bugün

ahlakçı görüşlerini sergilediği makalelerine bayılıyorum. Okurken, neden herkes roman yazmaya kalkmamalı anlıyorsun. Bildiğin analitik yaklaşımla çözümleme yapıyor. ingiliz romancılarına karşı tutumu bu açıdan baya dikkate değer. amına koduklarım, sizin yazacağınız romanı sikeyim der gibi kritik yapıyor.. Ya ne güzel bir şey anlatıyordum kahve muhabbetine çevirdim mevzuyu. Bir yere bağlıycaktım, onu da unuttum böyle olunca.
dünya klasikleri içersinde saygı duyduğum, müthiş bir isim.
şu sözüne hayranım.
Sevdiğin insanları kaybetmeye alıştığın zaman, hayatı önemsememeye başlıyorsun.
Tüm muhteşem şeyler 2 şekilde başlar. Ya biri bir yolculuğa çıkar, ya da şehre bir yabancı gelir.
Kış ortasında evini terk edip de hasta düştükten sonra Astapovo'da bir tren istasyonunda 82 yaşında zatürreden ölmüştür.
Bunu diyen Müslüman olsaydı linç yerdi.
bildiğin dini hikayeler anlatan papaz.
ha güzel mi anlatıyor?
güzel anlatıyor ama bizde de bir sürü insan var bu tarz akıcı dini hikayeler anlatan.
onlar neden bu kadar değer görmemiş bilemem.
Kroyçer sonat adlı kitabının başında şu incil ayeti bulunan bilge yazar. Kadın erkek ilişkileri üzerine ilgi çekici bir kitap.
görsel
"Fakat ben size diyorum ki bir kadına şehvetle bakan her insan, o kadınla zina etmiş sayılır." Matta v. 28

(bkz: kroyçer sonat)

Edit: bizde ki dini hikayeler anlatan kişilerden farkı, tolstoy'un bu anlattıklarını yaşamış olması, 50 yaşlarında yaşadığı hayatın bomboş olduğunu görmesi ve eserlerinin felsefi derinlik barındırmasıdır. itiraflarım adlı eserinde yaşantısından ve bu anlattıklarımdan bahseder. Evet.
Çok sevdiğin ama geri döndüremeyeceğim kişiler, her hatırladığında seni tekrar tekrar terk eder.
без любви жить легче. Но без нее нет смысла - Sevgisiz yasamak mumkundur ama anlamsizdir..
Lev tolstoy
Torunuyla

görsel
Savaş ve barış, Anna karenina, itiraflarım gibi ölümsüz kitapların yazarı Rus yazar.
Dünya'daki en ilginç mezarların birinde yatmaktadır. Ne bir işaret, ne bir taş ne de bir yazı!
Mezarın çevresindeki ağaçları Tolstoy kendi elleri ile dikmiş. Ve ölünce sade bir şekilde buraya gömülmeyi vasiyet etmiş.

görsel
'Güzel bir gülüş, karanlık bir eve giren güneş ışığına benzer.'

Tolstoy
1854 yılında Kırım'da Rus-Osmanlı savaşına subay olarak katılmıştır.

Dedesi, Rusya'nın ilk istanbul büyükelçisidir. Kendisi bir müddet Türkçe eğitimleri almıştır ve 1854 yılında yaşanan savaşta esir düşen Türkler ile ilgilenmiştir.

Torun Tolstoy ise, bir ara Putin'in danışmanlığı yapmıştır.
Rus roman yazarı ve toplumların öğreticisidir.
Anna karenina gibi kitapların yazarı olan insanlar toplumun öğretmenleridir.
Bizler de onların öğrencileriyiz.
(bkz: dostoyevski)
Kendisini okumayı özlediğim doğrudur. Çok severim kendisini.
görsel

Sadece eserleriyle değil, hayatı ve fikirleriyle de bu dünyadan iz bırakarak giden Büyük Rus yazarı Lev Tolstoy kahvaltı yaparken, Kırım, 1901.
görsel

Lev Tolstoy, torunlarına hikaye anlatırken ,1909.
Bugün 192. Doğum günü olan Rus yazar.
Anna karenina'yı tanıdık onun sayesinde.

-mutlu aileler birbirine benzer, her mutsuz aileninse kendine özgü bir mutsuzluğu vardır.
"insanlık tarafından edinilebilecek yegane mutlak bilgi, yaşamın anlamsız olduğudur" şeklinde nihilist bir söze sahip yazar.
Kendisi çirkin olduğu için sakallarını uzatmıştır. Ve psikolojik buhranı hep hissettiren bir yazardır. Özellikle ölüm.
tolstoy'u eleştirmek?

götümün resmini çekip beni teşhir etmekle tehdit etmek gibi bir şey.

olm, tolstoy lan o; sen kimsin lan ezik!?
yıllar önce dini sorgulama dönemlerimdeyken “itiraflarım” kitabını okumuştum. kendisinin okuduğum ilk kitabıydı. kendi düşüncelerimin, sorgulamalarımın yüz yıl önce birisi tarafından yazıldığını görünce çok mutlu olmuştum. kendisi dünya ve rus edebiyatının önde gelen isimlerinden biridir. çok soylu olduğu da bilinir. ölmeden önce yaşamın bedende değil ruhta olduğunu dile getirmiştir. feyz alınacak, ders çıkarılacak onlarca sözleri vardır.
iyi kalpli ve dürüst insan. Bulamadığım cevapların çoğunu bulmama yardımcı olmuştur kendisi. Allah rahmet eylesin.
(bkz: savaş ve barış)

(bkz: anna karenina)

(bkz: diriliş)

büyükten küçüğe, kanımca en iyi romanlarıdır.
edebiyat dünyasındaki balonlardan yalnızca biri.

ünlü olduktan sonra zaten ne yazsan tutuyor aq.