bugün

çok eglenceli lan yeminle.

bir kere gülmek için standup gösterilerine o kadar para baymana gerek kalmıyor düşünsene. adamların herhangi bir konuda yorum yapmaları bile komik. bilmem kaç sene düşünülerek yapılmış ısmarlama espriler yerine anlık yaran lafları var bu milletin.

kız çocuklarına bile "nenen yesunn o pipilerunii" * gibi komaya sokan, kızdıklarında "hauna bakk hauna yedi bazlii ejder" * gibi şok eden, "evet", "tam da öyle", "sen ne sandın" adına "yaaa neyyy" lafları karnınıza agrıların girmesine sebep olur yerde kıvranırken siz.

"nenen kesilsunnn saaa" yeni dogan bebege denir ki "hey maşallah" anlamındadır.

sinirlendiklerinde "koyayım o kafaya bi odunn" derler ki koyarlar da.

açık saçık giyinmiş bi kıza ilk tepkileri ise; şuna bak şuna yanacak götünün felileri...

bunun ne olduğunu anlayamadım abi. felileri ne lan?

anlatılmakla olmaz, yaşamak lazım o diyarlarda... pof..
(bkz: gurur kaynağıdır)
(bkz: 61)
(bkz: lazut). *
mükemmel bişeydir. hele birde evin içinde lazca konuşan varsa tadına doyum olmaz.
(bkz: laz olunmaz doğulur)*
herhangi bir sakarlık yapıldığında* "saat 12 yi geçti mi?", "nereliydin lan sen?", "lazdın di mi?" tarzı geyiklere mÂruz kalınmasına neden olan doğuştan gelen durumdur.
trabzonsporlu, olmadı galatasaraylı, bazen de her ikisini birden tutar olmaktır.
çeşitli fıkralara malzeme olmaktır.
illa ki Karadeniz'in dalgaları gibi hırçın ve sevimli olmaktır. (bkz: Kazım Koyuncu)
(bkz: laz pacino)
sevdigim karadeniz insanı olmak demektir.
61 olma şansı olan her numarayı 61 yapmaktır. *
trabzon ya da rize de dünyaya merhaba demektir bir anlamda.
(bkz: lazkopat)
zevklidir, hele ki lazların o ince ve esprili zekasına sahip olmanın verdigi haz hiçbirseye degişilmez.
hayatın çok farklı bir noktasında nefes almaktır. dünyanın da tabi...
enerjik olmaktir.
24 saat bitmeyen tükenmeyen bir komedi tiyatronun icinde basrol oynamak gibidir. hem cok aktif olur ve güldürürsün, hem de zaman zaman seni güldürenleri izlersin.
adamın birine "laz mısın?" diye sormuşlar;
"Lazım ama tedavi görüyorum." demiş.
son zamanlarda kolbastı bilmeyi gerektiren durum.
* tanrı'nın kendine ayırdığı topraklarda yaşayıp tazeliğin tadını sürmektir.
saat 12 yi geçtikten sonra, normal insan seviyesine düşen bi zekaya sahip olmaktır. *
(bkz: ya lazimdur)
(bkz: ya da kazimdur)
Karadeniz gibi olmaktır.durgun zamanı az çoğu zaman öfkeli.özellikle doğu karadenizliler çoğu delişmen ama mert.
(bkz: laz olma tedavi ol) *
koltuklarının kabarmasına yeterince vesile olur.
- ula baba, param bitti bana para yolla daa.
- beş kuruş param yok mantık ezmesi, git sümdüklen.
- ula baba, ha bak deyirum ki param yok, ihtiyaç çok. anlamayi misun?
- ula yok deyirum, yook. git ula kamızlıktan dilenlen.
- iyi ula ağzuna sıçtuğumun herifi. şimdi cuma dağılayi, ben camiden çıkanlara domalirum, artuk gerisuni hak geture.
sanırsam böylesi bir rahatlıktır.