bugün

ing posta
meyil kelimesinden türeyen, eğim, kayma, yakın olma anlamlarındaki isim.
bir erkek ismi.

(bkz: mail büyükerman)
ve ne yazık ki artık türkçede de e-posta.
amerikada villalarin onundeki posta kutularının ustunde yazan yazı neden yazar. hic anlamadım .postacı bilmiyo sanki, yada şöyle bidurum var insanlar çöp kutusu sanıp icine kutu kola falan atıyordur da o yüzden yazıyolardır... da denebilir zannımca...
türkçesi "ileti" değil, posta'dır efendim. e-mail'in de karşılığı e-posta'dır. her ne kadar bunların ingilizcesini kullanmak yanlışsa da, türkçesini bilmeyip, kendi yanlış bilgisini doğruymuş gibi vermek de yanlıştır. keza ileti de; mesaj'ın karşılığıdır.
birebir karşığılını bulacağız diye mail olarak dilimizde kalmasından korktuğum sözcük. birebir karşılığı posta olabilir ama iletiyi halk kabul ederse -ki yavaş yavaş ediyor- o zaman ileti olarak kalır. önemli olan halkın nasıl kabul ettiğidir.
e-posta: Bilgisayarlar veya bir ağ içindeki belli gönderim merkezleri arasında elektronik bilgi iletişimi, elmek.

http://www.tdk.gov.tr/TR/...kiSoz=posta&GeriDon=2

gördüğünüz üzere tdk'nın da "posta" olarak çevirdiği sözcük. e-posta anlamını karşılama üzere "elmek" sözcüğü de önerilmiştir.
"mâ'il" şekliyle;

degildim ben sana mâ'il sen ettin aklımı zâ'il
bana ta'n eyleyen gafil seni görgeç utanmaz mı

yönelmiş, ilgili, istekli anlamında.
apple'ın standart mail yazılımıdır. aynı microsoft outlook express gibi görev yapmakta, kullanılırlık hususunda elbette fark atmaktadır.

kurulum ve yapılandırma aşamaları az buçuk mac kullanmış biri için hemen kavranıp ileri düzeyde ayarlar yapılabilir. tek kusuru farklı yazılımız derdine en az microsoft kadar düşkün olmasından mütevellit, daha önce oe* kullanan kişiler için kendi bünyesinde bir converter bulundurmaması.

ancak entourage adlı diğer mail yazılımı sayesinde bu sorun da ortadan kaldırılabiliyor. ancak bu yazılım yine microsoft imzalı.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.