bugün

lazerle göz ameliyatı

uzun araştırmalar sonucu, 5 ay önce olduğum ameliyattır. ilk ve en önemli aşaması, tecrübeli bir doktor ve kullanılan tıbbi techizatın son teknolojiye sahip olmasıdır. daha sonra, kornea kalınlığı, gözün topografik haritasının çekilmesi, gözyaşı kuruluk testi gibi bi çok ölçümden sonra, doktorunuz ameliyat olup- olamayacağınıza karar verir. klasik ve kartal gözü denen çesitleri mevcut. ben, kartal gözünü(wavefront)tercih ettim. tercih sebebim ise, kesinlikle hiç bir risk taşımamasıymış. Yani adamlar, -yüzde yüz- herhangi bir aksilik olmayacağına dair garanti veriyorlar. ama dezavantajı da, daha geç iyileşmesiymiş. tam olarak gözün istenilen görüş açısına sahip olması 6 ayı buluyor. bunun sebebi, ameliyatta lazerle yakılarak yok edilen epital dokunun, yavaş yavaş, yeniden oluşarak kendini yenilemesiymış. fiyatı diğer lazer göz ameliyatlarına göre daha yüksek. tabi gözdür, önemlidir, hiç risk olmasın diyenler, wavefrontu tercih ediyorlar. neyse efendim, yaklaşık 15 dakika sürüyor ameliyat. ameliyatta yapmanız gereken en önemli şey, gözünüzü hiç bir şekilde oynatmamak. ben bu konuda epey sorun yaşamıştım. bir de ameliyatı düşünenler için tavsiyem , yaz ayı olsa bile, en azından, uzun kollu ince bir hırka giysinler, kısa kollu falan girmesinler ameliyata. bilindiği üzere ameliyathaneler zaten soğuk ortamlar, eğer kısa yollu falan giderseniz üşüyebilirsiniz. üşüme refleksiyle ben gözümü daha çok oynatmıştım ki, bu da tehlikeli sonuçlar doğurabilecek bi davranış olmuştu. ameliyat sırasında, gözleriniz hafif yanar gibi olur, sürekli yaşlar akar vs. ameliyattan sonra ise, bi kaç gün güneş gözlüğü kullanmak zorundasınız. sigara dumanına maruz kalmamakta gerekiyor. iyileşme sürecinde, doktorun verdiği damlaları kullanmak çok önemli. sanırsam ben 1 hafta sonra anca kendime gelebildim. yanı, öyle 10 dakika sonra normal hayata dönüyosun falan söylemleri tamamen hikaye. diğerlerini bilemem de, en azından wavefront için durum böyle. sonuç olarak evet gözlük takmaktan kurtuldum, ama öyle kartal gözü gibi keskin gören gözlerim de olmadı. bunu doktoruma söylediğimde, zaten amaç gözlük kullanmamak dedi, yani kartal gözü falan yalan... yüksek derece miyoplara tavsiye ederim ama, -2 nin altındaki miyopilerde bu ameliyatı yaptırmak çok mantıklı değil gibi...