bugün

entry'ler (251)

queen şişirilmiş bir balondur

Tüm zamanların en iyi rock gruplarından birisi olan queen'e yapılmış büyük bir ayıptır. Queen efsanevi bir rock grubudur.

özgüven sahibi olmak için gerekenler

iyi bir iş, iyi bir çevre ve her şeyden önemlisi para. Gerisi gelecektir, buna emin olabilirsiniz.

hayatı yaşanabilir kılan detaylar

Geleceğe olan umudunuzdur. Geleceğe umutla bakmazsanız, yaşamak için bir sebebinin olmaz.

modern insanın en büyük problemi

Yaşadığı dünyaya yabancı olması.

sözlük yazarlarının itirafları

insanların kalbini kırdığım zaman, çok mutsuz oluyorum ve üzülüyorum. Eskiden böyle değildim ama son zamanlarda bu hale geldim. Kalbini kırdığım kişi, yapmış olduğum eylemi ne kadar hak etsede üzülüyorum. Yıllar önce kalbini kırdığım insanlar aklıma gelince üzülüyorum. Bilerek ya da istemeyerek kalbini kırdığım kim varsa özür dilerim. Kimseyi üzmemek ve kalbini kırmamak gerekli.

erkek yazarların yaşı boyu kilosu işi geliri

izdivaç programı mı burası ? Nitelikli ve bilgi içerikli girdiler girmekte fayda var. Sözlük bu şekilde devam ederse pek çok yazar kaybeder.

okumayan düşünmeyen sorgulamayan insan

Toplumumuzda sıkça karşılaşacağınız insan türüdür. En büyük özelliği, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmasıdır.

en sevilen peygamber

Hz. isa...

yalnızlık

şüphesiz ki günümüzün en büyük hastalığıdır.

yazarlar 5 sene öncesine gitse yapacakları

Beş yıl kimileri için kısa bir süre olabilir ama bu durum benim için geçerli değil. Şu anki aklımla beş yıl öncesine gitsem hayatımda pek çok şey değişir. istediğim şehirde çalışırdım, şu anda dört yıllık memurdum ve en az beş yıl kazancım olacaktı. Özelsektörde çalışıp gereksiz insanlarla muhattap olmayacaktım, canını da boştan yere sıkmayacaktım. Ne kadar konuşsam boş. Geçip giden zamanı geri getiremiyoruz.

polisiye roman önerileri

Paule auster'ın bütün romanlarını okuyabilirsiniz. Döneminin en iyi polisiye romancısı olması, su götürmez bir gerçektir. Yazarın kitaplarını okumaya; görünmeyen, levhettın ve newyork üçlemesi ile başlayabilirsiniz.

pek bilinmeyen rock grupları

Kansas ve Pink floyd az bilinen bir rock grubu değildir. Nü iki grubun yazılması çok komik.

Az bilinen rock gruplarına, UFO ile fhree örnek verebilirim.

15 yıl önceye dönseniz kendinize vereceğiniz öğüt

On beş yıl önceki halinizle sabaha kadar konuşsanız hiçbir işe yaramaz. on beş yıl önceki siz, şimdiki siz değilsiniz. on beş yıl önceki halime öğüt vermektense, on beş yıl önce şimdiki gibi düşünmek isterdim. önemli olan doğru düşünebilmektir. doğru düşünmek için hayat tecrübesine ihtiyacınız var. Hayat tecrübesi de zamanla kazanılıyor.

ilginç rüyalar

Şu sıralar sık sık gördüğüm anlamsız rüyalar. Neden kaynaklandığını bilmiyorum. Belki de; yeni bir şehirde olmamdan, ne yapacağımı bilmememden, burada yeni olduğum için yabancılık ve yalnızlık çektiğimden kaynaklanıyordu. Böyle rüyalar, insanın canını sıkıyor.

