gözlük yada lensten kurtulmak isteyenlerin en sık başvurduğu yöntem.
kör olma riskinin kesinlikle olmadığından bahsediliyor.

tabi iyice araştırılıp uzman ellerce yapılması gerekiyormuş.

ama gözlüklü göz doktorlarının neden bu ameliyatı yaptırmadığı konusunda bi fikri olan varsa paylaşsın bizimle.
gidilen pahalı bir göz doktorunun direk önerdiği ameliyattır. hiç aklınızda yokken aklınıza sokar.
astigmatı fazla olanlarda istenilen sonucu vermeyebilir. ama genelde memnun kalınan ameliyattır. doktor seçimi önemlidir.
çoğu göz doktorunun bu kadar güvenilirliğinden bahsedip hala gözlükle dolaştığını görünce düşünülmesi gerektiğini anımsatan operasyon.
içten içe lan olup kurtuliyim dediğim, ardından korkup lan ya sakata gelirsek diye düşündüğüm olaydır. göz bu sonuçta kolay değil. ama şunu söliyim 10 dklık ameliyatı 2 senedir araştırıyorum oda ayrı bir ironi.
Yaklaşık 20 yıldır miyopdan dolayı gözlüklüyüm.

Dayım, göz doktorudur Adana da bir lazer göz merkezinin ortağı olur. Bir kaç kere kendisine lazer göz ameliyatı olsam mı falan gibilerden nabız yokladım. Ama kendisi hiç yanaşmadı sonuçta ameliyat olduğu her ameliyat gibi de bu ameliyatın da tehlikesi olabileceğinden bahsetti. Bende napim vazgeçtim zaten gözlüksüz kendimi düşünemiyordum.

