bugün

2011-2012 ingiltere premier lig şampiyonudur.
2011-2012 sezonunda ingiltere premier lig'de gülen taraf, manchester şehrinin mavi yakası!

ingilizlerin o meşhur ferguson time diye adlandırdıkları, uzatma dakikalarında şampiyonluklar çeviren, şampiyon olan manchester united gibi bir efsane takımın elinden bu sezon şampiyonluğu 1-2 geride olduğu maçta 90+2 ve 90+4 de gelen gollerle alarak belki de 44 yıl sonra gelen şampiyonluk ile artık destansı bir başarıya imza attı manchester city!

gelen oyuncular para için geliyor dendi, samir nasri arsenal'den ayrılınca kupa için gidiyorsun ama rüyanda görürsün dendi, ve hatta kupa görmek istiyorsan manchester united'a gel dendi ama o city'i tercih etti, en nihayetinde ironik bir şekilde belki de manchester united'in elinden şampiyonluğu alan oyunculardan biri oldu ve hedefine de ulaştı...

roberto mancini'den de bahsetmeden olmaz, takımda öyle bir hava yakalamış ki 35-40 dk 10 kişi oynayan rakibine karşı 1-2 gerideyken bile, bir şekilde maçın döneceğine olan inancı adeta yüzünden okunuyordu ve bitiş düdüğüyle beraber o da havalardaydı, işin en ilginç yanı ise o kadar saha içi olaya, futbol dışı sertliklere rağmen stoke city'nin bolton karşısında durumu 2-2 ye getirmesi ile qpr'nin de ligde kalması garantileşince çifte mutluluk yaşandı sahada... ve artık hem gökyüzü hem de saha maviydi, masmavi!

tebrikler manchester city!
bu maç türkiye'de oynansa kesinlikle şike damgası yerdi bu kadar basit. maçı izledim ve hakettiği şampiyonluğu seneler sonra aldı bence manchester city. Helal olsun.
pes 2013te man blue olmasından kurtulacağını umduğum takımdır.
asıl heyecan böyle olur, diyerek tüm liglere kapak yapmış ingiltere futbol ligi'nin çiçeği burnunda şampiyonu.
mucizevi bir şampiyonluğa imza atan takımdır.
90 da 2-1 geride olan maçı 90+5 de 3-2 kazanarak 44 yıl sonra şampion olan inanılmaz takım. her istediğinde gol atabilen takım.

http://www.facebook.com/p...o.php?v=10150877057399361
unutulmaz maçın uzatma anları için:

http://www.ligtv.com.tr/h...ityden-mucize-sampiyonluk
manchester'da united hegomonyasına son veren kluptür.
darısı seneye arsenal'e.
90 . dakikaya 1-2 mağlup giren , 90+2 ve 90+4 de bulduğu goller ile şampiyonluğunu ilan eden takım.

(bkz: kun agüero)
inanılmazı başarmış olan takım.manchester united taraftarının şampiyonluk sevinci kursaklarında kalmıştır.
--spoiler--
Dakika 90 QPR, ManCity karşısında 2-1 önde.. Bolton Wanderers Stoke City ile berabere kaldı. Bolton küme düştü.. QPR ligde kaldı.. Uzatmalar oynanıyor 90+2'de ManCity'de Dzeko 2-2 yapıyor, 90+3'de Agüero 3-2 yapıyor ve ManCity maçı 3-2 kazanarak Şampiyon oluyor..

Bu Türkiye'de olsaydı Buna Şike derlerdi.. Bazı Spor sitelerine bakıyorum; 'Helal Olsun ManCity' , 'mucize budur' 'ManCity hakketti' diye yorumlar atmaya başladılar.. Neden Fenerbahçe yapınca Şike oluyorda bunlar yapınca hakediyor
--spoiler--

