Sahip olduğum apple aletidir. Türkiye de henüz resmi satışı açıklanmamıştır
sağladığı görüntü kalitesi ile ekrana elini soksan orada duran şeyi alacakmışsın gibi bir his veren 2. el araba fiyatındaki bilgisayarın da gelişmişi bir şey.
geçen gün üstüne yanlışlıkla bastığım cihazım. garantiye girmiyormuş. sağlık olsun.
Dayımda bulunan alet kimseye elletmiyor.
sözlüğe gelip "bende bu bilgisayar var" diye başlık açtıran, "ben de alıcam, zaten ben coder olarak çalışıyorum", "bende yok ama dayımda falan var sülalenin maddi durumu fena değil", "bende de vardı ama üstüne bastım hiç de siklemedim 5 bin lira nedir ki?" minvalinde açıklamalar ile destek bulan, "görgüsüz turnusolu" işlevini de göstermiş bilgisayardır.

teknoloji çok ilerledi.
verilen paraya yazık denecek bir makinadır. ben mi boktan bi toshiba kullanıyorum.
6 saate yakın kesintisiz pil gücüne sahip cihaz. li-po teknolojili pillere sahiptir. kullanım süresinin biraz daha uzamasını bekliyoruz.
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
Gereksiz yere pahalı olan bilgisayar. Tamam çok iyi bilgisayar da bize göre değil.
19:00 saatlerinde zorlu center dan alınacak olan modeldir. air yerine seçilmesinin sebebi öncelikli olarak işlemci ve retina ekran, ikinci planda air a oranla daha rahat değişen hdd son olarak hdmi port'dur.

not: en önemlisi tabiki öğrenci indirimidir. eyy ist-üni bittin ama 10 yıldır arkamı kolluyorsun. aklına gelmesin kaydımı silmek.
--
kutudan çıktıktan sonra henüz şarj edilmemiş olmasına, yosemite ve sistem güncellemeleri yapılmış olmasına karşı halen 1 saatlik şarjı vardır...

(bkz: başarılı)*

edit: şaka maka tam zamanında almışım ben aldıktan sonra %20ye yakın zam gelmiş...

(bkz: vay anasını)
'gereksiz yere pahalı olan' denilecek bilgisayardır. şahsen masaüstü bilgisayarları severdim (hala öyle), dizüstü bilgisayarlar piyasaya çıkalı beri hiç ilgimi çekmemişlerdi. çabuk bozuluyorlardı, ekranları küçük, bataryası zayıf vs vs. üniversiteye başladığımla birlikte dizüstü bilgisayar gerekti. düşündüm taşındım, ve öğrencinin istediği; ince olmalıydı, kilosu hafif olmalı, şarjı bir kaç saat gitmeli çünkü okulda bazen piriz bulamıyorsun, sağlam olmalı (bir düşürmede bozulmamalı) ve uzun ömürlü olmalı (öğrenci olarak her yıl yeni laptop alamazsın). Yani gereken şey ultrabook'tu, saydığım bütün özellikleri bu ultrabook'lar taşır. çeşitli markalardan var. gittim baktım, hemen hemen hepsi apple macbook'tan ya daha pahalıydı, ya aynı fiyatti, ya da bir iki yüz euro daha ucuzdu. Tek avantaj hafızaları daha yüksekti.

Yalnız unuttuğum bir şey vardı; macbook'u iki yıl kullansan dahi, iki yıl sonra iki üç yüz euro daha ucuza neredeyse aynı fiyata ikinci el satabilirsin. değeri düşmüyor aletin, binevi altın alıyorsun. hemen hemen aynı fiyata bir windows'lu ultrabook aldığında, aynı gün değeri fiyat olarak yarı yarıya düşüyor. iki yıl kullandıktan sona ancak iki yüz euroya satarsın. Bir de retina ekranın güzelliği, windows'dan kurtulmak, macbook'un iphone ile olan yakın ilişkisi (telefonunda arandığında macbook açık olursa macbook'tan cevaplayabiliyorsun mesela), aletin kendi kalitesi, OS x'in rahatı, aletin dizayn güzelliği, klavyenin çok iyi olması ve aleti aldığında aslında bedavaya aldığını (geri satacağını var sayarsak); daha sayayım mi?

Ultrabook tarzı dizüstü bilgisayar aradığında, yani fiyatı zaten yüksek olan bilgisayarlara baktığında; Macbook Retina 13'inch 256 GB hafıza ve 8 GB ram hafızası olanı en uygunudur piyasada. iyiliğiniz için söylüyorum.
3 yıldır kullanıyorum. gayet memnunum. harika bir cihaz.

gereksiz pahalı diyen insanlar için,
3 yılda apple olmasa ben en az 4-5 cihaz değiştirecektim. şimdi tek bir cihazla 3 yıl geçirdim ve gayette memnunum. bir kere para ödüyorsun. yıllarca aynı performansla kullanabiliyorsun.
zenginin malının züğürdün çenesini yorması başlığı.
kullanan varsa bilgi atsın über bilgisayarı. almayı düşündüğüm bilgisayar.
intel core i5 işlemciye ve 128 gb ssd ye sahip 8 gm ramli modeli bugünlerde 4.500 tl ye satılan apple dizüstü bilgisayarı.
biraz ağır bulduğum ama olağanüstü bilgisayar.
şarjı yaklaşık 7-8 saat giden cihaz.