bugün

venezuela'nin 23 eyaletinden biri. 11,300 km² buyuklugunde ve 843,000'lik bir nufusa sahip.
(bkz: fran merida)
Sağlam bisiklet kadrosudur. Fiyatları oldukça yüksektir. Karbon kaplamalı modelleri vardır.
başkenti gene merida olup, venezuela'nın kuzeybatı-iç kesiminde yer alan ve şu anki nüfusu yaklaşık 900 bin olan eyalet 23 yerel bölgeye (Municipio) ayrılmıştır:

· Alberto Adriani
· Andres Bello
· Antonio Pinto Salinas
· Aricagua
· Arzobispo Chacon
· Campo Elias
· Caracciolo Parra Olmedo
· Cardenal Quintero
· Guaraque
· Julio Cesar Salas
· Justo Briceno
· Libertador (başkent merida bu bölgededir)
· Miranda
· Obispo Ramos de Lora
· Padre Noguera
· Pueblo Llano
· Rangel
· Rivas Davila
· Santos Marquina
· Sucre
· Tovar
· Tulio Febres Cordero
· Zea

ülkenin tüm eyaletleri ve yerleşim bölgeleri için:

(bkz: venezuela/#8668017)

- tageo
- instituto nacional de estadistica
venezuela'nın eyaleti olan Merida'nın başkenti.

eyaletin tüm yerleşim birimleri için:

(bkz: Merida/#8668151)

- tageo
- instituto nacional de estadistica
meksika'nın doğusundaki yucatan eyaletinde merkez yerleşim birimi.

eyaletin ve ülkenin tüm yerleşim birimleri için:

(bkz: yucatan/#8699116)
(bkz: meksika/#8698162)

(e-local)
(inegi.mèxico)
matbaa da baskıda kullanılan fantazi kağıt cinsi dir.
ispanya da bir sehir.
alman üretimi bisiklet markasidir. dünyaca ünlü bisikletlere sahip oldugu herkesçe bilinir, ayrıca kadro kalitesi de üst düzeydir.
eğer bisiklet alinacaksa bu markaya bakmakta yarar var.

fiyat acisindan ortanin biraz ustu diyebiliriz ama bunun hakkini veren ürün alirsiniz.

yol bisikleti olarak bakildiginda scultura serisi benim hoşuma gitmektedir.
2015 modelleri açıklanan bisiklet markası.

http://www.meridaturkiye.com/bike.html
pek çok alanda şampiyon olmuş veya dereceye girmiş dünya çapında bir bisiklet markasıdır. almanlara ait olmakla birlikte taivan'da da üretilen, fiyatı diğer dünya devi bisikletlere oranla uygun olan bisiklettir.
fena bisikletler üreten bisiklet markası.
scultura 500 modelini sahiplendiğim bisiklet markası. değerinin biraz üstünde olan fiyatları sezon sonu indirimiyle olması gereken yere gelmiştir. kalitesi göz önüne alınarak bisiklet tercihinde kesinlikle üzerinde düşünülmeli.

o değil de ince, silik tekerleklerle ne güzel şeymiş düz zeminde bisiklet sürmek.

(bkz: yürüyen uçak)

edit: imla.
scultura 300 modelini antrenman ağırlıklı kullanım için satın aldım. bir sene kullanıp scultura 4000'e geçmeyi düşünüyorum. şimdilik üstüne bir kaç upgrade yapmak istiyorum şu anki merida'mı satıp. upgrade özellikle jant takımına, ancak henüz tatilde olduğum için de turlayamadım. ama makinaya çok özen göstermiş adamlar be. kablolar içten geçiyor, maşa ve sele borusu karbon vs.

deneyimlerimi bu entariden paylaşırım.
Ride disc 3000 modeline sahip oldugum bisiklet markasi gercekten hakkini fazlasiyla vermis .
brave adlı animasyon filminin baş karakteri. uzun bukle- kıvırcık ve kabarık saçlara sahiptir. ok- yay konusunda kendisinin ustalığını babasından almıştır.
Meksika'nın Yucatan Yarımadasında güzel bir şehir. Meksika turlarında gidilen yerlerden biridir.