bugün

Aza kanaat edip rahatını düşünendir.
Merkezi atamalarda pek de kolay olmayan iştir. Torpili olana heryerde iş var.
boş vakti var mı acaba diye sorduran meslek.
Bir Orta Doğu ana babası hayali.
Hayat boyu pineklemek için kpss ineklemektir. Devlet böylelerinin eline kaldıysa vay halimize.
Burada memurluğu kotuleyenler için yazıyorum.

87 doğumluyum 2009 yılında iktisat bölümü bitirdim.

2009 yılında bir medikal firmasında girdim iş yeri kapandı işsiz kaldım.

2010 yılında bir kombi firmasında bölge satış temsilcisi olarak başladım. 6 gün günde 12 saat çalıştım. Baktım olacak gibi değil istifa Edip KPSS çalıştım 1 yil arkasından düz memurluğa atandım.

Ha yan gelip akşama kadar yatmiyorum ama ozeldeki gibi çay içmem birilerinin gözüne batmiyor. Ben 1 milyondan fazla kişinin girdiği sınavda 6 bininci olmuştum.
Süperdir. Amk özel sektörün.
memuriyete atanmaktan sonraki aşamadır. memur olmak işe yeni başlayan memurun beraber çalıştığı kişilerden taklit yoluyla öğrendiği ve öğrenemediğinde ya da öğrenmek istemediğinde mobbinge maruz kalacağı bir durumdur.
Türkiye şartlarında iyi bir yaşama sahip olmaktır.
Evde bekleyeni olan memur olur.
olmak istediğimdir.
önceden memurluk kötü bir meslekmiş maaşı felan düşük. bakın eski türk fimlerinde işleniyor bu konu. şimdi ise iş garantisi düşük çalışma saatleri dolgun maaşla herkesin hayalindeki kpss ile girilmek istenen ama büyük torpillerin döndüğü bir meslek. önceden memur dedim mi ay sonunu getiremeyen tatil olarak köyüne giden takım elbise traşlı insanların olduğu ayakkabısını ve elbiselerini defalarca tamir ettiren favori arabasının broadway ve ya spring olan insanlardı. şimdiki memurlar boş zamanlarında tatil ve araba bakan hangi mekanda story atsak diye düşünen avm ve lokantalardan çıkmayan, araba olarak passat ya da toyota corolla akla gelen bir meslek gurubu. düşün adam a5, a6 e 250, bmw 520 gibi arabaya ilan veriyor memurdan diye. esnafmısın mübarek müteahhit mi. ama değişmeyen birşey var. memur ağlaklığı. esnaf bir bunlar iki ne zaman sorsan ağlıyorlar para yok diye birkerede şükür bizden kötü asgari ücretli felan var dediklerini duymadım. bir habere denk geldim öğretmenmiş eşide öğretmen adam geçinemiyorum diye ağlıyor acıdım üzüldüm. diyor evin arabanın kredisi felan para yetişmiyor. orda olsam derdim amca nefis bu bizde isteriz villa da oturup ferrariyle aragazı vermeyi. memurlar şimdi eksiler kıskanıyorsunuz derler. düşün basit bir işim var gittim devlet dairesine bizim memur facebooktan okeye dönüyor utanmadan birde mesai bitti bilgisayarı kapadım diyor. daha öyle arasına 30 dakika var. başka bir kuruma gittim evrak işlerini yanlış yapmış beni suçluyor birde artistlenip dikleniyordu. bimere yazınca eli ayağına dolanmış beyfendinin. kusura bakmayın ama daha bilgisayarda en basit işlemi yapamayan mesai 5 olmadan kaçan sizsiniz aynı şey millet vekili içinde geçerli.
Memurdan memura fark var tabi.
Koyun olmaktır. Hükümeti anca anonim hesaptan eleştirebilmek demektir. Hükümet değişince 180 derece dönüp yeni hükümete yalakalık yapma demektir. Özgür olmamaktır kısaca.

Edüt: istisnalar kaideyi bozmaz.
Şu dönemde herkesin en çok olmak istediği meslek dalı. Imkanim ve zamanım olsa bende memurluk sınavlarına hazirlanirdim ama olacak gibi değil açıkçası hazırlanmaya hiç mecalim yok ve umudum da kalmadı. Özelden yürümeye devam.
Bazıların hayali, bazılarının beğenmediği, bazılarının da bir dönem can atıp bugün şikayet ettikleri şeydir.
bütün kötü eleştirilere katılmakla beraber şunu da belirtelim. memur olmak haftasonu tatilinin olmasıdır, maaşının gecikmeden yatmasıdır, programlı yaşamaktır. en kurumsal şirket devlettir. hakların fazladır. başka şehirde çalışma imkanı sunar. eğitim hakkı sunar. çocuk izni sunar. kimlik kazandırır.
657 tabi olan kişiler bu devlete en büyük yuktur. iş yapmadan para alır. Taşeron iki kat çalışır yemek parası alamaz paşam geç geldin diye uyaran amirine kafa tutar. Bilir birşey olmayacağını.
Temiz iş. Etliye sütlüye karışma parayı at cebe. Oh mis.
Aylık 4 bin maaş alanların işi.