bugün

bugün pek çok tarihçinin devlete olan hizmetlerini kabul ettiği bir örgüte mensup olmaktır. bir takım cahil çevrelerin yıllardır süregelen kamuoyu oluşturma çabalarının sonucunda masonluk ülkemdeki pek çok şey gibi bir anlam kayması yaşamıştır kelime anlamı itibari ile. sokaktaki adama göre mason olmak öcü olmak gibidir günümüzde. milletin böylesine saçmasalak insanları ağızlar açık biçimde dinlemeye, böyle şehir efsanelerine hafif bir ''din edebiyatı'' ile bile gönülden bağlanmaya bu kadar yatkın olması ne kadar üzücü. ben bile mason muymuş lan o gibi cümleler kullanıyorum günlük hayatta zaman zaman. sebeb olanlar utansın. masonluk yazıp aratınca ilk çıkan sonuca bakın sayın seyirciler;

--spoiler--
masonluk.net
masonluk.net. harun yahya. materyalist felsefeye dayalý mevcut dünya sisteminin en büyük ... siyonizm felsefesi . global masonluk . tapýnakçýlar ve masonlar ...
http://www.masonluk.net
--spoiler--
tek başına dünyaya kafa tutmaktır.
param, zekam ya da nüfuzum olmadığı için bir türlü olmayacağım hayalim.
kolay iş değildir.
ülkemizde 2 obediyans bulunuyor. bunlardan biri hür ve kabul edilmiş masonlar diğeri ise özgür masonlar locası. aslında tek loca iken süleyman demirel mason değildir diye hür ve kabul edilmiş masonlardan bir yazı alıyor buna karşı çıkan bir grup locadan ayrılıp özgür masonlar büyük locasını kuruyor. süleyman demirel yüzünden ayrıldılar gibi görünse de bana yaptıkları açıklama bu ayrılmanın zaten kaçınılmaz olduğu imiş. bu iki locayı birbirinden ayıran tek şey özgür masonların tanrıya inanmayanları da aralarına kabul edebiliyor olmaları imiş. bunun dışında başka bir değişiklik yokmuş geri kalan her şey aynıymış. toplantılarda özgür masonlarda beyaz kitap açılırmış hür ve kabul edilmiş masonlarda 3 semavi dinin kitabı açılıyormuş.

masonluğa kabul işi biraz sıkıntılı baştan anlatayım.

beni çok değerli biri davet etti düşündüm taşındım tamam dedim gerçi o ana kadar pekte masonlukla ilgili bilgim ve alakam yoktu tamam dedikten sonra başvuru için gerekli işlemleri yaptım. bu işlemler yapıldıktan sonra belli bir dönemde sizinle 3 mason bir gün buluşup bir şeyler yiyip içiyor. sizinle sohbet ediyor. bu sohbet ise genel anlamda bir sohbet. zannediyorum ki dünya görüşünüzü ölçüp tartıyorlar. bu sohbet esnasında birbirleri ile beden dili yöntemiyle iletişim kurduklarını fark ediyorsunuz. nitekim ben bir hiyerarşi olduğunuda fark etmiştim. sonrasında size teşekkür edip ayrılıyorlar.

bir süre sonra tekrar sizinle muhtemelen sizi davet eden kişi kontak kuruyor ve bir form doldurmanızı istiyor. bu formda önemli açıklamalar mevcut. bunları okuyup son bir kez daha düşünmeye sevk ediyorlar sizi eğer halen mason olmak istiyorsanız sorulara cevap verip formu dolduruyorsunuz.

sonrasında askı dedikleri bir hadise var tüm localarda resminiz bilgileriniz askıya çıkıyor muş. bu askı sonucunda mason olmanıza karşı çıkan kimseler var mı yok mu böyle bir süreç var.

bu güne kadar kendini resmen ifşa eden 10 kadar mason ile tanıştım. kendini ifşa etmeyip benim emin olduğum 10 kadar mason tanıdım ( diğer 10 kişiden farklı 10 kişi ) özetle hepsinin ortak noktası çok mütevazi ve her konuda bilgi sahibi olmalarıdır. sohbetleri harikadır. tadına doyum olmayan insanlar vardır ya böyle. hah o insanlardan tadına doyum olmaz tüm gün gırgır şamata yapabileceğiniz tipler. her şeyi sorgulamaları ayrı bir ortak noktaları.

benim başvuruya gelince. 5. seneye geldim halen ses seda yok (swh) şu bahsettiğim beni davet eden ve diğer mason kişilerle de görüşüyorum. gayet iyiyiz bir problem yok. ama zannediyorum masonluğa uygun biri değilim keza bu kadar zamandır uygun görseler beni çoktan tekris ederlerdi.

masonlukla ilgili bu süreçte çok araştırmalar yaptım çok şey öğrendim. şunu kısaca özetleyebilirim. masonlar şu yobazların anlattığı gibi insanlar değil. aksine daha iyi insan olmak için çabalayan insanlar. bu gün bir çok bilimsel buluş icat müziksel tını ses vb şeyler bu insanların çalışmalarının ürünü. o yüzden bence önyargılarınızdan sıyrılın iyice araştırın.

dipnot : birde kadınların başlattığı bir oluşum var ama henüz herhangi bir loca onları tanımadığı için obediyans olamamışlar umuyorum yakında olurlar.
kamuoyu tarafından gözle görülebilecek bir hizmet veya aksiyon yapmadıkları için, düşünce formunda kapalı devre bir hiyerarşik oluşum olarak nötr baktığım konudur.

mason olmak size bir şey kazandırır mı evet kendinizi geliştirme anlamında, güzel sohbetler yapmanıza, fikri toplantılara, ziyafetlere katılmanıza, hayatı sizinle aynı kafadaki insanlarla birlikte sorgulamanıza, oluşumun kendi içinde alacağınız çeşitli konulardaki yardım ve desteğe sahip olmanıza vesile olabilir. tabii karşılıksız almak olmayacağından bir alışveriş şeklinde sizin de vermeniz gerekecektir.

Bunu dile getirmezler ama masonluğa yeni giren birçok kişi, statülerinin artacağı, oluşum ile dayanışma içinde mesleklerinde yükseleceklerini düşünüp girerler, yani gizemli kadim bir topluluğa ait olup, bunun imkanlarından faydalanmak için.

Hepsi aradıklarını bulur mu bilinmez ama özellikle dünyayı daha iyi bir yer yapma, medeniyeti geliştirme çabasında düşünceden ziyade aksiyon isteyen kişilere bu yoğun hiyerarşi ve ritüel içeren oluşum pek hitap etmeyebilir, bir süre sonra tamam bu kadar toplantıya katılıyoruz falan filan da ortada ne var, neye yarıyor diye sorabilirler kendilerine...
cv'mi bıraktım. hadi hayırlısı inşallah.
bilinen bir mason akrabanız varsa sizin de mason olduğunuz sanılabiliyor. Beni googleda arayınca çok çok uzaktan akraba olan mason biri çıkıyor. Ondan beni de mason sananlar oluyor. Belki de öyleyimdir. Niye açıklayayım ki?
çok da matah bir titr değil, önemli olan iyi insan olmak. eyyorlamam bu kadar.
babadan oğula geçer.

yontulmalık bir taş olarak locaya atılırsınız. loca sizi yontar ve şık bir taş haline getirir.
Türkiye'deki localar bana pek aktif ve sözü geçer gelmiyor.

Ne hkembl ne de özgür masonlar locası Bir quatuor coronati değil.