1. ?.
  Marmaray Projesi, 1985 yılında istanbul'un genel trafik sisteminin bir parçası olarak planlanmıştır ve halen yapım aşamasında olan Metro Projesi, bu sistemin çok önemli bir baska parçasını oluşturmaktadır. Marmaray Projesi, batı/doğu koridorunu oluşturacaktır; Metro Projesi ise Avrupa yakasındaki kuzey/güney koridorunu oluşturacaktır.

  Bu iki proje tamamlandıktan sonra Yenikapı istasyonu, istanbul'un Avrupa yakasındaki en önemli aktarma istasyonlarından biri haline gelecektir; Asya yakasında ise Üsküdar istasyonu aynı öneme sahip olacak ve aynı işlevi görecektir. Her iki istasyonda, otobüs yolcuları, feribot yolcuları, hafif raylı sistem trenlerini (HRS) ve tramvay hatlarını kullanan yolcular ve yayalar için gerekli aktarma tesisleri bulunacaktır.

  http://www.marmaray.com.tr
  ... sıçtırtma lamasına
 2. ?.
  2010 yılında hizmete girmesi ve Gebze-Halkalı arası saatte 75 bin yolcu taşınması planlanan proje.
  ... laedri
 3. ?.
  dudullu'dan başlayan, üsküdar'da deniin altından bir tüp geçitle devam ettikten sonra eminönü'ndeki raylı sisetmle birleştirilerek inanılmaz bir ulaşım ağı oluşturulması planlanan proje. üsküdar'da sahilden ahmediye'ye kadar olan kesimin tahliyesi ve yıkılması düşünüldüğü şeklindeki balon ise pek inandırıcı gelmemekte.
  ... tayk
 4. 1.
  istanbul Boğazı geçişini 4 dakikaya düşürecek olan ve saatte 70 bin yolcu taşıyacak Marmaray'ın 2011'de bitirilmesi planlanıyor. Deniz dibine batırılacak 11 tüp tünelden 2'sinin batırılma işlemi gerçekleştirildi.

  Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın deneme seferlerine 2010 yılında başlanacağını kaydettiği projede, şimdiye kadar tünel açma çalışmaları devam ederken, aynı zamanda deniz dibine batırılacak 11 tüp tünelden 2'sinin batırılma işlemi gerçekleştirildi.

  135 metre uzunluğunda ve 15 bin ton ağırlığındaki bu tüpler, birbirine 30 santimetre kalınlığında bir çeşit conta ile vakumla birbirine bağlandı ve izolasyonu sağlandı.

  Bundan sonra ise her 2 ayda bir yeni bir tüpün denize batırılması öngörülüyor. Projenin en önemli ayaklarından olan bu iş tamamlandığında, boğaz geçişi boyunca bin 387 metre uzunluğunda tüp-tünel batırılmış olacak.

  Projenin en önemli avantajı ise, Gebze'den Halkalı'ya kadar istanbul'un iki uç noktasını birleştirecek 77 kilometre uzunluğunda bir raylı sistem ortaya çıkararak bu mesafeyi 1.5 saate düşürmesi olacak.

  Proje gerçekleştiğinde ayrıca, akşam ve sabah olmak üzere trafiğin yoğun saatlerinde 2 dakikada bir sefer düzenlenerek, trafik yoğunluğuna ve iki yaka arasında ulaşım problemine ciddi bir rahatlama getirilecek. (kaynak:http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=259292)
  ... ismahael
 5. 2.
  (bkz: yılan hikayesi)
  ... novakatinamite
 6. 3.
  üsküdar'ı labirente çevirmiş inşaata sahip bir proje aynı zamanda. ulan nerden girsen aynı yere çıkıyor*.
  ... drankmus
 7. 4.
  belgesel güzel olmasına güzel ama literatüre uygun konuşulmamakta. çeviridenmi yoksa sunucu olan mimar! abiden dolayımı bilemedim. adam donatıya çelik çubuk diyor yahu!
  ... kelebecik
 8. 5.
  national geographic tarafından belgesele konu olan proje.
  ... patlak fermuar
 9. 6.
  cumhuriyetimizin 90. yıl dönümünde faaliyete girmesi planlanan projedir. bu 29 ekim'de yolculuk yapacabileceğimiz anlamına geliyor. her gün trafik çilesi çekmekten büyük oranda kurtulacağız gibi. ancak projenin bitmesiyle beraber istanbul'un göz alma hızı artabilir. işte o zaman bu hizmetler halka değil, kapatalizme hizmet olmuş olur.
  ... geri zeki
 10. 7.
  yakında hizmete girecek olan projedir.
  ... rosava