bugün

Orucun asıl amacının var olan insan nefsini köreltip,aç olan insaların durmundan anlayıp yardımda bulunabilme özelligimizi artırmak,müslümanlıgın şartlarını yerine getirmek,aslında yani orucu tutan zat-ı muhteremlerde oyle derler.fakat Günümüzde oruç reklam olmuş gitmiş.orucu tutan arkadaşlar ya uyarak geçirir.ya akşama kadar yemek muhbabetleri yaparak geçiçirir ya oruc tutmayanların dedıkodusunu yaparak geçirir.ve son olarak nefislerini köreltmey lüks iftar sofralarına geçerler.Nerde kaldı nefis nerde kaldı müslümanlık nerde kaldı heyyyy kimi uyutuyosun arkadşım?? ya amaca hizmet et yada benim dinimi kendine reklam etme uza..
ramazan başladığından beri protestolara neden olan iftar sofralarıdır.
oruç tutmanın, ramazan'ın ruhuna aykırı şekilci, gösteriş amaçlı sofralardır. hani birlik, beraberlik, mütevazilik? hani gösterişten uzaklık?
koca ramazan bitiyor bi şirketin köşebaşı restauranta verdiği iftar en lüksüydü. evde pilav köfte yemekten bıktım şerefsizim. neyse başka yemek yapmayı denemedim henüz ama yaparım herhalde. yemek olayı büyük iş vesselam. biz erkeklere göre kadınların işi zor.
şöyle ki fazla yemek haram. Sadece iftarda ve sahurda serbest. Fakiri falan çağırmak elbette güzel ama şart değil. Eleştirecek yer arıyorsunuz.
Keyif meselesidir. Isteyen zengin sofrada acar, isteyen bi corba bi hurmayla bitirir olayi.

Hayir sofrada 2 cesit fazla olunca musluman mi olunmuyor? Pastirmayi, sucugu da allah vermis, mercimegi, baklayi da.

Ne var bu kadar anlam yukleyecek? Imkani olan yesin, 3 gunluk dunya be abi...
Istisnasız bu sene de lüks otellerde ve lüks iftar menüleriyle fakirlerin halinden anlayacaklardır.
olmaması gereken sofra.

evi bilmem de dışarıda fix menü adı altında fahiş fiyatlara satılan yemeklere para vermek o orucun mantığını ortadan kaldırıyor. adam alıyor 100 lirayı sana yiyemeyeceğin kadar çok şey sunuyor. ama dediğim gibi yiyemiyorsun ki? sadece gözünü doyuruyorsun. amacın gözünü doyurmaksa kusura bakma yanlış bir ibadetin peşindesin.
saraylarda verilen israftan ibaret sofralardır. gözü aç olanın karnı tok olsa kaç yazar.
Alakasız bir zamanda acılan bir başlık. Ramazan geçti. Hayırlısıyla bir daha ki sene bu muhabbetler döner yine.
mülkün allahın olduğunu unutup, oruca sığınıp allahın mülkünde terbiyesizlik şımarıklık yapmaktır.
bazıları binlerce liralık kahcaltı ejder meyveli smoothi ile iftar yapıyor sarayda. orucun amaç ve mantığına aykırı ve de israftır.
Nedense lüks iffar sofraları denilince zihnimde muaviye ve oğlu yezid, emevi camisi, siyasal islam, saray, lüks, şatafat, akp ve akp çocukları sözcüklerini çağrıştırdı. Ne alakası var ki?

Yalan mı len onun bunun çocukları? 80 milyon insanın hakkını yiyiyorsunuz. Zehir zıkkım olsun, olacak da zaten. Pandemi var ama herkes evine çekilsin, devlet baba güçlüdür herkese bakar diyemiyorsunuz. Çünkü kasa boş, hazine tamtakır. Çünkü çaldınız, hırsızsınız. Kıyamet günü bu halktan çalıp biriktirdiğinız altınlar eritilip boğazınızdan akıtılacak. O günü bekleyin zira biz de beklemekteyiz...
Buna takanlar gözümde bildiğin ahmak.

Range rover a binen türbanlı eleştirisi kadar salakça bir eleştiri. Range rover a başı açık bir kadın bindiğinde sorun yok ama türbanlı binince duyar kanalları hemen aktif hale geliyor.

Aynı şekilde normal zamanda lüks tüketim yapan sekuler kesim için sorun yok ama ramazanda lüks iftar sofrasi sorun öyle mi ?

Hiçbiri yanlış değil. Lüks tüketim olmak zorunda.piyasayi, ekonomiyi canlı tutan şey aslında lüks tüketimdir. Zenginler lüks harcama yapmasa, 1 yıl içinde piyasa daha beter hale gelir. Zenginliğe, lüks harcamaya düşman olmak anca mağara adamlarının yapacağı bir iş.
Bı şey diyicem biri oruç tutuyo diye niye güzel yemekler yemesin? Her gün yediği şeyleri yiyor insanlar ne yapsınlar iftarı su ve hurmayla mı açsınlar derdiniz ne sizin?
"iftordo bonloro yorson nosol ocon holondon onlorson" ne yapalım kardeşim bı ay yemek yemiyelim mi ne mal mal sorular bunlar ya.
Ay stres oldum valla. Lütfen düşük zekalı insanlar benimle muhattap olmasın teşekkür ederim.
Hemen üstümde yazan kişi lüks iftar ne demek bilmiyor galiba embesil mi ne.
görsel
görsel

Çırağan Sarayı'nda iftar açmak isteyenler parasını önceden verirse kişi başı 2 bin 980, ödemeyi iftar akşamı yaparsa 3 bin 280 lira vermesi gerekiyor.

Ortalama üstü restoranlarda kişi başı 750 lira olan iftar menüleri otellerde bin 250 lira ve üzeri.

Siyer Vakfı Kurucusu Muhammed Emin Yıldırım: "Orucu bize emreden Bakara Suresi’nin 183. ayetidir. Ayetin sonunda 'Umulur ki takvaya erersiniz' der. Bunu ortadan kaldırdığınızda, oruçla Allah'ın bizde oluşturmak istediği asıl etkiyi kırdığınızda o zaman siz yanınıza kâr olarak sadece açlığı alırsınız."

umarız en azından bu ramazanda bu görüntüler ile zaten aç ve açıkta olan milleti tahrik etmezler.
güncel Önemli Başlıklar