bugün

yıllardır üvey evlat gibi fıkralarla aşağılanmalarına, yokluğu görmelerine, belkide ülkenin en az yatırım yapılan bölgesinde olmalarına rağmen isyan etmeyip bilakis devletine ve milletine canı gönülden bağlanmış halktır. ha birde kürtlerle kıyaslayanlar vardı, keşke kürtler biraz benzese lazlara.(not= laz değilim olsam gurur duyarım)
maç bittikten sonra kendi takımını kupadan eleyen takımın avrupa' da ki mağlubiyetlerinin videosunu paylaşan insanlara "laz" denir. *
asla "muti" olamayacak insan!
*muti: itaat eden
benim de mensubu olduğum kafkas ırkı. genel kanının aksine tüm doğu karadenizde değil,doğu karadenizde rize'nin pazar ilçesi ile artvin'in borçka ilçeleri arasında yaşarlar. kendilerine ait bir dilleri vardır. gideceğum, geleceğum gibi kelimeler lazca değil doğu karadeniz şivesidir. çalışkan insanlardır, çok zor coğrafi şartlarda tarım yaparlar, evlerini kendi arazilerine ve diğer evlerden uzakta yaparlar. 94 rus harbi sırasında doğu karadenizden batı karadeniz ve marmara tarafına göç etmiş çok sayıda laz vardır. özellikle, yalova,sakarya ve akçakoca civarlarında yaşarlar. lazlarda kadın her zaman erkekten önce gelir. örnek verecek olursak lazcada ev kelimesi kadın kelimesinden türemiştir. kadın:oxorca, ev: oxori

not:sözlük faşistlerinin bir ırkı aşağılamak için sıçım sıçım sıçmalarını okudum üzüldüm. ...şifa versin
çalışkan, vatansever, şerefli yurdum insanıdır...
(bkz: onucuncuhavari)
boşnak, arnavut, çerkes, kürt gibi yurdum insanıdır. genelde iyidirler.
akraba olmak zorunda kaldığım aşırı paracı insanlar topluluğu.. üremeyi çok seven ve daima birbiri ile görüşen, aralarına başkalarını almayan keşke onlara karışmasaydım dedirten Türk halkı..çok farklı olduklarını aralarına girince anca anlarsınız..daha doğrusu bir lazı en iyi başka bir laz anlar..zaten onların anlaşılmak gibi bir dertleri de yok kafalarının dikine gittikleri için..arkadaş olun dost olun ama akraba asla..
kafkas tatarları ilede akrabalığı bulunan ırk. rize ve artvinde çok bulunur. lazlar sarışın,mavi gözlü değillerdir. mohti lazlar rusya savaşından kaçıp osmanlıya sığınmışlardır. ve karadeniz artvin bölgesinde yaşamaya başlamışlardır. lazlar sevimli,sıcak kanlı,çalışkan,saf,dürüst,çok konuşan,çabuk sinirlenen aynı zamanda da çabuk sakinleşen,çay ve balık hastası insanlardır.

edit: silaha bayılırlar. osmanlıda silah işlemelerini yapanların yüzde doksanı lazdır. lazoğlu ahmet bunlara bir örnektir.

ayrıyetten kan davası çok yaygındır. şahsen dedem kan davası yüzünden ölmüştür.

bir mezarlığa gidin ve bir laza sorun " şu kişi neden öldü" cevabı " furdi furdi furuldi " her şeyi anlatıyor heralde.
karadenizin bazı yerlerinde bulunan bir millet. dilleri farklı alfabeleri farklı (araştırmada bulunmadım ama bir keresinde münübüste yanımda oturan bir laz dergi okuyordu alfabesi çok farklıydı latin değildi ona sormuştum) her rizeli ya da trabzonlu laz değildir ama bütün doğu karadenize laz yakıştırması yapılır. bu yakıştırmadan dolayı gerçek lazlar biz ayrı bir milletiz dercesine su yüzüne çıkamamıştır. çıkmak istediklerinide zannetmiyorum ama malum güçlerin eline düşselerdi olabilirdi beeelki.
ülkemizde yaşayan bir etnik gruptur. belki etnik grup olarak değerlendirmek bile yanlıştır. lazların türklere, türklerin lazlara olan tutkusu bambaşkadır. başka bir etnik grup gibi akla geldiğinde tiksinilmemekte aksine mutlu olunmaktadır. ayrılıkçı değillerdir. belki bazı türklerden daha türkçülerdir.**
sarisin olurlar. cok sevdigim bir etnik kökendir.
-x aile çay bahçesi nerede ?
+bilmiyorum nerede ?