öss ye girmiş efsane nesil

Üniversite kazanmanın zor olduğu, her ilde üniversitenin olmadığı, üniversiteli olmanın ayrıcalık olduğu dönemde sınava girmiş olan efsanevi nesildir. Ne günlerdi be ! insan özlemeden edemiyor.

h z muhammete şiir

sevinç sevinç berrak
ve yıldız yıldız parlak
bir dağ pınarı
üstünde beyaz bulutların
ve kuytusunda bir yeşil yamacın

aziz ruhlar sallamış beşiğini
veda edip çocuk tazeliğiyle bulutlara
raks eder gibi iner mermer kayalara
haykırır sevincini semalara

dağ geçitlerinde
önüne katar renk renk çakılları
ve bağrına basar kardeş pınarları
çiçeklenir ayak bastığı yerler
ve nefesiyle yeşerir çimenler

yoldaşı olur şimdi ırmaklar
ovaları doldurur gümüş ışıklar
bir ses yükselir pınarlardan
'kardeş ayırma bizi koynundan,

bekliyor yaratan.
yoksa bizi çölün kumları yutacak
güneş kanımızı kurutacak

kardeş,
dağın ırmaklarını, ovanın ırmaklarını
hepimizi alıp koynuna
eriştir bizi yüce rabbına
ezelî derya'nın yanına.'

peki, der, dağ pınarı
kendinde toplar bütün pınarları
ve haşmetle kabarır göğsü, kolları

ülkeler açılır uğradığı yerlerde
yeni şehirler doğar ayaklarının altında...
kulelerin alev zirvelerini
ve haşmetli mermer saraylarını
bırakıp arkasında

yürür mukadder yolunda
dalgalanır başının üstünde binlerce bayrak
ihtişamının şahitleri
evlatlarını rabbine ulaştırarak
karışır ilahî ummana coşarak!

Von goethe

tarihin gelmiş geçmiş en büyük liderleri

1) mustafa kemal atatürk

şu anki türkiye cumhuriyeti’nin kurucusu bu büyük komutan çanakkale savaşı ile adını dünyaya ezberletmiştir. sonrasında türk kurtuluş savaşı’na komuta eden mustafa kemal, bu savaştan muzaffer komutan olarak çıkmış ve adını tarihin altın sayfalarına eklemiştir. en ünlü sözü ise şudur ;

“ ben size taarruzu emretmiyorum ölmeyi emrediyorum!”

2) büyük iskender

uçsuz bucaksız bir fetih hareketi.. kimsenin karşısında duramadığı bir komutan.asya’yı topraklarına katan bir stratejist.. büyük iskender’in ırkı hakkında çok fazla tartışma çıksada kendisinin makedon olduğu kabul edilir. kendisinden 5 kat büyüklükteki pers ordusunu şaşırtmacalı taktiklerle perişan eden bu taktik dehasının en ünlü sözü;

“denemeyi bilene imkansız yoktur.”

3) cengiz han

tarihin gördüğü en büyük imparatorluğun , en acımasız ordunun yegane komutanı olan cengiz han gerçek bir taktik dehasıdır. doğal şartları kullanmayı en iyi bilen komutanlardan olan cengiz han, bir savaşta ırmağın yönünü değiştirip düşmanını alt etmiştir. anadolu’yu yakılıp yıkılmasının hatta şu anda doğu anadolu’nun şu anda ağaçsız bir bölge olarak kalmasının sorumlusu da cengiz han’dır. yine de taktik dehasının önünde saygıyla eğilmek gerekir.

4) jül sezar

roma imğaratorluğu’nun belkide en çok bilinen hükümdarlarından olan julius sezar, taktiksel savaş bakımından dünyanın önde gelen stratejistlerinden biri olarak kabul edilir. galya ve gergovia savaşları sırasında altığı zaferler göz kamaştırıcı bir taktik dehaya sahip olduğunun bir kanıtıdır. en ünlü sözü ise kendini tam manasıyla anlattığı ; “geldim gördüm yendim” ‘dir.

5) hannibal barca

bu büyük komutanı belki de pek çoğumuz tanımıyor. ancak dünya tarihine “stratejinin babası” sıfatıyla kazınmış bir komutandan bahsediyorum. hannibal barca , düşmanlarını yanılgıya uğratmakta tam anlamıyla ustadır. ününü artırdığı 2. pön savaşı’nda roma ordusunun tam 3 defa kendisini es geçmesini sağlamış ve en sonunda roma ordusunu yok etmiştir. türk kurtuluş savaşı’nda da hannibal’ın bazı taktikleri yunan kuvvetlerine karşı uygulanmış ve başarılı olmuştur. bu yüzden zamanın ötesindeki bir komutan dersek, hannibal’a söylenebilecek en uygun cümleyi söylemiş oluruz.

