bugün

bir Bacak egzersizi.

Hareket için özel tasarlanmış alete oturulur, ayaklar levha benzeri yere yerleştirilir, ağırlık dizlerin olabildiğince aşağı indirilir ve yukarı doğru itilir, tekrar edilir.
çok dikkatli olmak lazım bu harekette, yoksa menisküs olmak işten bile değildir.
çok büyük ağırlıklarla çalışılınca kusma tehlikesi vardır.
mide doluysa yedikleri ağzına gelir insanın.
arka bacak ve popo sıkılaştırmasında etkili bir alet.
Hafif ağırlıkla çalışınca ise yaramayan; yüksek ağırlıkla çalışınca(özellikle de squat tan sonra) bünyenin am*na koyan, mide bulandırıcı ve baş dondurucu illet bir bacak hareketi. Ayrıca Çok fena basınç yapar.
300 kilodan fazla girdiğinizde, ertesi gün emekleyerek gezmenizi sağlayan faydalı bir harekettir.
her kadının yapması gerekendir. cılız ya da tombalak bacak istemiyoruz.
bir abimin gözlerimin önünde yarım tondan daha fazla bastığı hareket. 20'lik ağırlıklara yer kalmayınca ağırlıkların üstüne 65 kiloluk bir arkadaşı oturtmuştu. tamı tamına 565 kilogram basmıştı herifin bacakları.
(bkz: insan gerçekten hayret ediyor)
kendinizi lord sandığınız alet. çünkü görüp görebileceğiniz en ağır kiloları bu harekette girebilirsiniz. 200 kilo girebiliyorum mesela. ha çok mu? benimi için evet, ama 1 ton giren var, varın siz düşünün. tabi adam mr.olympia yani normaldir.
kilonuzun 1.5 - 2 katı ağırlıkla çalışmanız tavsiye olunur.
kilonuzun en az 2 katı ile başlamalısınız. kendi programımda;

12 defa 150 kilo
10 defa 160 kilo
8 defa 170 kilo
6 defa 180 kilo

yapardım. tabi sonrasında üstüne +10 koymaya başlamıştım ama bu şekilde tavsiye ederim.
aklıma salondaki tevfik abimi getirir.

70 kilo adam 450 kilonun altına giriyordu arkadaş hala düşünürüm ulan nasıl olur diye.
bugün bacakları bırakıyorduk bu zamazingoda. bacaklarım münasip yerime girecekti o derece tehlikeli bir andı.
Tüm setler bitince bacakta bir titreme, halsizlik yaratan hareket. Yeminle yürürken bacaklarım titriyo.
her kadının yapması gereken.
Fazla kilolarimdan dolayi, 2 ay boyunca full body calistim. Her gittigimde Leg press yaptim. Bıngıl bıngıl sallanan bacaklarım şekile girmeye başladı. Daha estetik bir görüntü olmaya başladı. Kalçalarım küçüldü ve şekle girdi, biraz daha yukarı kalkık gibi duruyor şu an. Hoca, programı günlere böldüğü için bacak hareketlerine leg press’i dahil etmesede ben yapıyorum.
90 kilo asamların 600 kilo kaldırabildiği hareket. Boş.
Daha güvenli olsa da asla squatla kıyaslama gafletine düşülmemesi gereken bacak egzersizi.

Zahmeti azdır. Yaz aylarında veya yorgun hissederken tercih nedeni olabilir.