bugün

emekçi insanın aldığı para.

bu ülkede bir grup var sanırsın orospu çocukları emek ölçüyor.

şu şu kadar alıyor: ona o kadar para verilmez amk.

şuna şu kadar zam yapılmış: haram olsun o para onlara.

şunun maaşı şu kadar: 900 tl asgari ücret şerefsizler o aldığınız para haram olsun.

lan olm siz mal mısınız gerizekalı mısınız? şu birilerinin maaşına laf ettiğiniz kadar asgari ücrete laf etseniz belki ülkede bir şey değişirdi.
ele avuca gelmeyen, ekrandan görülüp - ekranda biten; günümüzde burjuvanın, proleter sınıfın emeğine karşılık verdiği sus pay.
biraz önce (15:00) hesabıma yattı uyarısından sonra faturalar, borçlar ve kredileri ödememle günlük bir ortalama sigara parası olarak bana kalan (15:45) para. ha diyeceksinizki madem o kadar harcaman var ödeyebiliyorsunda bidahaki aya ödersin. ama iş öyle değil. anlatayım de dinleyin.

maaş harcanan emeğin karşılığı olarak işverenin size ödediği kar miktarıdır.

işveren kişisi kazancın belirli bir bölümünü maaş olarak dağıtırken diğer bir bölümünüde kendisine kar olarak saklar. ancak bu karın asıl kaynağı da çalışanların emeğidir. 100 liralık bir kar varsa bunun asla tamamını maaş olarak dağıtmaz. 100 liranın yarısını maaş olarak dağıtmış olsa geri kalanında yarısını çeşitli giderlere harcasa 25 lira kendisine kalır. oysaki dağıtılması gereken miktar 75 lira olmalıdır ki emeğin karşılığı alınabilsin. bu da demek olurki asla maaş emeğin karşılığı değildir.

tüm bunları biten maaşımla yazıyorum ve bu sürecin parçası olmaktan kurtulamayacağımı bilerek saygılarımı sunuyorum.
1 ay önce isten ayrilmama ragmen yatacak olan şeydir. Hayır abi, istifa dilekcesini isleme koymayi unutmak nedir ya.
emeğin karşılığı olarak özel sektörde ay sonunda, kamu sektöründe ise işe başlamadan ödenen ücrettir.
en güzeli de alınan ilk gündür. her şeyi alırsınız. ama ay sonı geldi mi çok bok bir şey oluyor.
anadolu'da mayış şeklinde okunan kelime.

hayatınızda sadece size ait olan ve asla yerine koyamayacağınız şeyi satmanız karşılığında verilir.

(bkz: zaman)
görsel

(bkz: mayış)
3000 tl maaşı var.
Asgari ücret+agi+yemek+yol. Yalnız durun bir dakika yol olmayabilir. Aylık akbil 205 lira oldu nasıl olsa.
sayısal değeri ile gizliliği arasında pozitif korelasyon vardır.
hele ki bizim gibi devletin biricik vergi kaynağının bordro mahkumu kişiler olduğu düşünülürse, bu ufak ayrıntının ne kadar önemli olduğu görülecektir...
görsel
2020de Türkiyede 81 bin küsür olabilendir.
Budur aslında maaş zammı nedire yazmışımdır (bkz: https://www.cumhuriyet.co...maasina-zam-geldi-1775081).
Gözü uykuda ağzı bir parmak balda olanlara bu da maaştır diyorum hamdolsun (bkz: https://www.google.com/am...maasina-zam-geldi-1775081).
Yattığı gibi kalkandır.
Kendimi bildim bileli stajyerim ve stajyer maaşı alıyorum. Ona da şükür gerçi.
görsel

Şüphesiz ki az önce yatandır. Hayati seviyorum, evet.
bazı durumlarda başı sallayarak elde edilir.

(bkz: salla başı al maaşı)
Yetmiyor...
Yüzde yetmiş beş zam aldım arkadaşlar. Mutluyum. Hayatı seviyorum bugünlük.
3000 tl den 6000 e çıktıysa mutlu edemez etmemeli zaten. Bu ülkede En az 25 bin olmalı ki eh işte seviyesinde yaşayabilesin.
her ay bir sonraki ay iple çekilir,bu döngü ölene kadar devam eder.
Bu ay eksik yattı kalanı gelmedi AMK ay başı 2 maaş alcam ezmeye gidek.
yatan bir şeydir.