Sonuç olarak lazerle göz ameliyatı adı üzerinde ameliyatdır.
4 yıl önce, cumartesi günü 5 dk'da olup gözlükten kurtulduğum ameliyat. pazar günü 20+20=40 km. boyunca arabayı kendim kullanarak kontrole gittim, döndüm. pazartesi günü işbaşı yaptım ve 9 saatlik monitör karşısındaki mesaime başladım. çok şükür hiç bir sıkıntım yok ve de iyi ki olmuşum *.
birbuçuk yıl önce olup şimdiye kadar bir sıkıntı çekmedğim ameliyattır. sürekli bilgisayar başında çalışmak bir süre sonra dinlendirici kullanmayı gerektirebiliyormuş yalnız.
Son durak 5 filminden sonra herkesin yaptırmadan önce bir kez daha düşüneceği operasyon.
başarılı sonuç vermesi için göz hastalığının tamamen durması gerekmektedir. miyop, hipermetrop ve bldiğim kadarı ile astigmatta belirli bir seviyeye geldikten sonra durur, sabit kalır, işte bu evrede olunacak bir lazerli ameliyat sizi göz kusurunuzdan kurtarır. erken davranıp hastalığın henüz gelişim evresinde ameliyatı olduğunuz taktirde bir müddet sonra göz hastalığınız en ufak dereceden başlayarak tekrar nükseder. bu olay-nüksetme- tabi en az 1-2 yılı bulur.
bir karadenizli er ile yapılan ameliyat.
ben böyle anladım , evet .
*
işleme ilk önce 4 kez her göz başına damla damlatıyorlar ve hastaya 2 tane hap veriyorlar.. hasta zombi gibi gözünü bile kırpamaz hale geliyor.. hastayı yatırıyorlar hızlı bir şekilde gözüne kağıt kapatıp 10 dk da gözünü lazer ile çiziyorlar ve eve gönderiyorlar... acımıyor hiç . /.
incelemek isterseniz: http://www.dailymotion.co...azerle-goz-ameliyaty_tech
ameliyattır. hiç de öyle çizdirdim bitti muhabbetine gelemez, uzun süre dikkat ve ilgi gerekir. ben yıllardır araştırdığım ameliyatı ancak bu ay yaptırdım. tabii ki netten bir çok insanın yazdıklarını okuyup fikir de aldım. umarım bu da bir işe yarar.
ameliyattan önce eğer lens kullanıyorsanız iki hafta süreyle lens kullanımına ara veriyorsunuz. ameliyat öncesi yapılacak olan kornea kalınlığı testini lens kullanımı etkiliyor. bu nedenle bu iki haftalık ara.
iki hafta sonunda doktor sizi tetkikler için alıyor. kafanızı tas gibi bir şeye sokuyor. tasın ışığını açtığında saw'ın gözleri gibi olduğunu görünce ufaktan tırsıyorsunuz. bu tetkik boyunca gözlerinizi iyice açmalısınız. gözlerden şapur şupur yaşlar akar, doğaldır. sonra kalem gibi bir aleti göze değdirip çekiyor. bu sırada kalemin bağlı olduğu cihazdan altın bulmuş gibi bibip bibip diye ses geliyor. ardından göze bir damla damlatılıyor, göz bebekleriniz öyle büyüyor ki neredeyse göz renginizi göremiyorsunuz. son bir ölçüm daha yapılıyor ve doktor anlatmaya başlıyor. işte asıl önemli olan nokta burası. doktor. doktorunuzdan emin değilseniz asla yaptırmayın! doktor konuşurken aklınıza ne takılıyorsa sorun. o bininci gözü ameliyat etmenin verdiği rahatlığa sahip olabilir ama sizin bir gözünüzün endişesini yaşamanız normal. bunu anlayışla karşılayabilecek bir doktor bulun. mutlaka daha önce o doktorun ameliyat yaptığı hastalarıyla görüşün. bu kişilerin bir beyne sahip olmasına dikkat edin. zira benim bulduğum bir eleman ameliyattan sonra gece kulubüne gitmiş. bu adamın vereceği hiçbir bilgiyi dinlemeden ve ayaklarınız kıçınıza vura vura kaçın.
ameliyat günü güneş gözlüğünüzü ve bir yakınınızı alıp hastaneye gidin. tek ihtiyacınız olan şey cesaret. ameliyat sırasında gelen yanık kokusuna, görüntünün gideceği birkaç saniyeye hazır olun. ameliyat sonunda allah'ım acaba görüyor muyum yareppim deyip salak gibi ameliyathane ışıklarına odaklanmayın*. o an gözler çok hassas oluyor çünkü.
güneş gözlüğünüzü takıp damlalarınızı alın ve eve dönün. buradan sonrası kişiden kişiye değişiyor. ben ilk 1-2 saat hafif ağrı çektim. ağrı kesici almadan atlattım. ne yanma, ne batma, ne sulanma hissetmedim. bir hafta gözünü açamayan da var tabi.
ilk gün göze dokunmak, yüz yıkamak yasak. ben üç gün su değdirmedim gözlerime. bir hafta boyunca göze asla köpük değdirmiyorsunuz. ben deniz gözlüğü ile duş aldım. bir ay gözleri kaşımak ovuşturmak yok. yüzümü yıkamak haricinde dokunmuyorum bile. biraz psikopatlık yapmış olabilirim ama şu an çatır çatır hd görüşe sahibim*.
sonuç olarak doktor olayın kilit noktası. ayrıca iki çipil gözünüze de minimum 1ay bebek gibi bakacaksınız.

hemcinslerim için edit: 1ay boyunca makyaj yapmak yasak! buna psikolojik olarak kendinizi hazırlayın. evlat acısı gibi koyuyor adama.
eski işim icabı bir çok göz doktoru ile çalışıyordum. ve bu doktorlar mesleklerinin elit grubu olarak biliniyordu. Hiç birisi önermedi ama hiç birisi. zaten kendileri de gözlük kullanıyorlardı.
bu ameliyatı yaptırana ; '' peki bu operasyonu yapan doktor gözlüklü müydü ? '' diye sormak gerekir.

