1. 1.
    yazın istanbul-marmara-avşa seferlerini yapan güzel gemi. sarayburnu'ndan hareket eder. neşelendirir beni ondan bahsetmek.
    9 ... shalamar
  2. 2.
    yapımında babamında katkısı bulunan, yaklaşık 6 saat süren 12 senedir sirkeci-avşa arası sefer yapan, bu sene hak ettiği değer verilerek bakımı yapılacağı söylenen, yolculuğun uzun sürmesi dolayısıyla insanlarla kaynaştığın, önemli dostluklar edindiğin geminin adı
    7 ... denizen
  3. 3.
    6 saatlik yolculukta koltukta sere serpe yatmama izin vermeyerek tuvaletinin aynasına alayını bilmem ne yazdığım gemi.*
    1 -1 ... vandalkepceoperatoru
  4. 4.
    (bkz: petrol mavisi marmara).
    1 ... dokunmayimbana
  5. 5.
    büyük ihtimal gazze sınırının 40 mil açığından geri dönecek ve büyük krize yol açacak olan gemidir.
    4 -1 ... pamuk cuceyi yedi prensesler
  6. 6.
    rotamız filistin yükümüz özgürlük sloganıyla gazze'ye insani yardım götüren özgürlük filosunun sancak gemisi rolünü üstlenmiş türk gemisi. dünyanın farklı ülkelerinden gelen insan hakları savunucularını da taşımakta olan bu filo siyonist terör aygıtının zulmüne maruz kalmış ve en temel insani ihtiyaçları bile kısıtlanmış gazzelilere yardım götürmektedir. götürülen yardım dertleri tümüyle çözmeyecektir ama dünyanın dikkatini petrol, doğalgaz vb. doğal kaynakları olmadığı için birleşmiş milletler tarafından zulme terkedilern bu bölgeye çekmiştir.
    6 -1 ... ozgurluk
  7. 7.
    israilin baskın yaptığı geminin adı.
    4 ... cavit
  8. 8.
    içinde silah bulunduğu iddaa edilen gemidir Agence france-presse'in haberine göre.Eğer bu olayın doğruluğu ispatlanırsa türkiyenin basını cok ağrıtacak gemi.
    2 -1 ... heredot1923
  9. 9.
    avşa adasında tatil yaparken gördüğüm gemi. istanbul-avşa seferlerinde kullanılıyordu.

20. yüzyıl tarihine goben ve breslau gemileri geçmişti, 21. yüzyıl tarihi de sanırım mavi marmara'yı yazacak. "ben o gemiyi görmüştüm" diyeceğim ben de tarihe tanıklık etmiş birisi olarak.
    1 -2 ... volkan2386
  10. 10.
    türk bayraklı olmayan gemidir.

http://www.deniztv.com/HA...1/mavi-marmara-gazze.html
    5 -2 ... anne bitti