bugün

mersin

şu an mersin ile ilişkim olan tarafı sadece sahil beldeleri ya da mezitli, yenişehir gibi elit yerleri olabilir.

ama 2006-2007-2008 gibi mersin'in gettoları akdeniz'de nice günlerim geçti.
türkiye'nin beyrut'u gibi bir ilçe. ne adana, ne antep'te böyle kozmopolit bir ilçe görmemişim hayatımda; türk, kürt, arap nüfusu neredeyse birbirine denk, garip bir yer.

daracık cadde ve sokaklar, 2-3 katlı bakımsız binalar, 30 yılı aşkın süredir ayakta ve birbirine yapışık eski apartmanlar, hepsi korkuluk demirli pencere ile balkonlar..
sarı yol aydınlatmaları..

kaldırımlarda, balkonda yüksek sesle müzik açıp dinleme apaçiliğimiz..
karşı balkonda da bir kız vardı, karşılıklı şarkı açar dururduk. ama konuşmazdık, böyle de atılgandık. *

getto dediğime bakmayın, getto gibi olsa da eski çarşı da (şimdilerde yeni çarşı pozcu-çiftlikköy tarafları) bizzat içinde.
hareketli de bir ilçe. bu 52 katlı kule vb burada.
ve kendimi muş'ta, elazığ'da vb daha güvende hissederdim buraya kıyasla ama yine de rahat takılırdım.

birkaç sene içinde toplam 3-5 ay da olsa getto denecek seviyede yaşadığım tek ilçe oldu akdeniz.
akdeniz'e geldiğimde ruh halim, karakterim değişiyordu bildiğin. dönünce normale dönüyordum. *

umarım akdeniz ilçesinin ismi değişir; şevketsümer, nusratiye, üçocak gibi bir isim alır.
akdeniz ismi de mersin'in nezih bir yerine verilir. *