(bkz: cem yılmaz)

gerçek lazlar kahve saç & göz temalı olanlardır. mavi göz, sarı saç olanlara laz denmiyi.
Oncelikle sunu bilelim!Rizenin bazi ilceleri ve Arhavi gibi yerlerde konusulan bir dil vardir,bunu bilenler LAZ dir lutfen..en cok sinir oldugum konu bu. adam karadenizli ,lazim diyor.hayir dostum degilsin iste!!bunu bi anlamiyorlar..Lazlik ayricaliktir herkes olamaz..butun karadenizlilere saygim sonsuz ama lutfen anlayin artik Laz degilsiniz.he bize gelince.
1.Hamsi yeriz tabi,hamsili ekmek,aile bagliligi,LAhana yemegi(DuDEyi),LAz boregi,tabi hemem tuzlu zannetmeyin bu borek tatli olur,BAlimiz ise aci olur,kabak pilavi
lazland, lazistan, lazanya*, lazut vs. gibi klişe üretici kelime. mikro milliyetçiliğin en etkin meyvelerinden.
ÇOĞU CAHiLDiR, KABADIR. ULEN GÖTÜN OĞLU SOKAK DAR NiYE GiRiYORSUN iÇERi BiR DE DAYILANIYOR KOLTUKTAN YANA GiR DiYE. TiLT OLDUM ÖYLE DAYILANMASINA...
ileride kullanilmaya hazir bir millettir. tipki kürtler gibi cahildirler. irkcilardir kendilerinden olmayani hic bir zaman cekemezler ayni kürtler gibi. olasi laz türk etnik karsilastirma olabilir. özerklik vs. rumcanin anadilleri olmasi gibi istekleri ayyuka cikabilir. israil farkindadir bu durumun. Fenerbahce Trabzonspor restlesmesinin sonucunun buralara dayanmasi kacinilmaz gibi görünüyor.
büyük çoğunluğuna sorulduğunda lazım demek yerine türk oğlu türküm diyen ve bu tutumlarından ötürü alkışlanası insan topluluğudur.
bir parçası olmaktan gurur duyduğum ve duyacağım çoğu insanın yanlış bildiği ve tanımladığı pazar ardeşen hopa arhavide yaşayan güzel insanlar.
huzur verici bir tarafları vardır . deniz hali gibidirler . onlarla boğulup yok olmakta var , var olup doğmakta ..
not: laz değilim ..
Buraya yazıp çizen bir çok kıt beyinlinin hakkında bir şey bilmediği millettir. Yazanlara kalsa trabzonlular lazdır. Lazca dediğinde de "gideyrum , kalaysun , haçan vb. kelimeler gelir onların aklına. Giresunluya bile laz der onlar. Ulan açın bi bakın laz kime deniyormuş ? laz neymiş ? Öğrenin sonra gelin yazın. Hiç bir laz özerklik talebinde bulunmayı geçin bu fikri akıllarına bile getirmez ! Laz rumca konuşmaz ! Bu cümleleri kalın mı görürsünüz , italic mi görürsünüz , altı çizili mi görürsünüz yoksa görmeniz için 40 puntoda falan mı yazalım bilmiyorum. Ama öğrenin artık şunları. Hakkında adam akıllı bir şey bilmediğiniz bir milleti , dedikodulardan duyup edindiğiniz fikirlerle gelip buraya saçma sapan yazmayın. Evet lazım ben. Gurur da duyuyorum. Ama ben lazdan önce türküm arkadaşım ! Bunu bi sokun siz kafanıza. Bu kadar sığ beyine sahip olduktan sonra siz kendi kendinize bölersiniz bu ülkeyi ! Çoğu laz, "ben türküm , öyle milliyetçiyim , böyle milliyetçiyim" diyen insandan çok daha fazla "türk milliyetçisidir". fenerbahçe trabzon restleşmesini bile lazlara bağlayan bir zihniyetle mücadele ediyoruz resmen ya. Mantığa bak çay demle. Bu söz birebir uyuyor işte şu duruma.

edit : bazı insanların lazları , laz olmalarına rağmen kendilerinden daha fazla türk milliyetçisi olduğu için sevmediğini düşünüyorum.
burnuna kurban olduğum, zeki , süper sonik, insan üstü varlıklardır. (bkz: ali ağaoğlu)
bir laz atasözü der ki, baktinki olmayi, olmayise olmayi.
renkli gözlüdürler. Saçları ve sakalları sarıdır. Birde kemer burunları vardır. Yolda görseniz kesin tanırsınız.
kendisiyle çok dalga geçilen ırktır. ama çoğu türk'ten daha çok türklerdir kendileri. boşnaklar, macarlar, azerbaycan türkleri kadar çok severim kendilerini. bi kere samimiler amına koyım.