1. 1.
  telefonu (256) 646 19 80 olan kuşadası'nda mukim bir otelin adı. komilerinden iki tanesi de şaşıdır buranın. öte yandan: (bkz: magellan)
  1 ... dabaddah
 2. 2.
  dünyanın çevresini dolaşan ilk insan olarak bilinir.
  1 ... aura
 3. 3.
  Dünyanın çevresini dolaşan deniz yolunda ilk seferi tamamlayan ve bu yolu bulmasıyla dünya tarihine geçen Portekizli bir denizcidir.
  ... ghostboy
 4. 4.
  http://www.ankararestoran...ellan-ankuva-bilkent.html

  adresinde detaylı bilgileri olan Ankara'nın en iyi restoranlarından biri.
  -1 ... ankext
 5. 5.
  çoğu insanın "dünyayı dolanıpta dünyanın yuvarlak olduğunu ispatladı" şeklinde bir bilgiye sahip olduğu, zamanında ispanyolların yeni sömürgeler araştırılması için görevlendirdiği, gemideki tüm suçlular gibi kendisi de azılı bir suçludur. yolculuk esnasında gebermiştir. yolculuğu tamamlayan arkadaşı macellan diye takdim edilmiş ve bilim insanı ilan edilmiştir!
  ... aybekut
 6. 6.
  ferdinand macellan dünyanın etrafındaki turunu asla tamamlayamadı. 1521’de filipinler’de henüz turun yarısındayken öldürüldü. macellan 1511’de portekiz’den çıkıp hint okyanusu’nu geçerek önce uzakdoğu’yu ziyaret etti. zenci henry’yi 1511’de malezya’daki bir köle pazarında buldu ve onu geldiği yoldan lizbon’a götürdü. 1519’da çıkılan dünya turu girişimi de dahil olmak üzere bundan sonraki tüm yolculuklarında zenci henry, macellan’ın yanında gitti. bu yolculuk diğer yönden, yani atlas okyanusu’nu ve büyük okyanus’u geçerek gerçekleşti, bu yüzden 1521’de uzakdoğu’ya vardıklarında zenci henry dünyanın etrafını tam olarak dolaşmış olan ilk insan oldu. (kaynak: cahillikler kitabı)
  2 ... nesepalamutu
 7. 7.
  dünyanın düz olduğunu kanıtlayan kaşif.

  https://video.uludagsozluk.com/v/macellan-174015/

  ... gok kubbeye kadar yolu var
 8. 8.
  Bu adamın hikayesini konu alan bir savatage Albümü vardır. Çok kaliteli bir albümdür kendileri.

  "columbus and magellan and de gama
  Sailed upon the ocean
  In a world of ignorance
  With thoughts so primitive"

  macellan
  1 ... uludaggozluk