1. 1.
  bir hans vardı, almıştı elke yi yanına, almanya'dan kalkıp doğruca fatma diye bir kızın yanına geliyorlardı...sonra bunlar yeni arkadaşlar falan ediniyorlardı, okula başlıyorlardı türkiye'de. şarkı falan da öğretiyorlardı, bruder martin mi ne, öyle bir şey vardı...ama ben tüm altıncı sınıf boyunca wiedersehen i ya da hausaufgaben i doğru yazmaya çalışmaktan başka bir şey yapamamıştım. (ein zwei ein papagei, drei vier eine klavier, fünf sechst eine hex, sieben acht gute nacht! neun zehn auf "wiedersehen") aaa....hatırlıyormuşum.*
  6 ... gothic evil
 2. 2.
  ıch habe zwei stunden mathe am montag. "pazartesi günü iki saat matematik dersim var." *
  2 ... denizci cakabey
 3. 3.
  lern mit uns bizimle öğren demektir. zaten yabancı dil türklerin yazdığı kitapla öğrenilmez yabancı kaynağa başvurmak daha mantıklıdır.
  ... allythevelly
 4. 4.
  bruder martin, bruder martin
  schlaufs du noch, schlaufs du noch
  hörst du nicht die glocken, hörst du nicht die glocken
  bim bam bum, bim bam bum
  2 ... kevin
 5. 5.
  ona güvenerek üniversitede almanca dersi aldığım*, ama hiçbişey öğretmediği için herşeyi yeniden öğrendiğim saçma salak kitabımsı.
  3 ... mystery
 6. 6.
  koko isimli papağanıyla efsane olmuş kitaplardır bunlar. Bir ünitede de bizim nasreddin hoca ile kendilerinden bir eleman konuşuyorlardı, öyle kalmış aklımda.
  ... paradigma
 7. 7.
  koko adlı papagay(evet papagai), bu kitabın her sayfasında farklı renklerde çıkardı. ayrıca bir papağana bile bıyık çizebilmeme olanak sağlayan milli eğitim bakanlığı büyüklerime de selam ederim.

  ayrıca vaktinde iki alman kıza "ich liebe am kiosk"(anlamını halen bilmiyorum ama güldülerdi buna) dememe sebep olmuş ve beni sempati yuvası haline getirmiş kitaptır.

  edit: anlamını öğrendim efendim, ich liebe am kiosk diyerek "büfede seviyorum" demişim. güler tabi kızlar. e be milli eğitim, bize almanca o kadar kelime varken öğrete öğrete büfe'yi mi öğrettin? öpüyorum milli eğitim.
  2 ... martin edilen
 8. 8.
  (bkz: hep beraber)
  1 ... bl
 9. 9.
  wir haben von dem vater gesiehen
  ... yamuq
 10. 10.
  lisede okuduğum almanca kitatıbı. 4 sene okumama rağmen neredeyse hiçbir şey aklımda kalmamıştır. renklerde hep kayma vardır. hans adından nefret etmemi sağmalıştır. ek olarak almanyaya giden türklerin de bazı maceralarını anlatır , türk dedeyle türk torunu aralarında almanca konuşur bazı bölümlerinde.
  ... korncu21