bugün

1960 doğumlu olduğunu, 1976 yılında cezaevine girdiğini, JiTEM adına çalıştığını, veteriner sağlık memuru olduğunu bizzat kendi ağzından söyleyen kişi.

16 yaşında birisi nasıl veteriner sağlık memuru olur veya JiTEM adına çalışır orasını geçtim, varlığı yokluğu tartışılsa da jitem’in ilk eyleminin 1990 tarihli olduğunu bilmekte fayda var.

Şimdi gelelim esas meseleye, uzun yıllar hapis yatan kişiler hayal, gerçek algısını kaybederler. Kendilerince birtakım hayat hikayeleri uydurup o hikayelere yürekten inanır ve başkalarını da inandırırlar.

Kendisi muhtemelen 16 yaşındayken ağır cezalık bir suçtan hapse girdi. 33 yıl ceza gerektirecek bir süreli hapis cezası yok, muhtemelen müebbet cezası aldı ve yine muhtemelen bir sağlık sorunundan ötürü özel afla tahliye edildi.

Suçunun terör olduğunu düşünmüyorum, evet maalesef terör suçluları bu kadar hüküm giymiyor, en az bir cinayet işlediğini düşünüyorum. En az diyorum çünkü eğer cinayet işleseydi en kötü ihtimal 15 yıl yatıp çıkacaktı. Peki müebbet cezasına ne sebep olabilir? Cinayetin yanında işlenmiş başka bir cinayet, tecavüz, gasp(silahlı soygun) gibi ağır cezalık bir başka suç!