bugün

Ne zaman inşa edildiği kesin olmamakla birlikte, bazı kaynaklarda kulenin mimari tarzının m.ö 340 civarında olduğu söylenmektedir. Kule’nin önceki isimleri damalis ve Leandros idi. Damalis, Atina kralı Kharis'in karısının adıdır. Damalis ölünce kıyıya defnedilmiş ve kuleye Damalis adı verilmiştir. Bizans döneminde "küçük kale" anlamına gelen "arcla" ismiyle bilinmekteydi.

Tarihi oldukça eski zamanlara dayanan kule hakkında birçok efsane anlatılmaktadır. Bunlardan en çok bilinen ve anlatılanı ise şu iki efsanedir.

Rivayete göre, Yunan tanrıça Afrodit kendisi için bir tapınak yaptırır ve gerçek aşkı bulmak isteyen herkes bu tapınağa gelir ve dua ederdi. Bu tapınağın tüm işlerinden rahibe Hero sorumluydu. Gerçek aşkı bulmak isteyen Hero da burada dua eder ve karşı kıyıda yaşayan Leandros adı ile tanınan genç adam, kule içerisinde yaşamakta olan Hero isimli bir rahibeye aşık olur.
Hero, sevgilisini adaya götürmek için her gece bir ateş yakar. Fırtınalı bir gecede ateş sönünce Leandros yolunu kaybederek Boğaz'da boğulur.
Uzun zaman sevgilisini bekleyen Hero ise Leandros gelmeyince üzüntüsünden intihar eder.

Başka bir hikayeye göre de bir falcı dönemin en güçlü kralına kızının 18 yaşına gelince yılan sokmasından öleceğini söyler Günlerce bunun yasını tutan kral sonunda kızının hayatını kurtaracak bir çözüm bulur. Kral onu korumak için denizde güvenli bir şekilde yaşayabileceği bir kale inşa ettirir ve bu kaleye sadece bir hizmetçi günlük olarak gidip prensesin ihtiyaçlarını ve yiyecek götürür. Başka hiç kimsenin buraya gitmesine izin yoktur. Bir gün hizmetçi sepetleri kayığa yüklerken meyve sepetinin içerisine giren ve saklanan yılanı fark etmez. Meyve sepetinde saklanarak adaya gelen yılan falcının dediği gibi prensesi sokarak orada öldürür. Kızını korumak için onu denizin ortasında tek başına bir kaleye koyan kral yine de kızını koruyamamıştır.
görsel
görsel
görsel
görsel
60'lı yıllarda kız kulesi'nin bekçisi Süleyman efendi ve kıymetli eşi.

görsel
batı yakasına ve doğu yakasına bakan hoparlör yerleştirilebilir buraya 2 veya 4 tane.
görsel
görsel
bugün alacağım kahve kupasının üzerinde manzarası bulunan yer. sonra vazgeçtik tabi. neden bilinmez.
çok şükür bugün gidebildim. pandemiden önce paralı diye gitmiyordum. bence gidilesi bir yer. manzara çok güzeldi.

görsel
Bari ismi "ankaralı kız" olsun.
Yeni haline bakınca 2 dönüm tarlam gitti. Sokak arasındaki pavyonlara dönmüş canım eser amk.
gayet güzel olmuş. sur da yapmışlar.
görsel
" dansöz kız " kulesi olmuş.
göztepe'den önce buraya mı gelsem diye kararsız kaldım hem de mayıs sonuna kadar ücretsizmiş. ben paralı diye hiç gitmemiştim. ben kesinlikle ilk buraya gideyim buradan da göztepe'ye geçerim. hem hava kapalı diye kalabalık da değildir belki bugün. daha sonra daha da kalabalıklaşabilir ve hafta içi ve cuma günü bugün.
Çok güzeldir. Bence gayet güzel olmuştur. Akp mi yaptı restorasyonunu. 11 mayıs'ta açılacakmış.
Akşama doğru azalırsa yağmur, kız kulesi ve adalar, demiş Teoman.

Sanırım içinde kız kulesi geçen tek şarkı bu. Başka var mı bilmiyorum. Bence olmalıydı. Beynim çalışmaya başladı şimdi aklıma yazarken Gökhan Türkmen geldi. Onun da şarkısında geçiyordu.
akp'nin giderayak mahvettiği istanbul'un simge yapılarından biri. bir yadigar. son haliyle doğal güzelliğinden eser kalmamış.
Restorasyon sonrası kız kalesine dönmüş. Yazık olmuş.
görsel

(bkz: https://twitter.com/i/status/1645303408692215809)

(bkz: https://twitter.com/i/status/1645897419450662913)

açılışına az kalmış..
güzel avm olur oradan. eskiden yeniçeri kışlası varmış zaten orada..
2022'nin sonlarında onarımının tamamlanacağı düşünülüp hâlâ onarımı tamamlanamamış olan bir kule.
görsel
incir sepetine saklanıp oraya giren yılanın yazdığı tarihi romanın başlığıdır. başlıca karakterler: bizans imparatoru, kızı olan prenses, yılan,.
güncel Önemli Başlıklar