Tarkan'ın kış güneşi şarkısını hep böyle söylüyom lan ben niyeyse.
istanbul’un en güzel yerlerinden.
en iyi üsküdar salacak sahilinden gözükür.
Kesin define arıyorlar, adamlar kız kulesini yok etmiş mk..
istanbulun en eski 3 eserinden biridir kiz kulesi. ve benim artik bu kadarini icim kaldirmiyor. ozele kiraya vermeden once icine edilmisti zaten şimdi komple yok. restorasyonlarda bazi yapilar sökülür yerinden restore edilip yeniden takilir falan ama selcuklu camisine pimapen takan, galata kulesinin duvarlarını yikan, suleymaniye camisinin essiz akustigini bozan zihniyetten bahsediyoruz. benim hic umudum yok açıkçası. kulenin basina bir is gelmis olmasi yüksek ihtimal.
Odamın duvarında arka fonu kız kulesi bir saat var. O da öksüz kalmış anlaşılan. :(
(bkz: o saatte orada ne işi varmış)

Ulan var ya neyse aq.
Kız kulesini 15 Temmuz kulesi yapacaklarmış öyle duydum.
bakanlık "bitmiş hali böyle olacak" diye görsel paylaşmış:

görsel
kız kulesinin mimari tarihini bilmeden görünenin ne kadarının bizanstan kalma olduğu bilinemez.
istanbul denilen muhteşem şehrin tek bir şanssızlığı var, oda türklerin elinden olması.
Restorasyon bittikten sonraki hali

görsel
Deve sidiği eşliğinde yemişler.
kulenin adı kız kulesi. akp ordan tarikatçı sponsorlarına yeni bir jest yapacakmış (yaz festivallerini yasaklayarak yaptığı gibi).
görsel
görsel

Swh..
Gercekten hayret edilesi durumdur. Duruyordu işte ole orda kimseye zarari olmadan mis gibi. Ne oldu ne battı ne yaşadınız ne kurdunuz. Başka bir ülke daha var mi acaba tarihi eserlerini bole yok eden.
görsel
Arap döllerinin " madem gönderiliyoruz, verebildiğimiz kadar bu memlekete zarar verelim" diyerek tecavüz ettikleri muhteşem yapı (idi)
tarihi aslına döndürülmek için onarıma giren yapı.

aynı onarımı imamoğlu yapsa burada öveceklerdi adam tarihe sahip çıkıyor, aslına çeviriyor diye.
bu kule kız mıdır kadın mıdır bilmem ama dinimize göre üstü kapatılıp öyle restore edilmelidir...
Erkek adamın erkek kulesi olur. Reisimiz kız kulesini teleskoplarla dikizleyenlere haddini bildirmiştir.
ülkedeki restorasyon faciaları göz ününde tutulursa peşin peşin üzülmekte haksız sayılmayacağımız gerçek.
inşallah yanılırız.
istanbulun en önemli yapıtlarından biridir, inşallah bu güzelliğe yazık etmezler.
Çok sevgili Bez bebek nana ile gezintiye çıkmış olan yapı.
istanbul boğazı'ndaki tek ada üzerinde yer alan kule.
incir sepetine saklanıp oraya giren yılanın yazdığı tarihi romanın başlığıdır. başlıca karakterler: bizans imparatoru, kızı olan prenses, yılan,.