genelde bu operasyonları yapan doktorlar ne hikmetse bu yöntemden kaçıyorlardır.
henüz sonuçları tam olarak belli olmayan ameliyat türü. yaptıran çok kişi var fakat teknoloji olarak yeni olduğu için bu yaptıranların yaşlanması bekleniyor sanırım. yaşlılıkla birlikte görmede bozukluk olacak ve daha sonrasında tamamen görme kaybı olacak diye şüpheleri var sanırım doktorların. kimse de tavsiye etmez.
2 sene once yaptiracakken kiyisindan dondum. ameliyat gunune bir hafta kala vazgectim. simdi gozlugumu daha cok seviyorum nedense. eskiden lens kullanmayi gozluk takmaya tercih ederdim. sonucta bu goz ve gercekten ince eleyip sık dokumak gerek bu tur ameliyatlarda. teknolojisi daha yeni. belki bir 10 yil sonra tekrar dusunebilirim lazerle goz ameliyatini ama su an icin artik dusunmuyorum. ne bilim boyle cok yuksek dereceli gozluk kullanmiyorsaniz yaptirmayin bence. zaten gecen final destination 5'i izledim. kizin gozleri iyi cizildi yani. daha bir tirstim simdi hic dusunmuyorum!

ve daha once de yazildigi gibi. gozlerinizi muayene eden doktor bile gozluk kullaniyorken hala, gerek yok bu ameliyata. sorunca siz neden yaptirmadiniz diye, sey ben ne bilim yillar gecti alistim gozluge diyorlar ama yalan. o sebepten gozluklerinizle barisin. gozluk guzelliginizi yakisikliliginizi bozmaz. soyle siyah cerceveliler bu sene pek moda mesela.
uzun araştırmalar sonucu, 5 ay önce olduğum ameliyattır. ilk ve en önemli aşaması, tecrübeli bir doktor ve kullanılan tıbbi techizatın son teknolojiye sahip olmasıdır. daha sonra, kornea kalınlığı, gözün topografik haritasının çekilmesi, gözyaşı kuruluk testi gibi bi çok ölçümden sonra, doktorunuz ameliyat olup- olamayacağınıza karar verir. klasik ve kartal gözü denen çesitleri mevcut. ben, kartal gözünü(wavefront)tercih ettim. tercih sebebim ise, kesinlikle hiç bir risk taşımamasıymış. Yani adamlar, -yüzde yüz- herhangi bir aksilik olmayacağına dair garanti veriyorlar. ama dezavantajı da, daha geç iyileşmesiymiş. tam olarak gözün istenilen görüş açısına sahip olması 6 ayı buluyor. bunun sebebi, ameliyatta lazerle yakılarak yok edilen epital dokunun, yavaş yavaş, yeniden oluşarak kendini yenilemesiymış. fiyatı diğer lazer göz ameliyatlarına göre daha yüksek. tabi gözdür, önemlidir, hiç risk olmasın diyenler, wavefrontu tercih ediyorlar. neyse efendim, yaklaşık 15 dakika sürüyor ameliyat. ameliyatta yapmanız gereken en önemli şey, gözünüzü hiç bir şekilde oynatmamak. ben bu konuda epey sorun yaşamıştım. bir de ameliyatı düşünenler için tavsiyem , yaz ayı olsa bile, en azından, uzun kollu ince bir hırka giysinler, kısa kollu falan girmesinler ameliyata. bilindiği üzere ameliyathaneler zaten soğuk ortamlar, eğer kısa yollu falan giderseniz üşüyebilirsiniz. üşüme refleksiyle ben gözümü daha çok oynatmıştım ki, bu da tehlikeli sonuçlar doğurabilecek bi davranış olmuştu. ameliyat sırasında, gözleriniz hafif yanar gibi olur, sürekli yaşlar akar vs. ameliyattan sonra ise, bi kaç gün güneş gözlüğü kullanmak zorundasınız. sigara dumanına maruz kalmamakta gerekiyor. iyileşme sürecinde, doktorun verdiği damlaları kullanmak çok önemli. sanırsam ben 1 hafta sonra anca kendime gelebildim. yanı, öyle 10 dakika sonra normal hayata dönüyosun falan söylemleri tamamen hikaye. diğerlerini bilemem de, en azından wavefront için durum böyle. sonuç olarak evet gözlük takmaktan kurtuldum, ama öyle kartal gözü gibi keskin gören gözlerim de olmadı. bunu doktoruma söylediğimde, zaten amaç gözlük kullanmamak dedi, yani kartal gözü falan yalan... yüksek derece miyoplara tavsiye ederim ama, -2 nin altındaki miyopilerde bu ameliyatı yaptırmak çok mantıklı değil gibi...
ıkı yıl once oldugum amelıyattır.15 dk da amelıyat bıter hıcbır acı hıssetmezsınız sadece lazerle gozu cızerken burnunuza yanık kokusu gelır o kadar asıl ıs amelıyattan sonradır.gozlerınızı belırlı bır sure acamazsınız yuzunuze su degmemesı gerekır felan fılan ve bırde verılen damlaları amelıyattan hemen sonra kullanmazsanız gozunuzdekı yanma acısını emın olun tatmak ıstemezsınız.
randıman vermeyen ameliyatlardır,* göz doktorlarının gözlüklü olması da tesadüf olmamalı.
ameliyatın fiyatını duyunca vazgeçtiğim operasyondur.Ayrıca halk arasında "neden doktorlar gözlük kullanıyor peki" dedirten göz ameliyatı şeklidir.
''ameliyattan sonra, eski göz numaralarında dönüş olduğu'' yönündeki bilgiler tamamen yanlıştır. bu ancak, yanlış yapılan ameliyatlarda söz konusu olabilir.
detaylar için,

