bugün

öldü de, set teknisyeni çekiyor sanki filmleri. bu ne lan böyle sıçma mı olur. yakışmadı meeenn.
6. his gibi bir başyapıtı sinemaya kazandıran biri nasıl olur da The Happening gibi bir facıaya imza atar hala anlam veremiyorum.

Neyse, ilgilenenler ve sevenler için D'R'da Shyamalan collection 5 film sadece 22 lira.

içindeki filmler: The Happening, the Village, Signs, Unbreakable, The Sixth Sense. Türkçe alt yazılı.

iyi bir koleksiyon iyi bir fiyata. Ambalajı da hiç fena değil.
M. Night Shyamalan'ın Hansel ve Gratel isimli çocuk hikayesinden etkilendiği eski tip bir gerilim filmi. Filmde bolca güleceğiniz sahne var, gerçekten de komik. Found footage mantığını güden film, sanki film içinde bir belgesel izlettiriyor bize. ispanyolların Rec filmi gibi ama orada komedi ögeleri yoktu. Hansel ve Gratel bayağı modifikasyona uğradığı için film o yolda ilerliyor diyemeyiz, ama iki çocuk karakteri aynı oradan uyarlanmış. Filmin en güzel tarafı finale kadar sürprizi bozmuyor oluşu... Yalnız öyle bir final var ki kopacaksınız gülmekten. Çok düşük bütçeli bir film ama insanı mutlu ediyor. Tüm film el kamerası ile çekilmiş, ara ara titriyor sahneler ama zaten filmin de amacı o. Yönetmen filme kendi yorumunu katmış. Oyunculuklar ise on numara. Film hikaye içinde hikaye anlatıyor ve o hikayelerin biri "La Llorona"ya benziyor. Aslında onu hatırlatan bazı imgeler var ama tam anlamıyla değil.
(d. 6 Ağustos 1970, Mahé, Pondicherry), BAFTA, Altın Küre ve Akademi Ödülü'ne aday gösterilmiş, Hint yönetmen, film yapımcısı, yazar ve aktör. Bu dünya ile öteki dünya arasında gidip gelen kahramanların korku ve gerilim öyküleriyle ünlenen M. Night Shyamalan, Alfred Hitchcock'un yeni nesil varisi olarak kabul edilmektedir. Milyonlarca dolarlık gişe başarıları elde ettiği Altıncı His, Köy ve işaretler filmlerinin yönetmenliğini yapmış, ayrıca yönettiği her filmin senaryosunu da kendisi yazıp, yapımcılığını üstlenmiştir. Ayrıca her filminde de kendisine ufak bir rol vermekte ve bu sayede her filminde görünmektedir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/M._Night_Shyamalan
(bkz: Altıncı his) çok erken bir zirve oldu, sonrasındaki her film için maalesef kriter kabul edildi. yönetmen, genel olarak bekleneni veremese de köy gibi filmleri gayet yerindeydi ama yine altıncı his'in gölgesinde kalıp gittiler. Signs ise çok güzel düşünülmüş ama çok kötü gerçekleştirilmiş bir denemeydi. Aralarda sudaki kız gibi rezaletleri ise hepimiz unutmak istiyoruz.

Hala umudum var ama. Gelecek kuşaklara bırakacağı Korku klasiği bir film çekecek.
hint kültüründeki kast sistemine körü körüne inanan insanlık düşmanı bir tip.

hatırlayalım unbreakable'da suçu çok ender bulunan hastalığı olan zenciye atıp doğuştan şanssız insanları yerden yere vurdu. köy'de suçu zavallı zihinsel engelli çocuğa attı. aradakileri izlemedim split'te de gene outcast kader kurbanı bir katili işliyor. evet psikologun acımasını hak eden acınası bir insan ama yönetmen gene olayı acıma yetimeye bağladı.
filmlerde ufak tefek roller alırmış.
işaretler filminde kadını arabayla ezen adam rolündeydi.
en kötü yönetmen değildir çünkü yönetmen bile değildir. düşük zekalı biri olduğunu o poz verdiği fotoğraflardan bile hissedebiliyorum.

bu kekonun filmlerine giden insanı hayatımdan çıkartırım o kadar kötü bir şey yani.
signs gibi muhteşem bir gerilim-bilim kurgu filmini, sixth sense'i falan çeken adam nasıl olur da bu kadar boktan başka filmler çekebilir yemin ediyorum aklım almıyor. ya o filmleri çeken bu herif değildi ya da şimdikileri çeken o değil. avatar'ı cast'la rezil ettiği yetmedi isim telaffuzlarıyla rezil etti, dövmelerin boktanlığıyla rezil etti, ateş yaratamayan ateş bükücülerle rezil etti, 6 (altı) kişiyle bi tane taşı fırlatan toprak bükücülerle rezil etti... adam sanki birilerine sinirlenmiş ve "alın amk" demiş ya düşündükçe deliriyorum. "avatar ank."