nezih bir yerine verilir. *
Çok fazla göç alan şehirlerin başında geliyor. Özellikle Kürt nüfusu sürekli artmaktadır.
Adana veya Gaziantep'e kıyasla daha çok yaşamak istediğim şehir.

Fırat'ın batısında güneydoğudan açık ara farkla en çok göç alan şehir olsa da Mersin'in yerlilerinin olduğu ilçe ve semtler olabildiğince rahat ve güzeldir.
suriyeliler istila etmiştir.
taşucu limanını sıklıkla kullanırım.
Antalya kadar batıda adana kadar da doğuda yer almayan akdeniz şehrimiz olur.
deprem çok korkuttu. allah mağdurların yardımcısı olsun.
biz mersiniz mayamız türkiyedir bizim.

https://twitter.com/i/status/1624540187421286402

not: yörüğüyle, kürdüyle, arabıyla, çerkesiyle biz türk iliyiz.
ince giyinince daha da güzel olan harika akdeniz kadınları barındıran şehir.
Adana Antep Maraş Hatay'dan devasa göç almış şehir.
Akdeniz'de deprem olursa büyük yıkıntı olur burada.
Sahilini çok özlediğimdir, tam da bu mevsimde ah nasıl güzeldir…
geniş caddeleri, palmiyeleri ve yelkenlileriyle farklı bir gezegen. türkiye'nin muz, çilek ve narenciye birincisi.
şirinevler'den geçerken kendimi orada gibi hissettiğim şehir.
güzide duran' ın memleketi.
Ulan ne hatunlar var.
Yaşadığımı hissettim ya.

Mekanlara aktığım şehir.
Bir il. Akdeniz bölgesinin tarım açısından en verimli illerinden biridir.
Belediyesi Adana'dan katbekat iyi çalışan belediye.
Adana şehir merkezinde bile yer yer yollar rezalet olabiliyorken; Mersin şehir merkezinde yollarda yağ gibi gidiyorsun, en ufak bir yama yok neredeyse.

Mersin'in yaylalarına yaptığı yollar bile Adana'da gelişmiş muhitler dışında yok.
Şunu da söyleyeyim; Mersin deprem bölgesi değil diye sahile yerleşimler yığılmış.
Sağlam arazi kuzeye doğru iken zayıf arazi doğu batı yönlü sahil boyunca devam ediyor.

Ve çoğu yeni, sağlam yerleşimler kuzeye yapılırken, şehrin geriye kalan neredeyse tamamına yakını sahil şeridi boyunca büyümüş.
Dahası bunlar çoğu 30-40 yaşında eski apartmanlar.

Adana Karataş'ta yahut Doğu Akdeniz'de büyük bir deprem olursa belki Adana'dan daha çok etkilenebilir diye düşünüyorum.

Erdemli'ye giderken dikkat edilirse yer yer arazi alüvyal ovadan ziyade bataklık toprak karışımı oldukça yumuşak, sıkıntılı bir yapıda.
Aşırı nemli, bir acayip güzel bir şehir. Ah o nem sıcaklık olmasa güzel şehir. Ama yinede kötü anım var *
(bkz: aksaray mersin tokadımı yersin)
başlığı sol framede görünce içimde ki memleket aşkım depreşti.
8 yıldır ayrıyız sevgilimle. 8 yıldır istanbul denen sikimsonik şehirle aldatıyorum kendisini. Merkezini hiç sevmedim. mevsimlik işci gibi foruma uğrayıp alışveriş yapıp erdemlimize dönerdik. doğanın ve denizin güzelliğini dibine kadar hissettirdin bana, ilk aşkımı sen yaşattın, ilk acımı da sen yaşattın. kıymetli annemi incitmeden toprağında uyutuyorsun, var olasın. fakat her şeye rağmen güzelsin. eskiden toprakların limon kokardı şimdi oyak beton kokuyor. siktiğimin suriyelileri ve soktuğumun rantçı inşaatcıları rahat bırakmadı yakanı. ihaneti severiz doğamızda var. sana layık olamadık. umarım af edersin lan bizi.
adeta küçük suriye'ye dönüşmüş (eski) yörük şehri.
Tantunisiyle meşhur güney sahil şehrimizdir. Gerçekten her yanı ayrı güzel olan Mersin sahili eşsizdir. Ancak şikayetlenebilecek tek bir sorun vardır ki havaların asla soğumamasıdır. Ekim aynının son haftası olmasına rağmen gün içerisinde sizi terletecek bir sıcak devam ediyor şu günlerde. insanlar şort ve tişörtle gezmeye devam ediyor haliyle, biraz daha soğusa da en azından bir süreliğine hırka vs kullanabilsek dedirtiyor insana. Her şeye rağmen mersin, teksin.