Advertisement

 1. 1.
  yeni zelanda yerlilerine verilen isim.
  2 ... ms.viking
 2. 2.
  (bkz: haka dansı)
  ... kutupsal form
 3. 3.
  (bkz: mario)
  ... maksat muhabbet
 4. 4.
  (bkz: maori dini)
  ... cnyt
 5. 5.
  takas usulü yaşamlarına devam eden toplum.yalnız bu takas usulünde takas edilen malların denkliği kıstas değildir.esas alınan nokta toplumda devinimin sağlanması ve bireylerin ihtiyaçlarını karşılayabilmeleridir.bu yüzden metaları sayısal ve ya miktar olarak karşılaştırmazlar.
  ... stewie griffin
 6. 6.
  bir dövme çeşidi aynı zamanda.
  ... antonchigurh
 7. 7.
  çok aç kaldıklarında insan eti yiyebilen bir topluluk.
  ingilizler tarafından sistematik bir soykırıma maruz bırakılmışlardır.
  2 ... protest sanayici
 8. 8.
  yeni zelanda topraklarına ilk yerleşen kabilenin adıdır. yer tanrı, gök tanrı, güneş tanrı gibi dinlere inanmışlardır. ancak avrupalıların bu topraklara ayak basmalarıyla misyonerlik faaliyetleri başlamış ve maorilerin %80'i hristiyanlaşmıştır. şimdi yeni zelanda'nın %15'lik kısmı maorilerden oluşuyor. bu toplam nüfusun 600-700 bin civarına denk geliyor. ancak avrupalı medeniyetini göstermiş ve ingilizce ile beraber maorice'yi de resmi dil yapmıştır. maorilerin kendi dillerinde yayın yapan bir çok televizyon kanalı, gazeteleri ve anadilde eğitim veren okulları vardır.
  1 ... woman in red
 9. 9.
  Misafirlerini hongi diyerek karşılayan ve burun sürtüşerek selamlayan yerliler.
  Hakarete uğradıklarında ya da içlerinden birisi öldüğünde,büyüyle öldürüldüğünde amok'a doğru koşarlar.ve yol süresince gördükleri her insanı öldürür yorulana kadar da öldürmeye devam ederler.amok onlar için katletmektir.
  'kemik tutma' adetleri vardır bir de.karşısındakine büyü yapmak isteyen kişi kemiği karşısındakine doğru tutar şarkılar ve birkaç anlamlı söz söyler.sonra kemiği bir yere gömer.büyülenen kişi yatağa düşer,ya da hemen o an ölür.kişiyi ölümden kurtarmanın tek yolu hastanın sevdiklerinin büyücünün sakladığı kemiği bulmalarıyla mümkün olur.eğer kemik bulunamazsa kişi telkin yoluyla ölür.
  ... bayan nihayet
 10. 10.
  haklarında ne söylenilse söylensin onlarda artık 21 yüzyılın oyuncağı olmuşlardır para için artık onlarda her şeyi yapabilirler.
  ekmek parası ne yapsınlar.
  ... maori bebesi