bugün

şu an pek bir tadında olan balık.
ızgarasına tapılası balık. buğlaması o kadar da güzel değildir. yani güzeldir de ızgarası kadar güzel değildir. işini bilen ellerde daha da tatlanır, ballanır.
rakısız yenmeyendir. olta balığı olanı candır.
hem tatlı hem tuzlu suda türleri olan büyük bir familyanın en tanınan üyesi.
ülkemiz denizlerinin tüm kıyı şeritlerinde bulunan yerli bir balıktır, çok fazla göç yapmaz, yaklaşık 20cm den küçüğüne ispendek denir ki asıl levrekle aralarında lezzet anlamında çok fark vardır bu yüzden yenmesini tavsiye etmem, bununla birlikte pazarlarda levrek diye satılan balıkların %80 i esasen ispendektir, türkiye sularında sürüm halinde avlanan balıklar arasındaki en lezzetli üç balıktan biridir, genellikle olta ile avcılığı yapılmaktadır, levrek akıllı güçlü ve herşeyi yemeyen bir balıktır, bununla birlikte avlanılabileceği yem çeşidi de sınırlıdır, tavuk, canlı balık, fare yediği yemler arasındadır, bazı yörelerde amatör oltacılar sahte fare şeklinde yemleri levrek avlamak kullanmaktadırlar. avcılığı çok zevkli bir balıktır, oltacıya karşı direnmesi ve oltayı koparmasıyla meşhurdur.
nerelerde yüzerler, ne şartlarda yaşarlar bilmediğimdir. bildiğim tek şey: güzel yapılmış bir levrek tüm dünyaya bedeldir.
lezzetli bir balık türü. çupra balığının kardeşi. önce yumurtaya bulanıp daha sonra tuz dökülmüş un ile iyice karışırdıktan sonra kızgın yağda pişirirsek eğer tadından yemeye doyamazsınız.
bi balık.
Bir balık enfes balık harıka balık muhtesem balık en guzel balık super otesı balık yemeye doyamadıgım balık. Levrek guzeldır.
fırında daha lezzetli oluyor sanırım?
limonla iyi gittiğini düşündüğüm bir balık cinsi.

görsel
yakalanmış en büyük levrek
görsel
Buğlamasına aşık olduğum balık, bide kaşarlı olursa varya off.
Hem denizde hem ırmakta yaşar.
Izgarada yaşayamaz.
Lezzeti olur
kılçığı olmasa güzel balık aslında.
Izgarası beni benden alandır.

Ve kesinlikle rakı severim yanında..
denizde zaten çok önde bir balık. bellisimo yani. ancak tatlı suda sudak denilen çeşidi var. doğru pişirirseniz parmaklarınızla birlikte kafayı da yersiniz.
Büyük balıkları hiçbir zaman çok severek yiyemiyorum. Şifa olsun diye yiyorum genelde. Ama geçenlerde bir ıspanaklı levrek yedim tadı hala aklımda. Canım sebzeler ya her şeyi güzelleştiriyorlar.
deniz levreği ve yanında balığın göz yaşı sayılacak rakı güzel bir akşam yemeği seçeneğidir. defne yaprağıyla hoş bir aroma da verebilirsiniz. hazırlanışı çok kolaydır. tabıkı yanında mezeler olmazsa olmazıdır.