bugün

Öğrenimi çok kolay ve aynı zamanda enstrümandaki el hakimiyetini geliştiren bir çalgıdır. Tatlı ve çocuksu bir çalgıdır. Bunu iyi öğrenen gitarı, udu, bağlamayı ve diğer telli çalgıları rahat çalar.
Adı acayip hoşuma giden müzik aletidir. Sorsanız görmemisim bile. Ama bir sempatim var bu isme.
Sözlükte çalmayı bilen varmı diye merak ettiğim enstruman. Çok hevesliyim galiba tanışacağım kendisi ile.
pek sevimli bir enstrümandır.
eddie vedder'ın şahane konuşturduğu çalgı. ben hala gül pembe seviyesindeyim.
ilkokulda müziğe yönlenmemi sağlayan, küçük, çalınması oldukça kolay çalgı.
benim gitara değilde kemana yönelmemi sağlayan küçük sevimli duygu yükle alet... çünkü telleri o kadar can acıtır ki ellerde tren yolu izi bırakır. mızrakla değilde pena ile çalındığı zaman daha güzel ses çıkartıyor, bilinenin aksine.
(bkz: öyle bir geçer zaman ki)
çok sesli müziğe geçişte önemli bir rol üstlenen daha çok eğitim amaçlı kullanılan işlevsel çalgı.
ilkokulda kursuna gittiğim ensturuman. Saçma sapan ve "dıgıdıgdıgı dıy dıy dıy" diye manasız antremanlar yaptığımı hatırlıyorum. "Ne abuk sabuk bir şey diye" düşünmekteyken, yıllar sonra "grateful dead" sayesinde aslında mandolinmin ne güzel tınılara sahip olduğunu anladım.
ismini her duydugumda mandalinayi animsatir, en olmadik zamanlarda animsattigi icin de mandalinaya ulasmam mumkun olmaz; iste sirf bu yuzden bu calgiyi sevmiyorum.
(bkz: sozluk yazarinin itiraflari)
kendisini en güzel "losing my religion"'da gösterir.
narin tınısına rağmen gerektiği değeri asla görememiş ve kült bir müzik aleti olmaktan çıkamamış çalgı. karayip korsanları ve ultima online argümanları ne kadar hoş oysa ki.
eskiden okullarda flüt yerine çalınan enstrüman.
eskiden ama çok eskiden okullarımızda müzik derslerinde nasıl çalınacağı öğretilen alet. ihtilal sonrası doğan nesile mandolin yerine masis marka flüt çalmayı öğrettiler. evren paşanın ilk icraatı okullardaki mandolini flüte çevirmek oldu. cunta yönetimi okullara flütü monte ederek sanırım çocuklara bir mesaj vermek istiyordu. gerçi bazı solcuların kıçında mandolin akord edildiği de duyulmuştur ama flüt daha işlevsel bu açıdan tabi..bu arada masis markasının da tck'ya(edit: tsk lan) ait olduğunu düşünüyorum..

bir de yüzbaşı bilmemkimin mandolini diye bi film vardı sanırım..
gitar çalmamı sağlayan enstruman...
gitar isteyen çocuklara, sus payı olarak alınan müzik aleti. sen önce bunu çalmayı öğren büyüyünce gitarı da alırız derler. ama daha sonra ne gelen olur ne giden.
Mızrapla çalındığı zaman iyi ses verdiği bilinir ancak modern mandolinlerde genelde pena kullanılmaktadır. Mızrap ile çalınabilmesi mandolini gitardan ayırır. Dört çift teli olan mandolinin ses düzeni kemandaki gibidir. Kolay öğrenilir olması nedeniyle müzikle yeni tanışanların tercih ettiği bir müzik aletidir. Mandolin, ut ailesinin modern üyelerinden birisidir. Mandore, pandurina, ut, terbo, arşilut ve gitar, mandolinin yakın akrabalarındandır.*
ilk okulda çalınan müzik aleti.
minicik parmaklara çift telinin izi tren rayı gibi kazınır.
çoğu insan için gitara başlangıç enstrumanı.
gitar ailesinden telli çalgı..
dört çift telli, şekil şemal olarak saza benzeyen, pena veya mızrapla çalınabilen * müzik aleti.