'' ya bir yol bulacağız ya da bir yol yapacağız''

6) fatih sultan mehmed

çağ açıp çağ kapatan, peygamber övgüsüne mazhar olmuş , taktik dehası bir komutan. öyle bir komutan ki , o öldüğünde hrıstiyan dünyası günlerce bayram yapmış şenlikler düzenlemiştir. ancak düşman fanatizmi içinde yapılan bu etkinlikler fatih’in şahsiyetini gölgeleyemez. fatih sultan mehmed hakkında çok fazla bir şey anlatmama lüzum yoktur zira yaptıkları ortadadır.

“biz ülkeleri değil , gönülleri fethetmeye gidiyoruz.”

7) timur

hepimiz timur’u ankara savaşı sayesinde tanıdık. osmanlı’yı fetret devrine sokan bu savaşın sonunda yıldırım bayezid’in sancaklarını ayağının altına alan timur , hayatta olduğu süre içinde ordusunun gücü ve büyüklüğü , hiçbir komutanın maruz kalmak istemeyeceği bir işkence gibiydi. filleri de ordusunda kullanan timur karşısına çıkan her orduyu ezip geçiyordu. bir ayağının topal olduğu ve bu yüzden kendisine “aksak timur” dendiği rivayet edilir. en bilinen sözü ise ;

“ülkeler kılıçla alınır ancak adaletle idare edilir.”

8) napolyon bonapart

napolyon bonapart, fransız asker, devlet adamı. fransa'nın politik, sosyal ve kültürel yaşamını olduğu kadar tüm avrupa'yı etkilemiş bir tarihi kişiliktir. kendi adıyla anılan napolyon savaşları’nda kazandığı başarılar onu dünyanın en büyük askeri liderlerinden birisi yaptı.

'' insanın olgunlaşması için mutlaka acılarla yoğrulması gerekir. çünkü o hem taş, hem de heykeltraştır. ''

9) selahaddin eyyubi

selahaddin eyyubi’ye gülmeyen komutan da diyebiliriz. kendisi kudüs geri alınana dek gülmenin kendine haram olduğunu düşünecek kadar davasına ve dinine bağlı büyük bir komutandır. nitekim hıttin savaşı ile gayesine ulaşmış ve kendisini muzaffer komutanlar listesine eklemiştir. şu sözü ile ünlüdür ;

“bizim görevimiz allah’ın adı yüce olsun diye düşmanlarımızla sonuna kadar savaşmaktır.”

10) halid bin velid

katıldığı hiçbir savaşta yenilmeyen ve muzaffer sıfatını tam anlamıyla hak ede bir komutan. halid bin velid dünyanın gördüğü en cesur komutanlardan biri olarak tarihteki yerini almıştır. islam tarihi’nde ki en büyük komutanlardan olan halid bin velid’in en büyük arzusu savaş alanında şehid olmaktı. ancak hasta yatağında vefat etti. hatta hasta yatarken, bundan dolayı dert yandığıda rivayet edilir. en bilinen sözü ise ;

“sizin hayatı ve şarabı sevdiğiniz kadar ölümü seven bir orduyla size geldim.”

en çok para harcanan şeyler

Teknik ekipman ( dağcılık ürünleri)
Şu sıralar yemek.
Giyecek.

qui gon jinn

öldükten sonra bir yolunu bulup obi wan kenobi ile iletişime geçen eski jedi ustasıdır. dart maul ile yaptığı savaş sonucunda ölmüştür.

ermişin bahçesi

gözlerimi çeviremeyeceğim ne dünyanın kibrine ne de sizin aşk dediğiniz acıyı çeken çocuklarınıza;
aşk nedir ki tatlı bir belirsizliğin uzun geçidini başka bir acıya dönüştürenden ve sesi kısılmış bir başka?
bakamayacağım aşağıya.
ne var ki bakacak dünyada
doğmamış bir yarın için.
kendinden ve aileden vazgeçsinler diye
onlar tuzak kuran ormandaki bir adam ve kadından başka?

halil cibran