etkisi zayıf bir ottur. bir arkadaş baya tüketiyordu dün gece bir dene bak tadına gözlerin kararacak başın döner miden bulanınca tükür falan dedi he amk he dedim denedim harbiden de boşa konuşmuş benim gibi müptezele maraş otu ne yapsın amk.
bokun yeşili. hiç bir halta benzemez. tadı kokusu kınaya benzer.
Ot emilip yada dil altina konmaz dudagta begletilen bir urundur.
Arap çarşafı denilen kağıda sarılıp dudakla diş arasına konur sarhoş etmez, kafa yapmaz, biraz çeneyi uyuşturur. Yaşlılar da alışkanlık olmuştur. Tadı acıdır. Bundan üç sene önce paketi K.maraşta 25 kuruştu.
(bkz: ergen otu). Lise arkadaşlarımızdan yapanlar vardı bunu. Ne dalga geçerdik. Ağızları bir tuhaf dururdu. Hocadan da korkarlardı güya. Ne biçim bir okulda okumuşum ben bea.
Hiçbir işe yaramasa da, zararı olmasa da koyun gibi ağza oy koymak nedir amk ya.
sanılanın aksine antepte pekte tüketilmeyen ottur.

nereden mi biliyorum ?

ayem fırom antep !
köylü uyuşturucusu. kafa yapmaz, mallaştırır. köylü için kaymaklı mallaşma sağlar.
Aktarlara sorduğumda yüzüme mal mal bakan adamlar olup , bu otun olmadığını söylemişlerdir .
Uyuşturucu olmadığı halde bulunmasının neden bu kadar zor olduğunu merak ettiğim ot .
Saçma bir ot. Kafa yaptığı falan da yok. Paketi de elli kuruş sudan ucuz kısaca yarak gibi denemeyin.
dişleri kötü yapmasından başka bir sakıncası yoktur.içerdiği nikotinden dolayı sigarayı bırakamayanlar onu tercih eder.
memleketimin otu. bu tanımdı. asıl anlatacağım başka bir şey.

--spoiler--

80 darbesinden sonra Maraş sıkıyönetim Komutanı halkı denetlemek için tebdil-i kıyafet sokağa çıkar. gider bir kahveye oturur. bir bakar ki herkes bir hoş olmuş, gevşemiş. Kahveciyi çağırıp sormuş:

-bunlar niye böyle oldu ?
+ gardaş Maraş otu yav ne olacaktı başka ?

bu sefer komutan ömründe ilk kez duyduğu bu otu denemek ister. kahveci de tam getirmek için giderken durumu anlayan herifin biri kahveciye şöyle der:

-ula oğlum bu sıkıyönetim gomutanı. buna kötüsünden verirsen hepimizi hapse atar vallah.

kahveci de tırsar. en iyisinden otu komutana verir. Nasıl yapacağını anlatır. komutan otu denedikten iki dakika sonra bayılır, gözünü ertesi sabah evinde açar.

--spoiler--

ne kadar doğru bilemiyorum amma ben duyduğumu nakledeyim dedim.
Maraş'ta iğrenç tiksindirici insanlar (!) bulunduğu için yürürken yere baktığınızda iki adımınızdan birinde mutlaka bu iğrenç şeyin kullanılmış ve sonrada yere tükürülmüş olduğunu görebilirsiniz. Hatta babam bu ottan kullandığı için kalp krizi geçirmişti. Ot damarlarını tıkamış.
Memleketimin iğrenç insanları. Maalesef.
doğru kullanımı ile başarılı sonuç alınacak madde. yanlış kullanımda, bittiniz.
Lise yıllarında bir şey bulsak da içsek sıçsak diye düşündüğümüz zamanlarda yaz tatili dönüşünde maraşlı bir arkadaşın getirdiği kullandığımız şey.Gerçektende kafası vardır ama abartıldığı kadar değildir.Çok mide bulantısı baş dönmesi yapar.Sigaradan iyi diğer uyuşturucu ve alkollerden kötüdür.Kokusu bok gibidir kullanan insanda çok kötü bir görüntü oluşturur. Tek iyi yönü ucuzdur ve etkisini çabuk gösterir. Yapmayın gençler gidin 2 bira çakın daha iyidir.
Kafasi yoktur. Denemistim. Buzun sure sigara icmediginizde bile normal sigara daha fazla s kafa yapar. Yuce rabbim sativa vermisken ne diye gidip maraş otu kullanilir. Hem maras otu icilmiyor da. Bekletiyorsun mal gibi alt dudak arasi dil alti gidio geliyor. Illa yoresel istiyorsaniz diyarbakir sigarasi var. Her icicinin mutlaka denemesi zorunlu. Dunya nin en iyi cigarakik yetisen yerlerinden biri de diyarbakir. Hem de sakaciktan degil sahiden ot.

Not: bu entey imamhtpp nickli yazar icin editlenmistir. Anlasilir hala getirilmistir.
Maraştayken kullandığım ot. igrendigim ama vazgeçemediğimdi. Şimdi yaşadığım yerde yok. Kullanamıyorum. Bir yandan da iyi oldu bırakmış oldum.
dünyada bulunan iki çeşit tütünden diğeri.sigaradan farkı dumansız ve daha az zararlı oluşudur.
sigarayı bırakmaya çalışan insanların ağzından düşmeyen madde.
eski ev arkadaşımın bağımlısı olduğu uyuşturucu. evet, uyuşturucu. ağzı uyuşturuyor ya işte. neyse. adam ot ata ata damağı delinmişti.
dünyada bulunan iki çeşit tütünden diğeri.sigaradan farkı dumansız ve daha az zararlı oluşudur.
boyle disinin arasina koyarsin sarip sonra uc saat yazmayin ben yokum dedirtir.
görsel
sigaraya alternatif bir tütündür. şekilde görülen bu maddenin ana bitkisidir. evet.
tüm Maraşlıların kullandığı genelde alt dudaklarının iç tarafına yerleştirip kullandıkları tütün ürünüdür.
hani uyanınca ilk sigara vardır ya, bu enfiyede gece otu vardır. "otu atım da ede biraz kestirim ben".