bugün

vakt i zamanında pek oynadığımız,şimdilerde bulanık olarak hatırlayabildiğim matrak bir pc oyunu.doksanların ortalarıydı ilki çıktığında fakat benim favorim ikincisidir...
açılımının "murder death kill" olduğu rivayet edilen 1997 tarihli mükemmel pc oyunu.lakin shiny'nin bu açıklamayı ret edmesi ve mdk'in anlamını yine de açıklamaması üzerine, "ulan bi oyun yapalım adı mdk olsun...anlamını siktir et,merak etsinler" gibi cümleleri akıllara getirmiştir.müzikleri aşmıştır bir de.
31 mayıs 1997'de piyasaya çıkmış içerisinde performans ölçen birde motoru vardı. ilk oynadığımda bu testi yaptığımda düşük sonuçlar alırdım zira seneler sonra tekrar denediğimde o testte acayip yüksek bir puan alıp içimde kalan acıyı bir nevi dindirmiştim.

geliştiricisi shiny dağıtıcısı interplay. oyunun yaran soundtrackini Tommy Tallarico hazırlamıştı.

oyun Kurt Hectic adlı karakterin dünyayı uzaylılardan kurtarmayı hikayesini anlatmaktadır.

son olarak bilgisayar oyunlarının ilk sniper modu bu oyunda kullanılmıştır.

(bkz: mdk 2)
büyük haritalarıyla, muazzam bina yapılarıyla ve uzaylı teknolojisiyle zamanının farklı oyunlarından biri mdk. oyuna uzaydan bir gezegene* düşerdiniz, ve oyun ölye başlardı. her bölümde istisnasız kurşun geçirmez bi cam/duvarın deliklerinden içeri mortar sallayıp yıkmaya çalışırdınız, ammonuz biter bölümü tekrar başlatırsınız. zira zor da bir oyundu. yıllar sonra oynayacaktım ama mouse desteği yokmuş, unutmuşum, sildim ben de.
seneler sonra bile hala profesörün yaratıkları nasıl öldürüp oyunu bitireceğini çözmediğim oyundur kendisi.
*
interplay tarafından yeniden ele alınacak oyun:

http://www.trgamer.com/haberler.asp?id=13535
2 oyunu bulunan, komik, eğlenceli ve güzel aksiyon oyunu. profesorun radyoaktif tost makinesi ile saldırması gibi absürd detaylar içerir.
malatya da bir çok şubeye sahip işletme.
(bkz: meşhur diyarbakır kadayıfcısı)
oyunların 3d olmadığı dönemde çıkmış efsane oyun. her ne kadar 2. si çıksa da ilki kadar popüler olmadı. murder death kill.