bugün

entry'ler (1081)

öldürmeyip süründüren şeyler

evlattır, hele ki Türkiye insanı yaşam stilinde. Neredeyse 25 yaşına kadar anne baba çocuğunun karnını doyurur triplerini çeker bebek gibi bakar falan. Çok acıklı görünüyor burdan.

ay siyaset konuşmayın yaa

bu cümle kullanılmışsa orada siyaset konuşulamadığı için kullanılmıştır.

kurtlar vadisi

ebrunun ölmesine üzülmemiştim.reel life ta polatlar hep ebruları bulur zaten.

kendini ait olmadığın yerde hissetme zorunluluğu

her an her yerde hissettiğimdir.

çıkardığı her şarkısı tutan sanatçılar

fikret kızılok. hala tutuyor.

kızlardaki uzun boylu erkek merakı

kısa boylu erkeklerin küt parmaklarına ve patates kollarına tahammül edememekten kaynaklıdır.

evlenmemesi gereken insan modeli

benimdir. zaten kimse evlenmiyor.

günün şarkısı

https://www.youtube.com/watch?v=O3H6BMyg28k

başkanlık sistemi

başkanlık sistemi ; yasama yürütme ve yargı organlarını sert biçimde ayıran sistemdir. koalisyon gibi oluşumlara yer vermemesinden mütevellit istikrar açısından olumlu sistemdir. cumhurbaşkanı-başbakan ikiliğine yer vermediğinden ikiliğe bir oranda daha az yer verir bir parlamenter sisteme göre . fakat bunun ucu diktatörlüğe dokunur mu? her ne kadar diktatörlük(totaliter yahut otoriter) kuvvetlerin yürütmede birleşmesinden doğsa da , her ne kadar başkanlık sistemine en uzak sistem olarak tasnif edilse de başkanlık sistemindeki başkanın genişletilmiş yetkileri diktatörlüğe kapı aralayabilir.

bir devletin başkanı, o halkın iradesinin sonucudur. halk kendi ahlak yapısı, zihniyeti, ülküsü doğrultusunda tercih yapar. başkanlık sistemin de tıpkı parlamenter sistem,meclis hükumeti sistemi, yarı başkanlık sistemi(şu anki sistemimiz), diktatörlük sistemlerinde de olduğu gibi avantaj ve dezavantajları mevcut elbette. önemli olan bizim ülkemizde olumlu ve olumsuz taraflarını ne ölçüde yansıtacağı. bunun için sistemin özelliklerinin yanı sıra toplum yapısını, yönelimini, isteklerini irdelemek de gerekir. başkanlık sisteminin abd hükumetinde başarıyla uygulanması bu topraklarda da başarılı yahut başarısız uygulanmasıyla bağdaştırılmamalıdır. takdir edersiniz ki abd toplum yapısıyla türkiye toplum yapısı pek benzerlik göstermemekte.

darbe sonucu topluma dikte edilmiş ve günümüzde yürürlükte olan 1982 anayasasını da bu bağlamda es geçmemek gerekir. toplumun gelişimine ayak uyduramamış bu kazuistik anayasanın değiştirilmesi de toplumun acil ihtiyaçlarından. bu anayasanın kaderi de başkanlık sistemiyle değişebilir mi? bu soruları da göz önünde bulundurmak elbette referandumda iradesini yansıtacak her birey için görev.

hoşsohbet yazarlar veritabanı

evross dur. sohbetin hasını yapar.

kısa boylu kızlara tavsiyeler

1.90 lık filinta gibi adamları ziyan etmeyin gidin 1.70 lere aşık olun pls.
bir de pantolon giyip paçasını katlamayın bacak boyunuzu kısa gösteriyor zaten kısa gerçi.

hayatın boktan olduğu gerçeği

hiçbir gerçeğe değişmeyeceğim gerçektir. darbe almayan ya da aldığı darbelere karşı pollyanna cılık oynamayı savunma haline getirenlerin anlayamayacağı gerçektir. hayat boktandır ve yaşamak lağam çukurunda cirit atan farelerin yaptıklarından çok da farklı değil.
senelerce çalışır didinirsiniz iyi bir yerde olabilmek için. olursunuz da. belki çok fazla insanın hayalini kurup ulaşamadığı bir mesleğiniz ve kariyeriniz olur, kamu da özelde prestijiniz vardır. ama bu değildir istediğiniz yer ve derdinizi kimse anlamak istemez siz de anlatmamayı tercih edersiniz. onlar bindiğiniz araba giydiğiniz kıyafet varken sizi görmezler. siz sadece konuşuyormuş eğleniyormuş gibi yaparsınız.
çok seversiniz birini. o da çok sever sizi. kuantum fiziğinden felsefeye oradan kitaplara oradan sigaraya atlarsınız, daldan dala.. her çeşit sohbet imkanını yaşayabildiğiniz, ne dinine tutsak ne ideolojisine tutsak ne kafasında ördüğü duvarlara tutsak biri. derininize dokundurursunuz birini. o sizdir siz o'sunuzdur. sevdiğiniz imkansızdır..
hayat güzel olanı bok etmeye bayılır. ve biz birer fareyiz!

rodion romanovic raskolnikov

çok ciddi ve sağlam fikirler içeren kitaptır suç ve ceza. ağır felsefi bölümleri ve yazarın hayat görüşlerini ifade eden kısımlar mevcuttur. kitabı anlayamayanlar için basit bir polisiye kurgusu olarak anlaşılabilir ki bu kısım 50. sayfalarda son bulur. bir çoğu da buradan bir 20- 30 sayfa sonra bırakır zaten kitabı 500 sayfa derin düşüncelerle donatılmıştır. bırakanlara bir daha başlamalarını tavsiye ederim.
rodion ise gelmiş geçmiş en karizmatik kitap karakteridir. net!

yerli film önerileri

nuri bilge ceylan-bir zamanlar anadolu da.

hal hal diye şarkı yapıp milyonları cukkalamak

kesinlikle katıldığım önermedir. buna yeni nesil cuppa cuppa da eklenebilir.

gecenin şarkısı

suavi-hasret türküsü

http://www.youtube.com/watch?v=1XDOrJ4PlGg

sözlük yazarlarının itirafları

birini sevdim o da gitti.

neden sözlük yazarıyız

aptalların dünyasını daha yakından incelemek için.

marco deyince polo diyen kız

pablo deyince eskobar diyen kızdır.

ahmet kaya şarkılarında geçen güzel sözler

oysa ben bu gece yüreğim elimde sana bir sırrımı söyleyecektim.