Toplanın biraz bilim hakkında konuşalım

Mantarlar bitki midir? Bitkiyse neden bitkidir değilse neden değildir? Cevabını biliyorum. Değerli sözlük Yazar arkadaşlarımın düşüncelerini merak ettim

Hadi bakalım.
Bitki ve hayvanlardan ayrı bir türdür.

Lise 1 biyoloji kitabında okumuştum.
Mantarlar bitki değildir, güzel şeylerdir, şapkaları vardır.
Cevabı yıllar önce ayetlerle verilmiş soru cümlesi. Yıl olmuş 2020 hala bunu sorgulayan var. Açın biraz okuyun.

"yanılanlar yaradılana farklı tabirler bulmayı severler, Mantar derler. iman edenler kalpleriyle bilir ki ademoğlunun mantar dediği şey cinlerdir. Cinler ki yine bizim tarafımızdan yaratılmış, kulların akıl sır erdiremeyeceği farklı formlarda bulunabilen, iyi ve kötü huya sahip olabilen iradeli yaratıklardır. Kötüsünü yiyenler kendini farklı dünyalarda sanır."

(bkz: magic mushroom)
Mantarlar büyük bir alemdir. Bu arada bu dersi 4 ay boyunca aldım. Finalden çıkınca beynim yandı resmen. Mantarların içinde mikroskobik olanları da var. Örneğin: bira mayası (saccharomyces cereviseae) , penisilin ilacı (penicillum), limon tuzu (sitrik asit), c vitamini, kortizon, bazı hormonlar, gibi ekonomik öneme sahip maddeler mantarlar sayesinde sentezleniyor.

Biz mantar kültürü yapıyoruz beyaz şapkalı mantar - agaricus bisporus ve pleurotus ustreatus gibi türler. Ama bizden milyonlarca yıl önce mantar kültürünü arthropodlar(eklem bacaklılar) yapıyormuş. Söz konusu canlı türü termit karıncaları. Bu termitler selülozu parçalamak için mantarların extraselüler yeteneklerinden faydalanıyorlarmış.
görsel
Tuber magnatum-trüf mantarı

görsel

Morchella esculenta-kuzu göbeği

Bu fotoğraflardaki mantarlar dünyanın en pahalı ve en lezzetli (kime göre neye göre) mantarlarıymış.
ben bir çavdar mantarını bilirim (bkz: çavdar mahmuzu) gerisi yalan.
bu sorunun cevabını bilmeyen ilkokul mezunudur, aksini düşünmek istemiyorum.
olmadığını gördüğünüz üzere herkes biliyor.

vs gelin bakalım. (bkz: cıvık mantar mantar mıdır)
Değildir.
Peki ya bir organ olsaydı ne olurdu?
kedigillerden bir hayvandır.
Değildir, bitkiler ve hayvanlar alemleri gibi ayrı bir canlı grubu kabul edilir.
Mantarın magic olarak adlandırılıp adlandırılmamasına göre cevabı değişkenlik gösteren sorudur zannımca.
Mantarların kloroplastları kökleri trake ve trakeitleri olmadığından bitki değiller. Mantatlar çürükçül ve parazit olabilirler. Bu şekilde hayatta kalabiliyorlar. Ve mantarların kökleri yoktur demiştik. mantarların hif ve miselyumları vardır. Siz mantarların hiflerini köklerle karıştırabilirsiniz. Karıştırmayın. Hif dediğimiz kısımlar gerçek mantarlardır. Şapka ve sap kısmı aslında mantarın meyvesi ve sporlarının bulunduğu sporangiumdur.