http://www.uzmantv.com/ex...asi-zamanla-geri-gelir-mi
hiç bir risk taşımayan, başarı garantisi verilebilen bir lazerle tedavi yöntemi diye bir şey yoktur. yapılan işlem, korneanızın lazerle yakılarak, kırma gücünün istenilen seviyelere getirilmesi işlemidir. yani daha basit bir söylemle korneanıza gözlüğünüzdeki camın şeklini yakarak verme işlemi. bu ameliyatın ardından en olası sonuçlar aşırı ışık hassasiyeti, gözün allerjiye daha yatkın bir hale gelmesi, göz kuruluğu falan filan...

ameliyat olduktan sonra normal ev ortamında bile güneş gözlüğü takmak zorunda kalan yığınla müşterim oldu. birlikte çalıştığımız bir göz doktoru "risk milyonda bir bile olsa, göz bunun için feda edilebilecek bir organ mı" demişti. sanırım bundan daha doğru bir yaklaşım olamaz.

lazer yapan doktorlardan hiçbiri bu operasyonu kendinde denemez. ben yaptırdım diyen ve gözlük kullanmayanlar ya hiç refraksiyon kusuru olmayanlar ya da lens kullananlardır inanmayın. türkiyede bu operasyonu yaptıran tek doktor var. o da bu işi türkiyeye getiren kişi. bir nevi karadenizde çay içen bakanların kahramanlığı yani...

bursada geçici bir süre çalışmıştım. orda maddi gücü gayet yerinde olan, en az ayda bir kez bizim mağazaya gelip sağlam paralar ödeyerek gözlük kullanan bir müşterimiz vardı. numaraları 2-2.5 civarında miyop ve küçük astigmat şeklindeydi. daha sonra gözlük kullanmaktan sıkıldığı için gidip, dünyanın parasını ödeyerek, bursanın en tanınmış doktorlarından birine lazer yaptırdı. sonuçta gözleri günlerce bandajlı kaldı. biz iki ay gibi bir süre kendisine haftada bir yeni numaralarında gözlükler yaptık. doktorun bu "tedavisinin" ardından numaraları 4-4.5 derece hipermetrop seviyelerine kadar zor indi. -ki bilenler bilir, miyop gözlükler hipermetroplara oranla çok daha hafif ve estetik olur. sonuçta kadıncağız bi bakıma sağlam olan gözlerini bile kaybedip eskiye oranla çok daha sıkıntılı bir duruma geldi.

12 yıldır gözlükçülük yapan biri olarak tek tavsiyem, 7 numara ve üstü miyop, 5 numara ve üstü hipermetropsanız, ve astigmatınız 2nin altındaysa operasyon riski tartışılabilir. bunun dışında yapılan tüm ameliyatlar şuna benziyor: elinizin üzerinde ya da cildinizi herhangi bir yerinde ufacık bir ben var diye, o bölgedeki deriyi tamamen aldırıp, yerine gelen deride ben olmamasını ummak.

edit: uzun oldu ama özet geçemem. ilgileniyorsanız okuyun.
uzun vade nedir bilmiyorum ama nerdeyse 20 yıldır uygulanıyor.
Şiddetle tavsiye ederim.2 gün önce yaptırdım.Görmek harika birşeymiş.