düşündürücüdür.
bilmem kaç yıl sonra gelen şampiyonluğu kutlayan takım. benim takımım değiller, bilen bilir liverpool fc taraftarıyım ama bu yıl şampiyon olmalarını canı gönülden istedim, hem de en başından beri. çünkü manu denilen "ukala" takımın bu yıl sıfır (rakamla "0") kupa çekmesini çok istedim ve beni de mahcup etmediler, ki son 4 dakika da 2 golle şampiyonluğu aldılar. helal olsun!
(#15341820) (#15341938)
piç kurusu qpr' ın santra dan topu neden taca attığı anlaşılamamıştır. şike yok diyenin amk . herşeyi geçtim agüero nun golünde q parks lı oyuncu penaltı yaptırmaya çalışmış bariz bir şekilde. piç kurusu arap nası para verdiyse artık adamlar 4 dakika da maçı verdiler. sonra da ingiliz gazeteleri yazar " türkiye de futbol terörü" " bunları mı avrupa birliğine girecek" orospu çocukları önce kendinize bir bakın. herşeye rağmen benim için şampiyon manu dur. adamlar doğru düzgün transfer yapmadan üstüne bir de en iyi oyuncularını göndermelerine rağmen hala şampiyonluğu bu tür piçliklerle kaçırıyorsa o takım gerçekten büyüktür.
parayla saadet olduğunun kanıtıdır.
yoğun ve heyecan içinde geçen bir lig maratonu sonrasında şampiyon olmuş takım. ne yalan söyleyeyim ligin bitimine son 4-5 hafta kala kesin manu şampiyon olur diyordum(çoğu insan gibi). ama şaşırttı ,ve yakıştı. kısa sürede neler kat ettiğine ,neleri başardığına şaşıyor insan. araplarda olmasa bunlar olabilirmiydi? bide o var.
arap parası ile amerikan parasını, rus parasını, azeri parasını sikmişlerdir. Dahası beşiktaştır, aşktır...
bolton un ligden düştüğü kesinleşince qpr nin maçı bıraktığı izlenimi oluştu. qpr nin son dakika performansı yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor.
man utd ye yazık oldu.
ya bizde son maçta böyle olsaydı. kan gövdeyi götürürdü. şike, hatır gönül işleri, neler neler.
oyuncularına yıllık ortalama 7.40 milyon dolar ödeyen takım.
çok yakından takip eden, nerdeyse bütün maçlarını seyretmiş, uzun yıllardır taraftarı/sempatizanı olarak, şampiyonluğunu avazım çıktığı kadar bağırarak, tepinerek, höykürerek, "amına koduk bülent başkan"... nidalarıyla kutladığım takımdır. takımın dibidir.

ve bu sezon bir çok maçında, bir şeyler karalamış birisi olarak hakkında uzun uzadıya yazmak istediğim takımdır ayrıca.

öncelikle şampiyonlukta mancini'nin katkısı sıfıra yakındı. var olanın (varsa) hakkını yemeyeyim yine de tabi. cm/fm oynamış seni beni koy daha iyi sürerdi takımı sahaya bir çok maçta. özellikle şampiyonlar ligi ve avrupa ligi maçlarında. teknik/mental anlamdaki katkılarına bir şey diyemem. ama takımı sahaya sürüşü ve kadro seçimleri facia idi ki benim görüşüm şampiyonluğu takımın bireysel anlamda yıldızları, takım oyunu oynayarak kazandı. itirazı olan varsa buyursun gelsin. şampiyon olmasına sevinsem de, mancini'nin kalacağını düşünmek beni derinden üzüyor. bir yanım keşke şampiyon olmasaydı da mancini gitseydi diyor ama şampiyonluk sevinci ağır basıyor elbette.

bu sezonki transferleri çok akıllıcaydı. hatta son iki yıldır alınan adamlar (elbette ki daha iyileri var olsa o pozisyonlarda) çok yerinde adamlardı. özellikle edin dzeko, sergio agüero, david silva, samir nasri ve yaya toure transferleri son iki sezonda yerli yerindeydi. hatta bu adamlardan birinden/bir kaçından yoksun sahaya her çıkışında city puan kaybetti ya da tam tersi (dünkü maçta olduğu gibi) puan(lar) almayı başardı, bu adamlar sonradan oyuna girerek. mancini'nin en büyük hatalarından birisi, bir çok maçta dzeko gibi yırtıcı ve uzun bir oyuncudan yoksun sahaya çıkmasıydı. hava toplarına hakimiyeti sıfır olan ileri uç ile hiç bir şey yapılamayacağını anlayamadı ki united maçında da, dünkü maçın 2. gölü de hava topundan geldi ki dzeko da vincent kompany de haliyle sırık gibi adamlar. velhasıl kelam mancini'nin oyuncu seçimleri berbat olsa da, kadro kalitesiyle bir şeyler yapmayı hep başardı manchester city.

