bugün

üstün olmak için kâfidir.
çoğunluğu yobaz ve tarikatçıdır. vatansever milliyetçi takılırlar. en sivri ülkücüler eskiden beri bu coğrafyadan çıkar.atatürk ü seven laz çok çok azdır. zaten istisnadır.
üstün olmak için kâfidir.
piç olmakla eş değerdir.
Bunlara inatci diyen henuz bir adanali ile karsilasmamistir.
ben laz değilim. benim aslım wiking.
iltifata teşekkür ederimde.
Biricik abimiz.
Medar ı iftiharımız.
Her lafa koşup, her topa atlayan,
Canımız cigerimiz;

K a f a k o p a r a n u s a b i

Olmaktır.

(Laz diyilmiş. Oflular ne oluyor ki.)
Kendimi anlatmış bir entrydir.
yanlış düşünürler geri kafalıdırlar. sevmem. olmayın.
Aslın da rum olmaktır.
(bkz: pontus rum)
ıyy allah korusundur. beni laz yaratmayan allah'a şükrettim. açık ve net.
Genel de Burunları büyük olur , genel de sıcak ve iyi insanlardır.
yeryüzünün en inat milleti olmaktır.
Burnu uzun, kurnaz, eğlenceli olarak bilinen topluluktur.
orjinal lazları severim. asimilasyona hayır diyorlar.
Samimi insan topluluğundan olmaktır.
Dogotanan dediğimde ne dediğimi anlamaktır.
Oropa demektir, gyuli çkimi diye sevmektir, türkiye'ye sadık kalmak ama lazona'yı da hiç unutmamaktır.

Sarpişen ardaşeni vize do atinaşa...
Lazepe..
Son araştırmalara göre kendini etnik manada laz olarak gören türkiye'de 80 bin küsür insan varmış ve tahmin edilen rakam ise 1 milyon civarı..

Tabi Karadeniz'de yıllarca ŞiVE ile türkçe konuşan insanlari lazca konuştuğunu Sandığı için halk doğal olarak tüm Karadeniz yöresini de laz sanıyor hala da..

Hemşin veya Gürcü etnisiteleri gibi onlar da Karadeniz'de eskidendir yaşam sürdüren etnik bir aidet..

Ama tabi ki unutmamak lazım sayıları sanıldığı gibi çok değil..
Tüm karadeniz ile ayni tutulmakdır. Insanlar mal biz lazız dedikçe anlamaz.
türkiye'de ''sözde'' çok seviliyor olmasının sebebi ''türk ve müslüman'' gibi yaşıyor oluşundan kaynaklanır. bu da bizim ''beyaz türkler''in çok hoşuna gider. işin dini kısmını bir kenara bırakırsak türklük laz olmanın bir üst kıdemi idi. böyle lanse edildi, böyle dayattırıldı. o yüzden lazlar çok sevildi.

hatta kürtlerle yapılan kıyasta kullanılan örnek şudur: ''ama bakın lazlar özerklik istiyor mu, anadil istiyor mu?''

evet.

laz olmak. başlı başına bir kimlik olarak algılanmadı bugüne kadar bu ülkede. ''laz mı, aaa ehehe fıkra, uzun burun, uy haçan da...'' zaten bu kafaya göre bütün karadeniz ''laz'' idi. halbuki o coğrafyada ''pontos'' da varlık gösterdi. ve rumca, hemşince, lazca dilleri kullanılmaktaydı, ki hala kullanılmaktadır.

neyse; geldiğimiz bugünde lazlar anadilde eğitim de istemektedirler, yerleşim yerlerinin orjinal isimlerini de...
yani bir baskı unsuru olarak, toplulukların kimliğini, benliğini yitirmeleri adına değiştirilmiş yer isimleri bugün istenilen şeylerin başında geliyor. bu da demek oluyor ki bir uyanış var. ama bu sefer topal osmanlar olmayacak. ırkçı faşistlere farklı renklerin bir araya geldiğinde aslında ne kadar güzel olduğunu rumlar, ermeniler, lazlar, kürtler gösterecek.

ama merak etmeyin, sakın ha sakın korkmayın. bir baştan bir başa hiçbir zaman gezemeyeceğiniz o toprak parçasını hiçbiri bölmek için uğraşmayacak. sadece ve sadece özgürlük ve aşk'a dair yaşamak için var olacaklar.
rum ve gürcü karışımı bi azınlık olmaktır.....bunların 100 sene önce konuştuğu dil bile farklıydı....şehirlerinde hala kilise kalıntıları, rumca semt isimleri felan durur....
Türkiyede ebedi ve ezeli sevilen tek azınlıktan olmaktır.
Sevgilim lazdır ve çok güzel yemek yapar çok seviyorum kendisini.
lazım vatanımla gurur duyuyorum.

her karadenizliyi laz sanan piç kuruları gelmiş yorum yapıyor. komik sanıyor onun bunun çocuğu.

vatan satarda demişler. buyrun gelin vatan satmak adına tek kelime edin götünüz yiyorsa.
laz olmak kimliğinle gurur duymaktır. vatanına, milletine, ay yıldızlı bayrağına sahip çıkmaktır. skidas lazuri nena.