takıma yeni isimler gelecek haliyle. sezon bitmeden bile eden hazard, edinson cavani dedikoduları vardı. ama kim gelirse gelsin, sistem ne olursa olsun (4-4-2 , 4-3-2-1 vs...) takımın vazgeçilmezleri (uzun vadede başarı isteniyorsa) joe hart, micah richards, kompany, yaya toure, david silva, agüero, dzeko (ki dzeko'dan daha iyi, hızlı, teknik, uzun -ya da hava toplarında iyi- birisi alınırsa ne ala. alınmazsa tek geçmek lazım dzeko'yu) olmalı. rotasyon denilen bir şey elbette. ki ingiltere'de bildiğiniz gibi haftada 2-3 maç olabiliyor, ama önemli maçlarda bu adamlardan yoksun çıkmamak gerektiğini teknik direktör kim olursa olsun bilmeli. bir de hazard'ı cavani'yi yemişim (ki bok atmıyorum. ikisi de müthiş oyuncular), adam gibi bir sol defans oyuncusu lazım bu takıma her şeyden önce. gael clichy ile olacak iş değil bu. kolarov reyiz var ama onun da serbest vuruşları harici performansı pek içler açıcı değil. adam gibi bir sol bek ve kompany gibi müthiş bir göbek defans oyuncusu ile gelecek sezon çok daha rahat ederler diye düşünüyorum.

bir de şu var, bu sene şampiyon olabildi ama gelecek sezon işlerin çok daha zor olacağını söylemeye gerek yok. liverpool, chelsea ve arsenal (ve hatta tottenham hotspur) bu sene, son yılların en kötü performanslarını sergilediler. seneye daha diri daha iyi olacağını düşünürsek bu takımların, city'nin de united'ın da işi zor olacak. o yüzden takviye yapılacaksa, çok iyi seçimler yapılması gerekiyor. ismi var, iyi oyuncu, müthiş yetenek diye gerekmeyen bölgeye takviye yapılırsa siki tutarlar valla. sonra yok ben duymadım, yok ben görmedim demesinler ahanda buraya yazıyoruz.

daha da gider, söylenecek çok şey daha var elbette ama özet geçmek gerekirse süper bir sezon geçirdiler. 44 sene sonra gelen şampiyonluk ise müthiş oldu gerçekten de. stadyumda göz yaşı döken 50-60 yaşında amcaları teyzeleri görünce duygulanmadım desem yalan olur. #champions hashtag'ını dün gerçekten de hakettiler ki dürüst olmak gerekirse dakika 89 dediğinde, 2-1 iken durum inancım yoktu. kapatacaktım bile televizyonu. yüzümü kara çıkartıp, sevince boğdunuz ya beni... helal olsun size.
arap şeyhi musluğu kıstığında sudan çıkmış balığa dönecek olan futbol kulübü. asla manchester united ve liverpool gibi ekol olamayacaktır.
benzeri için;
(bkz: chelsea)
uefa'nın transferlerde yapılan harcamalara belirli kısıtlamalar getirerek futbolda adaleti sağlamasının gerekliliğini kanıtlamıştır. o ne lan öyle yeni gelin gibi nerede sivrilen futbolcu var üzerine atlıyorlar. yedeklerde adebayor, tevez falan vardı bir aralar. şaka mısınız amına koyayım?
hulk, ibrahimovic, cavani ve cazorla dörtlüsüne 370 milyon euro bütçe ayıran ingiliz futbol kulübü.
(bkz: tevez)
uefanın men etmeye götünün yemeyeceği kulüp sonuçta uefa ne kadar pahalı transferlere karışıyız dese de bunların reklam gelirini ve rekabeti artırdığını bildiği için ses çıkaramaz.